Redakce

Redakce

V Plzni uvedou poprvé Monteverdiho Korunovaci Poppey

V sobotu 15. srpna uvede plzeňské Divadlo J. K. Tyla Korunovaci Poppey. Monteverdiho vrcholná opera volně naváže na inscenaci Orfea, kterou v Plzni premiérovali před dvěma lety.

Olomoucký varhanní festival uctí dvojité výročí s varhaníkem Notre-Dame

3.–17. září 2020 přivítá Olomouc přední jména mezinárodní varhanní scény. Na pěti koncertech vystoupí varhaníci z USA, Ruska, Francie, Německa a České republiky. Letošní 52. ročník se ponese ve znamení dvou výročí: 150 let od narození významného francouzského varhaníka a skladatele Louise Vierna a 10 let od úmrtí dlouholetého prezidenta a dramaturga festivalu Antonína Schindlera, který stál už u jeho zrodu v roce 1969.

Dvě premiéry orchestru Berg nabídnou středověkou perskou mystiku i bezčasí

Mystická poezie středověkého perského básníka Háfize je plná lásky, víry i opojení životem. Jeho texty inspirovaly australskou skladatelku Lizu Lim k celovečerní kompozici, kterou v rámci své 20. sezony představí Orchestr BERG – v české premiéře a s mladým barytonistou Vojtěchem Šemberou. Na úvod koncertu 13. srpna zazní ve světové premiéře prostorová kompozice Bezčasí českého skladatele Hanuše Bartoně.

Brněnský Festival Špilberk zahájí oslavné salvy, zakončí Pražský výběr Symphony

V úterý 11. srpna začíná Mezinárodní hudební festival Špilberk. „Je to oslavný, velkolepý program,“ říká o zahajovacím koncertě ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová. „Na úvod Wellingtonovo vítězství, poté Slavnostní předehra 1812 a jako vrchol Carmina burana. První dvě díla přitom doprovodí salvy dělostřelců z jihozápadního bastionu hradu, do obou skladeb totiž patří. Posluchači na nádvoří dělostřelce uvidí, obraz z bastionu se bude přenášet na obrazovku za orchestrem.“

Magdalena Kožená a Simon Rattle vystoupí ve vile Tugendhat, přímý přenos půjde do kin a na sociální sítě

Ve čtvrtek 13. srpna zazpívá v brněnské vile Tugendhat Magdalena Kožená, v písňovém recitálu ji na klavír doprovodí Simon Rattle. Koncert bude jej možné sledovat ve spolupráci s Aerofilms také na nádvoří Místodržitelského paláce v kině Scalní letňák a v dalších vybraných kinech.

Zemřel Leon Fleisher, klavírista jedné i druhé ruky

Nejproslulejší americký klavírista jedné ruky Leon Fleisher zemřel tuto neděli ve věku 92 let. Proslavil se jako virtuóz především v 50. a 60. letech, později jej však dystonie pravé ruky donutila zaměřit se na výuku, dirigování a repertoár pro levou ruku. Během devadesátých let na svoji ranou kariéru úspěšně navázal a hudbu vyučoval až do svých posledních dní.

Na Dobršské bráně budou letos znít harmoniky, festival doprovodí výstava Na věcnost

Čtvrtý ročník festivalu Dobršská brána bude patřit harmonice. Na hudebním setkání v jihočeské Dobrši se představí známí čeští či zahraniční muzikanti ve skladbách s historickým původem, ale také ve skladbách, pracující s improvizací a národními lidovými písněmi.

ZUŠ Open plánuje podzimní akce, bude mezi nimi koncert v Neratově nebo v katedrále sv. Víta

Společné projekty ZUŠ Open, které byly původně plánovány na jaro letošního roku, proběhnou v příštích měsících. Motto IV. ročníku zní ZUŠ Open pomáhá a na mnoha místech republiky děti vystoupí ve prospěch potřebných. Školy Pardubického a Královéhradeckého kraje společně připravují program na 27. září pro poutní místo Neratov, výtěžek z dobrovolného vstupu připadne Sdružení Neratov. Velké společné akce chystají také školy ve Zlíně, Vysokém Mýtě, v Ostravě, Brně, Litni či v Kroměříži. Vrcholem letošního ročníku bude listopadový koncert v katedrále sv. Víta ve prospěch Arcidiecézní charity. „Je úžasné sledovat, jak i v takto nelehké době ZUŠky zmobilizovaly síly a připravily krásný program, který bude na mnoha místech pomáhat,“ dodává Magdalena Kožená, jejíž nadační fond happening pořádá.

Americké jaro na podzim uvede Thea Crokera, Juliana Lage i Kennyho Wernera

Hudební festival Americké jaro přesunul v letošním roce hlavní část programu na podzim. Festival zahájí zářijové vystoupení Kvarteta Martinů s Karlem Košárkem. V říjnu do Prahy přijede Theo Croker, v listopadu Julian Lage, Kenny Werner, Dan Tepfer a Gabo Naas a v prosinci festival zakončí Bill Stewart. Nebudou chybět ani koncerty vynikajících domácích hudebníků Jana Bartoše a Nikol Bókové v Praze a v regionech České republiky.

Svátky písní Olomouc na podzim prohloubí spolupráci a vzájemnou podporu

Mezinárodní festival pěveckých sborů a mládežnických orchestrů Svátky písní Olomouc, který se tradičně koná v červnu, přesunul letošní edici na podzim. Konat se bude 28. října – 1. listopadu 2020. Mimo termínu došlo ke změnám i v programu a zaměření. S účastí zahraničních souborů, které vždy byly velkou devizou festivalu, spíše nelze počítat, a tak organizátoři napínají své síly ještě k většímu prohloubení spoluprací na tuzemské scéně.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.