Redakce

Redakce

Desatero přikázání hudebního kritika

14. srpen 2018
Desatero přikázání hudebního kritika

Francouzský hudební webový magazín Forum Opéra zveřejnil před několika dny článek, v němž hudební publicista Guillaum Saintagne formuloval zásady, které by podle něj měly provázet každou inteligentní a kultivovanou uměleckou kritiku. Protože s jeho názory souzníme, rozhodli jsme se nabídnout překlad článku i vám, našim milým čtenářům.

Musica Florea se vrací na polské Barokní explorace

Orchestr Musica Florea, který už dávno není jen tělesem interpretujícím oblast „staré hudby“, ale třeba i romantismu, odjíždí na zájezd do Polska. Na festivalu barokní hudby a divadla ve Szczawnici uvede spolu se souborem Hartig Ensemble – Tance a balety tří století barokní operu Muzio Scevola. Premiéru měla začátkem června v Německu na händlovském festivalu a česká novodobá premiéra proběhla 2. července v Praze. Kromě toho v Polsku odehraje koncerty další barokní hudby.

Mistrovské kurzy pro mládež s Ivanem Ženatým, Jiřím Bártou a dalšími

Ve dnech 27. – 30. srpna 2018 se houslisté Ivan Ženatý, Leoš Čepický, violoncellisté Jiří Bárta, Tomáš Strašil, violista Karel Untermüller a pěvkyně Christina Mrázková-Kluge stanou lektory sedmého ročníku mistrovských hudebních kurzů. Kurzy proběhnou v prostorách Gymnázia a Hudební školy hl. města Prahy na Komenského nám. v Praze 3. Jejich absolventi vystoupí společně s lektory ve čtvrtek 30. srpna v 19:30 na společném koncertě v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Berg rozkýve stovku metronomů pod Stalinem

10. srpen 2018
Berg rozkýve stovku metronomů pod Stalinem

Na piazzettě pod bývalým Stalinovým pomníkem na pražské Letné zazní v pondělí 13. srpna hudba Terryho Rileyho a György Ligetiho. Koncert zahájí In C průkopníka amerického minimalismu Terry Rileyho, který bude zároveň jednou z osobností letošního ročníku Strun podzimu.

Německé angažmá Olgy Jelínkové zahájí La traviata

Sopranistka Olga Jelínková se prosadila v silné zahraniční konkurenci a stala se novou stálou členkou ansámblu operního domu v německém Saarbrückenu. 26. srpna oficiálně zahájí tamější operní sezonu titulní rolí ve Verdiho opeře La traviata. Režie a světelného designu produkce této opery se v Saarbrückenu ujal německý režisér Ben Baur.

Sto mladých pod vedením Netopila, Kněžíkové nebo Kahánka: MenART začíná

Přes 100 nadaných žáků a jejich pedagogů hudebních i výtvarných oborů základních uměleckých škol z celé České republiky zamíří poslední srpnový víkend do Kroměříže, kde se zúčastní prvního intenzivního pracovního setkání v rámci programu MenART. Roční stipendijní program Nadačního fondu Magdaleny Kožené má za cíl podpořit vyhledávání, rozvoj a podporu mladých talentů a inspirovat jejich učitele. Do spolupráce se v prvním roce programu zapojilo v roli mentorů devět uznávaných a úspěšných umělců, kteří se v nebývalém rozsahu podělí o své zkušenosti a budou i zasvěcenými rádci při dalším uměleckém směřování jak žáků, tak jejich pedagogů.

Setkání pěveckých sborů v Mikulově

7. srpen 2018
Setkání pěveckých sborů v Mikulově

Mezinárodní festival pěveckých sborů rozezní v jubilejním dvacátém ročníku jihomoravský Mikulov. 31. 8. až 2. 9. bude možnost navštívit reprezentační prostory zámku či chrám sv. Václava. Festival nabídne i doprovodný program včetně autogramiády Zdeňka Krále, jehož skladbám je věnován jeden z festivalových koncertů, a tradiční poutě na Svatý kopeček.

Daniele Gatti končí u orchestru Concertgebouw

Amsterdamský královský orchestr Concertgebouw ukončil po dvou letech spolupráci s šéfdirigentem Daniele Gattim kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování. Důvodem byl článek deníku Washington Post z 26. července, popisující dva případy nevhodného chování dirigenta vůči ženám. Po jeho zveřejnění ohlásilo několik členek orchestru další případy obtěžování, což mělo za následek „nenapravitelné poškození důvěry mezi orchestrem a šéfdirigentem“.

Sedmé Hudební léto v Jezeří

31. červenec 2018
Sedmé Hudební léto v Jezeří

Víkendy druhé poloviny prázdnin budou od 4. srpna do 1. září již posedmé patřit na Státním zámku Jezeří vážné hudbě, konkrétně festivalu Hudební léto v Jezeří. Letos se návštěvníci mohou těšit na řadu novodobých premiér, a to v podání nejen českých hudebníků, ale i umělců z Německa, Švýcarska, Lotyšska, Velké Británie, Maďarska nebo Řecka.

Nedělní výlet Po stopách Antonína Dvořáka

31. červenec 2018
Nedělní výlet Po stopách Antonína Dvořáka

Ještě před zahajovacím koncertem festivalu Dvořákova Praha se mohou návštěvníci vydat na hudební výpravu po stopách skladatele. Program konaný v neděli 2. září odpoledne se poprvé vydá po pražských místech významných pro uměleckou dráhu i osobní život Antonína Dvořáka. Celkem čtyři hudební zastavení zavedou festivalové fanoušky do míst, kde Dvořák studoval, pobýval i koncertoval. Koncerty doplní odborný výklad muzikologa Davida Beveridge.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.