Boris Klepal

Boris Klepal

Hudební publicista, moderátor, dramaturg spolku Hausopera. Působil v Literárních novinách, v hudební revue Opus musicum nebo v redakci webového portálu Brno - město hudby. Je autorem mnoha rozhlasových pořadů pro Český rozhlas Vltava, píše pro Hospodářské noviny nebo server Aktuálně.cz.

Hovory před sexem, hovory po sexu a disonantní splynutí

Dvě světové, jedna evropská a jedna česká premiéra během čtyř večerů je festival jako ze snu. Bienále New Opera Days Ostrava, čili NODO, navíc hledí uvádět kontrastní díla a nedívat se jen jedním směrem. Hledá současnou podobu hudebního dramatu a důsledně dbá na interpretační kvalitu. Za všechny, kdo se na tom podílejí, musím jmenovat alespoň dva. Ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil je svou příchylností k soudobé opeře známý a podílí se na festivalu i jako režisér. Skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík je...

Schumannova Jenovéfa bez hudebního i dramatického života

Jediná opera Roberta Schumanna se v repertoáru operních divadel moc neobjevuje a její scénické uvedení je výjimečné i ve světovém měřítku. Jakkoliv dramaturgický plán ostravské opery vypadá při teoretickém zkoumání bezvadně a vyloženě láká k návštěvě, Jenovéfu zabilo při vší její neobvyklosti především provedení. Schumannova hudba má nepochybnou sílu, kterou cítíme už z krásné předehry. Je to vřelý lyrismus, jak jej známe z jeho symfonií.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.