Redakce

Redakce

Odešla legenda polské hudby, skladatel Krzysztof Penderecki

V neděli 29. března zemřel ve věku 86 let jeden z nejuznávanějších skladatelů naší doby, polská legenda Krzysztof Penderecki. Po ránu o tom informovala agentura Reuters. „Po dlouhé a vážné nemoci zemřel Krzysztof Penderecki, jeden z největších polských hudebníků, světová autorita v oblasti klasické hudby,“ reagoval na tuto zprávu polský ministr kultury.

Muzikanti z Cotatcha Orchestra nahráli nový singl, každý v izolaci svých domovů

Šestnáctičlenný big band Cotatcha Orchestra měl minulý týden nahrávat dlouho plánované debutové album. Když však přišla přísná zdravotní a cestovní opatření, museli nahrávání odložit. Hudba je ale neodmyslitelnou součástí jejich životů a tak se rozhodli postavit se překážkám čelem a dělat to, co umí nejlépe – hrát.

I švýcarský Opernhaus Zürich se otevírá svým divákům online

Švýcarský Opernhaus Zürich se přidává k současné iniciativě orchestrů a operních produkcí, které se rozhodly v souvislosti s domácí karanténou v mnoha zemích streamovat zdarma vybrané koncerty a představení. Opera v Curychu nabídne od 27. března až do 1. června záznamy několika inscenací. Diváci tak mohou vidět například Vojcka s hudbou Albana Berga zasazeného do groteskní estetiky inspirované loutkovým divadlem. Režisér Andreas Homoki vytvořil na jevišti z dramatického fragmentu Georga Büchnera živoucí noční můru.

Česká filharmonie v příští sezoně: Bystrouška podle Gardinera, Mahler podle Byčkova a porce nové hudby

Česká filharmonie dnes oznámila program příští sezony, v níž oslaví 125 let své existence. Místo plánované tiskové konference, která se měla konat v pražském Rudolfinu, se vedení ČF rozhodlo zveřejnit náplň sezony 2020/2021 v „tiskovém videu“, které můžete shlédnout i vy.

Česká filharmonie zahraje benefici pro nemocnice, živě bude přenášet ČT art

Česká filharmonie uspořádá komorní benefiční koncert pro pražské a brněnské nemocnice, jejichž lékaři, zdravotní sestry a ostatní zaměstnanci pečují o pacienty s vážným průběhem nemoci COVID-19. Koncert z Dvořákovy síně Rudolfina bude v přímém přenosu vysílat ČT art v sobotu 28. března od 20 hodin na televizních obrazovkách, iVysílání a Facebooku. Streaming bude možné volně sdílet na sociálních sítích, a to i v zahraničí. Koncert proběhne za podpory České spořitelny. Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář. Pro dárce připravuje Nadace Via veřejnou sbírku. Startovací částku do ní vloží Nadace České spořitelny.

Newyorská Met ruší představení do konce sezony, zůstává otevřená virtuálně

Metropolitní opera ruší všechna představení do konce sezony. Rozhodnutí se týká i zbývajících přenosů do kin. Chystané přenosy oper Bludný Holanďan, Tosca a Marie Stuartovna se tedy neodehrají ani v náhradních termínech. Met se mezitím připravuje na novou sezonu, kterou na podzim otevře Anna Netrebko v nové produkci Aidy.

Radek Baborák zakládá platformu pro podporu muzikantů na volné noze

Hornista Radek Baborák se rozhodl vybudovat platformu pro vzájemnou pomoc hudebníků na volné noze. Na přelomu letošního dubna a května původně plánoval představit nový festival Horn Fest, který je zamýšlen především jako snaha o zachování více než třistaleté tradice české hornové hry. Místo něj nyní vymyslel alternativu, jak alespoň trochu zachovat jeho program a zároveň pomoci muzikantům.

Bavorská státní opera nahrazuje program online koncerty a webovým archivem

Bavorská státní opera se po zrušení všech svých vystoupení mezi 11. březnem a 14. dubnem rozhodla nabídnout sérii pravidelných pondělních koncertů ve formě živých webových přenosů i služby video-on-demand, tedy možnosti uplynulé koncerty sledovat zdarma kdykoli znova. Přenosy i záznamy lze sledovat na www.staatsoper.tv.

Gabriela Beňačková převezme Cenu Antonína Dvořáka až v prosinci

Letošní slavnostní koncert k předání Ceny Antonína Dvořáka sopranistce Gabriele Beňačkové se uskuteční 21. prosince 2020 v Rudolfinu se stejným programem, jak bylo plánováno pro termín na konci dubna. Oznámilo to dnes vedení Akademie klasické hudby, která prestižní ocenění každoročně uděluje.

Mezinárodní soutěž Pražského jara letos nebude

Organizátoři 72. ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro dnes oznámili, že letošní soutěž se neuskuteční. V důsledku zrušení letošní soutěže se neuskuteční ani mistrovské kurzy s porotci soutěže – klarinetistou Nicholasem Coxem a fagotistou Ole Kristianem Dahlem.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.