Věra Drápelová

Věra Drápelová

Vystudovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Je editorkou rubrik Kultura, Názory a Rozhovor v redakci MF Dnes. Autorsky se věnuje klasické hudbě a opeře.

Aida Garifullina: Z Tatarstánu na světové scény

Vyhrála soutěž Plácida Dominga Operalia a v operním světě je považována za obrovský talent. Devětadvacetiletá sopranistka Aida Garifullina pochází z Kazaně v Tatarstánu, což je jedna z republik Ruské federace. V pátek 17. února 2017 poprvé vystoupí s recitálem v Praze, ještě předtím jí label Decca Classics vydal debutové sólové album. HARMONII při té příležitosti poskytla exkluzivní rozhovor.

Vargas místo Kaufmanna a co z toho plyne

Nejen Metropolitní opera vysílá kinopřenosy. Průběžně se o to snažily a stále snaží i evropské scény, ale příliš velký divácký úspěch nesklízejí. To by jistě mohlo být téma pro nějakou analýzu, vždyť třeba La Scala nebo Covent Garden nebo pařížská Národní opera mají rovněž světové charisma… Metropolitní opera zjevně v okamžiku, kdy se možnost přenosů do kin v HD kvalitě objevila, razantně a nemilosrdně zabrala prostor a marketingově ho dokonale využila. Její sobotní operní „reality show“ jsou možná až útočné v sebepropagaci, ale na druhou stranu perfektně vymyšlené a prodávají se jako prvotřídní mediální produkt.

Komiksová Tosca

9. červen 2016
Komiksová Tosca

Z představení Pucciniho Tosky v berlínském Schillerově divadle, kde hraje Státní opera Pod lipami, člověk neodcházel zrovna s nadšením. Obsazení vyvolalo rozpaky, režie (jak už to dnes bývá) budila spíše nechtěný úsměv.

Chvalozpěv na konec sezony

8. červen 2016
Chvalozpěv na konec sezony

Originálně uzavřel svou letošní sezonu orchestr PKF – Prague Philharmonia. Uvedl Lobgesang (Chvalozpěv) Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Tedy autora, od nějž posluchač v běžném koncertním provozu slýchá spíše jiné skladby než tuto. Lobgesang si objednalo město Lipsko na oslavu 400.výročí vynálezu knihtisku Johannem Gutenbergem. A protože mezi díly, která slavný vynálezce vytiskl, nechyběla bible, Lobgesang symbolicky zdůrazňuje obrácení lidstva od tmy ke světlu. Poprvé zazněl roku 1840 v lipském kostele sv. Tomáše.

EUYO: Konec jedné iluze?

27. květen 2016
EUYO: Konec jedné iluze?

Blížící se zánik Orchestru mladých Evropské unie (EUYO) vyvolává v hudebním světě spontánní emocionální reakce. Těleso se čtyřicetiletou tradicí už totiž nedostane finance od Evropské unie – jejíž hlavní myšlenku paradoxně od počátku ztělesňovalo.

Anne-Sophie Mutter: Někdy je dobré vyjít z věže

Vyvolává obdiv i diskuse, její vklad do dějin houslové hry je však naprosto nezpochybnitelný. Německá virtuozka Anne-Sophie Mutter se minulý týden vrátila do Prahy, aby provedla s Českou filharmonií Dvořákův Houslový koncert a moll. Během zkoušek odpověděla na následující otázky.

Kolik cest vede do Říma?

8. duben 2016
Kolik cest vede do Říma?

Samozřejmě všechny, některé jsou ale klikaté, soudě dle abonentního programu Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK ve dnech 6. a 7.dubna.

Jeptišky bez popraviště

8. únor 2016
Jeptišky bez popraviště

Lednovou sérii představení Poulencových Dialogů karmelitánek v Bavorské státní opeře v Mnichově doprovázelo další kolo kuriózního soudního sporu. Na dílo skladatele, který zemřel roku 1963, se totiž stále ještě vztahuje ochranná sedmdesátiletá lhůta, během níž trvají autorská práva. Toho využili dědicové a divadlo zažalovali kvůli koncepci ruského režiséra Dmitrije Čerňakova. Žádají, aby byla předělána, nebo aby divadlo inscenaci stáhlo z repertoáru.

Peter Grimes jako přiznané drama o lásce muže k muži

Ve stejnou dobu, kdy Vídeňská státní opera uváděla Janáčkovu Věc Makropulos, představilo Theater an der Wien novou produkci Brittenova Petera Grimese. Z jistého úhlu pohledu to bylo zajímavé srovnání.

Jan Martiník: basista, který nespěchá

Před nějakou dobou k sobě obrátil pozornost, když se dostal do finále dvou renomovaných akcí pro mladé zpěváky, napřed soutěže Plácida Dominga Operalia (2007) a následně pěvecké soutěže v britském Cardiffu (2009), jejíž písňovou kategorii nadto vyhrál. Dalo se tedy tušit, že se objevila osobnost s pěveckým i osobnostním potenciálem. Od té doby se ale basista

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.