Stanislava Střelcová

Stanislava Střelcová

Vystudovala na filozofické fakultě brněnské univerzity obor divadelní a hudební věda. Působila jako publicistka a redaktorka v deníku a v divadelním časopisu, lektorka dramaturgie Janáčkovy opery v Brně, hudební redaktorka v Československém rozhlase a dramaturg v Československé televizi. V roce 1990 nastoupila do Českého rozhlasu, podílela se po mnoho let na živém vysílání rozhlasových koncertů ze Studia 1, rozhlasové pořady různorodých témat a přímé přenosy sama moderovala. V současnosti pracuje také jako členka stálé komise mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga při Českém rozhlase. V roce 2016 jí byla udělena Cena generálního ředitele Českého rozhlasu „za neutuchající kvalitní práci pro mladé posluchače klasické hudby a péči o projekty Concertino Praga a Concerto Bohemia.“ Je předsedkyní správní rady Nadace Bohuslava Martinů.

Jaroslav Mihule, člověk, který se nebál

Významné životní jubileum (*1. prosince 1930) je neobyčejnou příležitostí vyjádřit úctu, kterou po mnoho let pociťuji. Bylo to po roce 1989, kdy jsem se detailněji seznamovala s dílem Jaroslava Mihuleho, sledovala jeho osudy u nás a v zahraničí, kdy mne ohromovala intenzivní činnost, kterou vyvíjel. Od mravenčí práce badatelské a pedagogické, až po tu popularizační, a nejen to. Za svůj život dokázal jít vždy za dobrým cílem a smyslem věcí, byl pro mnoho z nás odbornou a morální autoritou, vybudoval se svou manželkou harmonickou rodinu.

Pokus o glosu: Hledání hudebního krásna

Hudebně estetické zákonitosti ve své knížce Otázky hudební estetiky zkoumá muzikolog, pedagog a bývalý diplomat prof. Jaroslav Mihule. Je to výkon úctyhodný a potřebný, vždyť každá generace se má ve své době, naplněné novými přírodovědnými a technickými poznatky, vyslovovat i k této problematice. Koncepce knížky plně odpovídá požadavkům dneška. Není rozsáhlým spisem, spíše útlou publikací, kterou lze pročítat odpoledne nad šálkem čaje. A přece to není snadné čtení, nepostrádá napětí, neustále vás vtahuje do rozličných úvah, zkoumá dané teze z více stran. Je určena pro studenty vysokých škol, ale oslovuje všechny, kdo se v současnosti zamýšlejí nad perspektivou uměleckého oboru, jakým je hudba.  

V harmonii tvorby a vzdělanosti

26. listopad 2015
V harmonii tvorby a vzdělanosti

Není snad člověka, navštěvujícího kulturní a umělecké podniky, aby nezahlédl ušlechtilou postavu bělovlasého muže, věčně spěchajícího a netrpělivého, a přitom usměvavého, vyrovnaného a klidného. Jak příznačné, když PhDr. Zdeněk Šesták, letos devadesátiletý (*10. prosince 1925, Cítoliby u Loun), sdělil před podzimním koncertem v pražském Sále Bohuslava Martinů v hloučku přátel: Promiňte, nestačil

Zadumaný přítel Pavel Jurkovič

Přicházel pravidelně do hudební redakce pro děti a mládež ještě  Československého rozhlasu, tam jsem ho poznala na počátku devadesátých let. Vyprávěl, na čem pracuje, žertoval, při odchodu zazpíval písničku. Pamatuji se na okamžiky, kdy jsme se všichni sešli kolem něho a diskutovali, ostatně to bylo zvykem u každého vzácného hosta. Zpočátku jsme ještě vysílali pořady hudební výchovy, jejichž natáčení se Pavel Jurkovič dlouhá léta zúčastňoval jako autor textů, hudby a také interpret a vypravěč. Vzdělávání

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.