
Dan Sywala
Cesta za úspěchem umí být pořádně trnitá a mnohým se nepoštěstí nikdy. V mnoha ohledech mají složitou startovací pozici umělci, kteří nepochází z nejvyspělejších zemí a dřít musí o to víc. Tuniský zpěvák a hráč na arabskou loutnu oud Dhafer Youssef vyrazil před třiceti lety zkusit štěstí do Vídně. Zpočátku neměl střechu nad hlavou, dokonce mnohdy ani co jíst, ale postupem času se vypracoval mezi elitu. Dobrým důkazem je jeho početná diskografie a nejnovější album Street of Minarets, kde hostují pojmy typu Herbie Hancock, Marcus Miller, Ambrose Akinmusire nebo Dave Holland. Aby toho nebylo málo, se skladbami nebyl v první fázi spokojen, a proto je v rozmezí mnoha měsíců přepracovával a zároveň musel absolvovat operaci poté, co zřejmě ze stresu přišel o hlas.
Tigran Hamasyan: Standardy nejsou nedotknutelné
21. březen 2023Tigran Hamasyan se vrací do Česka, na Jazzfestu Brno představí 24. března svou „dekonstrukci“ jazzových standardů, které mnozí považují za nedotknutelné. Progresivní metal, chuť objevovat arménské kořeny, ale i odvaha improvizovat na standardy, které si rádi poslechnou i nejnáročnější jazzoví posluchači. Pianista Tigran Hamasyan disponuje tak vysokou dávkou zdravého sebevědomí a cílevědomosti, že by mu to mohli mnozí závidět. Z následujícího rozhovoru, kde jsme probrali vše zmíněné, jistě poznáte, že je však na místě i pokora, a hlavně vřelost táty od rodiny. Zavolali jsme si totiž těsně před vánočními svátky. Tigran měl zpoždění, protože se stará o nachlazenou maminku a v pozadí bylo často slyšet početné potomstvo, ale hrdě hlásí, že obě jeho děti velice dobře reagují na hudbu. Dvouletý syn již má dokonce své oblíbené skladby od Milese Davise a Johna Coltranea, ale i Queen nebo Led Zeppelin.
The Bad Plus: Znovuzrození jazzových pankáčů
13. listopad 2022Nahrazení piana kytarou a saxofonem. To je zásadní novinka kultovního uskupení The Bad Plus, které 9. listopadu zavítá do pražského klubu Jazz Dock. Z tria je rázem kvarteto, které by si, kvůli reputaci nových členů, bez problémů zasloužilo označení „superskupina“. Sestavu totiž doplnili saxofonista Chris Speed, a především kytarista Ben Monder, který se mimo jiné podílel na albu Blackstar Davida Bowieho. V rozhovoru s jedním ze zakládajících členů a hlavním skladatelem formace, basistou Reidem Andersonem, jsme probrali vznik a zvuk eponymní novinky, vzpomínky na Prahu, ale i jeho specifický vztah k pojmu „jazz“.
Dvě říjnová vystoupení v České republice a nové album. To jsou nejdůležitější novinky z planety uznávaného amerického jazzového kolosu jménem Snarky Puppy. Při příležitosti koncertů Snarky Puppy na Jazzfestu Brno (22. 10.) a Strunách podzimu (23. 10.) jsme se spojili s kapelníkem a baskytaristou Michaelem Leaguem, se kterým jsme mimo jiné zavzpomínali na společná studia s českým pianistou Jiřím Levíčkem v Texasu. Do doby a hlavně místa vysokoškolských studií se chtěl kapelník vnitřně vrátit a vyzval k tomu i všechny své spoluhráče, aby tak nastavili hlavní koncept nové desky Empire Central. Během pandemie byl Michael celkově nebývale aktivní a i další jeho nová tvorba je tématem rozhovoru.
Britští GoGo Penguin patří v Česku mezi nejoblíbenější zástupce moderní „post-jazzové“ vlny. Začátkem nového roku navštíví Palác Akropolis Praha (13. ledna), Jazz Tibet Club Olomouc (14. a 15. ledna) i Jazzfest Brno (16. ledna). Trio stojící na klavíru, kontrabasu a bicích má výborný cit pro propracované, ale zároveň velice melodické a atmosférické skladby. Letos do své diskografie zařadili také album remixů, v němž jejich skladby přetvořilo jedenáct elektronických umělců. Nejen o Česku, výzvách pandemie, ale i o skladatelských experimentech jsme si povídali s pianistou formace Chrisem Illingworthem.
Mammal Hands: Nový život jako ta největší inspirace
29. září 2021Dnešní britská scéna nabízí nepřeberné množství žánrových odstínů a přivádí k jazzu i posluchače, kteří by do těchto vod jen tak nezavítali. Trio Mammal Hands pocházející z východoanglického Norwiche patří vedle formací typu GoGo Penguin nebo Portico Quartet k uskupením, které posouvají jazz do ambientních nálad a nebojí se koketovat i třeba s trip hopem a jinými žánry nebo prvky. Pozvání k rozhovoru přijal bubeník a perkusista Jesse Barrett, který si i v dnešní nelehké době udržuje pozitivní náladu. Může za to i jeden klíčový zlom v jeho osobním životě.
Máme za sebou více než rok omezení během pandemie koronaviru. Z médií jsme bombardováni fakty ohledně počtu nemocných a zesnulých, ale mnohé společenské problémy se projevují až s časovým odstupem. Podle Národního ústavu duševního zdraví se v důsledku pandemie covid-19 s psychickým onemocněním potýká téměř každý třetí dospělý. Hudba je v tomto ohledu jeden z užitečných nástrojů, jak tomu čelit, ale jak jsou na tom samotní muzikanti? Pozvání k „virtuálnímu stolu“ přijalo hned několik jazzových umělců a umělkyň, jak z Česka, tak i ze zahraničí. Kromě toho i dva experti na duševní zdraví.
Vydat desku po dlouhé mateřské odmlce a nemít možnost jí koncertně představit. To je situace, ve které se ocitla jedna z nejuznávanějších jazzových zpěvaček jménem Gretchen Parlato. Vedle obrovského množství ocenění má tato americká vokalistka na kontě i široké spektrum spoluprací, a právě proto byla zvyklá intenzivně koncertovat. Nejen o zvládání této situace, ale především vzniku nového alba Flor bude následující rozhovor, ve kterém došlo na její osobitou práci s hlasem, jógu nebo Davida Bowieho.