Radim Kopáč

Radim Kopáč

Literární a výtvarný kritik, editor, kurátor, moderátor diskusních pořadů. Narozen 1976 v Praze, vystudoval žurnalistiku a mediální studia na FSV UK. Od roku 2010 zaměstnanec Oddělení literatury a knihoven Ministerstva kultury ČR. V letech 2010 až 2015 editor časopisu Živel. Aktuálně publikuje v denících Mf Dnes, Lidové noviny, Deník N, v časopisech Host, Týdeník Rozhlas nebo Uni; spolupracuje s Českým rozhlasem (Plus) i Českou televizí, dále s nakladatelstvími Academia, Karolinum, Slovart nebo Větrné mlýny, s knižními veletrhy a literárními festivaly Svět knihy a Měsíc autorského čtení, s pobočkami Českých center po světě. Vydal řadu knih z dějin literární a kulturní periferie posledních dvou století, např. Praha jinak (Slovart, 2020; s J. Šofarem), Praha v množném čísle (Slovart, 2019; s J. Šofarem), Pijácká čítanka (Slovart, 2018; s J. Šofarem), Praha erotická (Academia, 2017; s J. Schwarzem), Punk je mrtvý – a kdo ne? (Pulchra, 2016; s P. Sojkou) a Nevěstince a nevěstky (Paseka, 2013; s J. Schwarzem).

 

Mycelium nekonečna

4. prosinec 2020
Mycelium nekonečna

Nedávno přišel starší syn ze školy s očima navrch hlavy: „Blanka nám pouštěla zvuky planet!“ Blanka je synova družinářka. – „Vážně?“ povídám. „A jak zněl Saturn?“ – „To už si nepamatuju.“ – Doma pak naladíme „planetární muziku“ na YouTube. Planety mluví, zpívají, vyprávějí příběhy. Merkur: radiové šumy a svistot větrů. Venuše: ozvěny jako z nějaké roury v koupelně. Země: jedna velká dálnice se zneklidňujícím ševelem vespod. Mars: zas ty svištící větry. Jupiter: kovové dunění. Saturn: hororové vyladěné píšťaly varhan. Uran: vzdálený let ptáků nad oceánem. Neptun: propukající sněhová vánice. Pluto (i když toho nebožáka hvězdáři z planetární řady vyškrtli, protože prý nemá ty správné parametry): moře a trubky. A Slunce: třepotání křídel plus nějaká dotěrná vibrace jako bonus.

Antonínu Matznerovi se zpožděním

2. říjen 2020
Antonínu Matznerovi se zpožděním

V českém undergroundu sedmdesátých a osmdesátých let to byl běžný trik. Když se nestihl sborník k nějakému významnému jubileu včas, přidalo se do názvu „se zpožděním dvou let“. Anebo tří. Ta trojka by se hodila i letos: 16. října to jsou tři roky, co zemřel Antonín Matzner. S hudbou měl co do činění celý život. Horizontálně i vertikálně: od jazzu přes komerční pop po vážnou muziku; od popularizační publicistiky přes produkci a režii víc než sto dvaceti supraphonských vinylů po dlouholetou dramaturgii Pražského jara.

Novák nejen o Kunderovi

7. srpen 2020
Novák nejen o Kunderovi

„Neviděl jsem už sedm let Pavla Haase / a taktak že si ho dovedu představit / stojícího kdesi mezi dveřmi a klavírem v jeho pokoji Ale země se dme / a je slyšet zvuk podobný ustavičným nohám.“

Komentář Radima Kopáče: Glenn chtěl být celý život Steinwayem

Co dělat, když se navzdory vrcholícímu jaru kultura jen pomalu probouzí k životu? Tak třeba poslouchat muziku doma, a k tomu procházet fochy vlastní knihovny. Občas se může objevit text, kde jedno s druhým pěkně ladí – kde hudba hraje jistou roli, někdy hlavní, někdy vedlejší.

Guldův Mozart

30. květen 2011
Guldův Mozart

Ten příběh má skoro melodramatické rysy: V listopadu 1982 nahrál rakouský klavírista Friedrich Gulda (1930 – 2000) na jeden zátah komplet Mozartových sonát. Zhruba šest...

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.