Redakce

Redakce

Přenosy z Met pokračují s Garančou a pistolníkem Kaufmannem

Podzimní sezóna přímých přenosů z Metropolitní opery pokračuje Samsonem a Dalilou a Děvčetem ze Západu. Obě inscenace lákají na spolupráci velkých jmen operního světa: zatímco Samsona a Dalilu režíruje Darko Tresnjak a titulní part zpívá Elina Garanča, v Pucciniho Děvčeti ze Západu zazáří Eva-Maria Westbroek a tenorista Jonas Kaufmann.

Janáčkův maraton s Kasíkem, Vondráčkem a Osudem

Projekt Janáček Ostrava 2018 vrcholí ve dnech 25.-28. října 2018 čtyřdenním festivalem, který připravila Janáčkova filharmonie Ostrava. Hudební maraton Leoše Janáčka nabídne průřez jeho tvorbou ve formě orchestrálních, pěveckých, komorních či sólových koncertů. Do projektu, který v letošním roce připomíná vedle století státnosti i 90. výročí úmrtí skladatele, se inscenací Osudu připojilo i Národní divadlo moravskoslezské.

Soutěž o vstupenky na Poznaňskou filharmonii

10. říjen 2018
Soutěž o vstupenky na Poznaňskou filharmonii

Poznaňská filharmonie vystoupí v Praze u příležitosti 100. výročí obnovení nezávislosti Polska. Program polských kolegů pražského FOKu představí průřez polskou hudbou v dílech Fryderika Chopina, Henryka Wieniawského, Krzysztofa Pendereckého a Karola Kurpińského. Tři z vás mohou získat po dvou vstupenkách na koncert 16. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu. Své odpovědi zasílejte do 21. října na adresu michaela@muzikus.cz.

Missa Salisburgensis pro 53 hlasů zazní v Praze i v Římě

22. října 2018 zahájí Collegium 1704 další sezónu v katedrále sv. Víta českou premiérou Missy Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze Bibera a skladbou Te Deum Jeana-Baptisty Lullyho. Koncert přispěje k  výročí 100 let od vzniku republiky a zároveň oslaví 10 let existence koncertního cyklu Hudební most Praha-Drážďany. Koncert je součástí letošního evropského turné, při kterém soubor navštíví vedle Prahy i Versailles, Drážďany a Řím.

Andreas Scholl přijede do Brna, s Czech Ensemble Baroque zazpívá Händelova Saula

Vrcholné oratorium Georga Friedricha Händela Saul zaznělo poprvé v Královském divadle v Londýně 16. ledna 1739. Přesně o 280 let později, 16. ledna 2019, bude mít v brněnském Besedním domě premiéru koncertní provedení Czech Ensemble Baroque se sólistou Metropolitní opery New York Adamem Plachetkou, kontratenorovou legendou Andreasem Schollem, sopranistkami Natalií Rubis, Kristýnou Vylíčilovou, polským tenoristou Krystianem Adamem a dalšími renomovanými pěvci.

Contempuls Night: Dvojitá porce současné hudby

Festival Contempuls se po roční pauze vrací 18. listopadu 2018 na pražskou scénu soudobé hudby. Devátý ročník s podtitulem „Night“ prozrazuje, že letošní Contempuls přinese hned dva koncerty během jednoho večera. Představí se jeden z nejoceňovanějších cembalistů současnosti Mahan Esfahani a newyorský soubor Yarn/Wire, jenž vystoupí v České republice vůbec poprvé.

24. Dny Bohuslava Martinů připomenou i jeho vrstevníky a nástupce

Letošní ročník festivalu Dny Bohuslava Martinů nabídne od 18. listopadu do 19. prosince jedenáct koncertů, na kterých vystoupí výrazné postavy nejen české, ale i zahraniční hudební scény. Na festivalu zahrají například Petr Nouzovský s Plzeňskou filharmonií, Ivo Kahánek, Frank Peter Zimmermann a Česká filharmonie pod vedením Jakuba Hrůši, Wihanovo kvarteto, Anna Paulová nebo Guarneri trio. K oslavám hudby Martinů se v rámci svých abonentních koncertů připojí také Český spolek pro komorní hudbu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Hudba Hradní stráže ČR.

Soutěž o vstupenky na brněnského Orfea

5. říjen 2018
Soutěž o vstupenky na brněnského Orfea

Letošní ochutnávkou jubilejního 50. ročníku Moravského podzimu 2019 bude koncertní provedení Gluckovy opery Orfeo ed Euridice v podání německého souboru Akademie für Alte Musik Berlin. V hlavních rolích se představí Sonia Prina, Robert Mameli a Marie-Sophie Pollak. Soutěžíme o třikrát dvě vstupenky na toto mimořádné vystoupení. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte do 14. 10. na adresu michaela@muzikus.cz.

Mimořádný Orfeus jako předehra Moravského podzimu

Na 20. října se do brněnského Besedního domu připravuje ochutnávka 50. ročníku Moravského podzimu 2019. Německý soubor Akamus, tedy Akademie für Alte Musik Berlin posluchačům představí koncertní provedení opery Orfeo ed Euridice. „Jsou to skutečné hvězdy, v interpretaci barokních oper patří jednoznačně k nejlepším na světě,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Zemřel prof. John Tyrrell, přední odborník na českou hudbu

Britský muzikolog byl celosvětovou autoritou v oblasti Janáčkova díla. Publikoval mimo jiné i dosud nejpodrobnější dvojdílnou biografii tohoto skladatele, přehled operního díla i zásadní korespondenci Kamile Stösslové. Společně s Charlesem Mackerrasem rekonstruoval původní podobu Její Pastorkyně, která tak lépe odpovídá skladatelově představě. Podobně jako Mackerras se i Tyrrell zásadním způsobem zasloužil o rozšíření Janáčkova odkazu po celém světě.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.