Redakce

Redakce

Online přenos z New Yorku: Američtí studenti zahrají Janáčka

Studenti a pedagogové newyorské konzervatoře Mannes School of Music budou v pátek 23. října vysílat online koncert s hudbou Leoše Janáčka. Projekt, který iniciovalo České centrum New York, je součástí každoroční přehlídky vážné hudby Mannes Sounds. 

Hrůša a Jamník oslaví státní svátek koncertem v sále Berlínské filharmonie

Ve středu 28. října zazní v hlavním sále Berlínské filharmonie hudba Smetany, Dvořáka a a Martinů. Spolu s Deutsches Symphonie-Orchester ji zahraje Tomáš Jamník pod vedením Jakuba Hrůši. Na programu večera je předehra k Prodané nevěstě Bedřicha Smetany, Koncert pro violoncello a orchestr č. 1 Bohuslava Martinů a Dvořákova Třetí symfonie.

Klavírní festival Rudolfa Firkušného aktualizuje program, proběhne online

Osmý ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, jejž pořádá Pražské jaro, se uskuteční v alternativní podobě. „Aktuálně platná opatření nám na začátku listopadu neumožní realizovat první čtyři festivalové koncerty s diváky přítomnými v sále. Oslovili jsme proto tým produkční společnosti Mimesis, který stál za úspěšnými přímými přenosy letošního Pražského jara, aby tyto skvělé pianisty zprostředkoval skrze online přenosy, které budou moci diváci bezplatně sledovat na webových stránkách,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor. Průvodcem přímých přenosů bude klavírista Ivo Kahánek.

Vychází monografie o Zvukové paměti, do mezinárodního výzkumu se zapojili i muzikologové z Univerzity Karlovy

U belgického nakladatelství Brepols právě vychází hlavní výsledek evropského projektu HERA Sound Memories. Ten probíhal na pěti evropských akademických pracovištích včetně pražské Karlovy Univerzity. Kolektivní monografie s názvem Sounding the Past. Music as History and Memory vyšla tedy také díky práci českých muzikologů Lenky Hlávkové, Davida Ebena a Jana Ciglbauera.

Poslední list otci: V Salcburku představili tři nové Mozartovy dopisy

Salcburská nadace Mozarteum představila trojici důležitých nových akvizicí, včetně vůbec posledního dopisu Wolfganga Amadea adresovaného jeho otci v dubnu 1787. Všechny tři dopisy byly digitalizovány, přepsány a zveřejněny na webových stránkách nadace.

Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové zakončí festival Janáček Brno online

V pátek od 19 hodin odehrají Bamberští symfonikové pod taktovkou Jakuba Hrůši závěrečný koncert festivalu Janáček Brno formou live streamu. Během přenosu z Bamberku zazní Alpská symfonie Richarda Strausse a Suita z Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v úpravě Jakuba Hrůši v české premiéře. Live stream bude dostupný na webu festivalu.

FOK vyšle Mou vlast na státní svátek online do světa

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK již tradičně ke Dni vzniku samostatného československého státu zařazuje do programu Smetanovu Mou vlast. Koncert se koná každoročně 28. října ve Smetanově síni Obecního domu. Ten letošní sice proběhne bez přítomnosti publika, ale spolu s domácími posluchači jej v přímém přenosu může sledovat i světová veřejnost. Stane se tak díky Českým centrům, partnerům zahraniční prezentace. Jejich prostřednictvím bude koncert streamován do celého světa. Orchestr bude řídit nový šéfdirigent Tomáš Brauner. Stream začne v 18 hodin na YouTube kanálu Pražští symfonikové FOK a na Facebooku FOK.

Dny Bohuslava Martinů chtějí oslavit skladatelovo 130. výročí naživo i online

Poličský rodák by letos oslavil sto třicet let od svého narození. Festival pořádaný Nadací Bohuslava Martinů ve dnech 29. 11.–18. 12. oslaví toto výročí řadou komorních i orchestrálních koncertů. Vystoupí na nich klavírista Miroslav Sekera, houslista Bohuslav Matoušek nebo violoncellista Petr Nouzovský. Z komorních souborů se představí Smetanovo trio a Duo Bohémo, výherce loňského ročníku interpretační soutěže, která jako integrální součást festivalu proběhne i letos. Symfonické koncerty připravuje SOČR a Česká filharmonie. Provedena bude také světová premiéra skladby Miloše O. Štědroně, kterou nastuduje Kühnův smíšený sbor.

Gramophone Classical Music Awards: Hudební Oscary s českou účastí

Včerejší slavnostní vyhlášení vítězů letošních ocenění časopisu Gramophone proběhlo formou on-line streamu (záznam lze zhlédnout zde). Cenu v kategorii sólové vokální tvorby získala nahrávka Janáčkova Zápisníku zmizelého, Říkadel a Moravských lidových písní s tenoristou Nicky Spencem, klavíristou Juliusem Drakem a mezzosopranistkou Václavou Krejčí Houskovou.

Nadační fond Magdaleny Kožené zaslal vládě otevřený dopis: Nesouhlasí s omezením provozu na ZUŠ

Nadační fond Magdaleny Kožené dnes zaslal ministrům školství, mládeže a tělovýchovy a ministru zdravotnictví otevřený dopis. Stipendijní Akademie MenART a celostátní happening ZUŠ Open se tak připojují k nesouhlasu vedení základních uměleckých škol a AZUŠ ČR s aktuální situací, kdy základní umělecké školy ve své většině musely plošně přejít na distanční vzdělávání. Dopis zveřejňujeme v nezkrácení podobě.

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.