Boris Klepal

Boris Klepal

Hudební publicista, moderátor, dramaturg spolku Hausopera. Působil v Literárních novinách, v hudební revue Opus musicum nebo v redakci webového portálu Brno - město hudby. Je autorem mnoha rozhlasových pořadů pro Český rozhlas Vltava, píše pro Hospodářské noviny nebo server Aktuálně.cz.

Barbara Maria Willi: Domov můj pro mě neznamená nic nacionalistického

Archeologické naleziště Mstěnice se zdá být ideálním místem, které si cembalistka, dramaturgyně a profesorka Barbara Maria Willi koncepčně zvolila pro rozhovor o staré hudbě. Navzdory tomu jsme se ale věnovali tématům ryze současným: letošnímu ročníku festivalu Concentus Moraviae, umění proměnit handicap na příležitost, divoké krvi v interpretaci staré hudby, a také aktuálním  trendům, které v ní vládnou.

Bartók Plus: Operní festival postavený na troskách těžkého průmyslu

Šestnáct představení hlavního programu a bezmála sedmdesát malých doprovodných akcí obsáhlo deset dní operního festivalu Bartók Plus v maďarském Miskolci. Festival je nedílnou součástí proměny bývalého průmyslového centra na green & smart city.

Andrej Bondarenko: představoval jsem si, že ze mě bude jazzman

Pozdní léto, pozdní romantismus a pozdní klasicismus se sejdou ve vrcholné podobě na zahajovacím koncertu sezony orchestru PKF – Prague Philharmonia 10. září 2017. Program jde jako proti proudu času od Weber­novy idyly Im Sommerwind přes Mahlero­vy Písně potulného tovaryše až k Beet­hovenově Pastorální symfonii. Putování krajinou i smutkem nad nešťastnou láskou sevřené do dvou přírodních obrazů bude mít kromě orchestru dva zásadní protagonisty – jsou jimi šéfdirigent PKF Emmanuel Villaume a ukrajinský barytonista Andrej Bondarenko. Oba již spolupracovali v opeře v Dallasu, ale v České republice vystoupí Andrej Bondarenko poprvé. Mladý pěvec si od svého vítězství v soutěži BBC Cardiff Singer buduje mezinárodní kariéru, která v této sezoně dospěje k dalšímu mezníku – debutu v londýnské Covent Garden. Rozhovor jsme spolu vedli na začátku července, přesto se týkal víc práce než divadelních prázdnin.

Jiří Kadeřábek: Jakmile vznikne šlápota, už po ní nezůstane pouhé nic

„Smrt je řešení všech problémů. Žádný člověk — žádný problém,“ říkal Josif Vissarionovič Stalin, jehož pomník se kdysi díval z Letné na Prahu. Autor pomníku je mrtev, Stalin také, památník z Letné dávno zmizel, a problémy jsou tu pořád. Zůstala zátěž krvavého období dějin, temná minulost nezmizela navzdory snaze ji potichu vymazat, zmizel vůdce, zůstaly přízraky. Opera Jiřího Kadeřábka Žádný člověk, která se zabývá osudy Stalinova pomníku i jeho tvůrců, bude mít světovou premiéru na Nové scéně 31. března 2017. Se skladatelem jsme se setkali nad prakticky hotovou partiturou koncem ledna.

Propojení a míjení. Constellations I., Orchestr Berg a Spitfire Company v divadle Ponec

Stavy věcí, vzájemné vztahy, interakce i nemožnost navázat kontakt. Scénický koncept Petra Boháče s hudbou Michala Nejtka Constellations I. - Before I Say Yes se zabýval vztahy a konstelacemi pozemských, nikoli nebeských těles. Nehledal nic v postavení planet a hvězd, ale přiváděl do magických souvislostí lidské bytosti. Orchestr Berg se propletl s účinkujícími Spitfire Company do jednoho klubka, které se rozplétalo do podivuhodných obrazů. I když mu to místy zbytečně dlouho trvalo.

Katarina Karnéus: Hledám ve světě harmonii a rovnost

Mezzosopranistka Katarina Karnéus se pohybuje mezi operou a písněmi se stejnou samozřejmostí, s jakou umí přejít od bel canta k dramatickým rolím. V prázdném předsálí Janáčkova divadla ale působila dojmem, že je pro ni samozřejmé úplně cokoliv. Sešli jsme se dopoledne, kdy už měla za sebou týden usilovného zkoušení dvou mimořádně náročných děl: Modrovousova hradu Bély Bartóka a Očekávání Arnolda Schönberga. Dvojpředstavení připravené ve spolupráci s Operou Göteborg je jedním

David Radok: Každý mezilidský vztah staví na důvěře a jisté velkorysosti

Poměr starého muže a mladé dívky, ženská zvědavost, partnerská tolerance, vzájemný respekt, pravdivost v umění i v životě. K takovým tématům jsme se dostali v rozhovoru s režisérem Davidem Radokem pár dní po generálce oper Modrovousův hrad a Očekávání. Uvedení dvou mimořádných a extrémních psychologických dramat v jednom večeru je největší událostí letošního ročníku festivalu Janáček Brno.

Nová hudba na jedné hromadě. Ostravské dny 2015

Pořád hutnější program, neúnavnost a zápal organizátorů i náročná hudba. Absolvovat celý program Ostravských dnů nové hudby je těžké i pro posluchače, který soudobou hudbu miluje. Ale extrémy patří k charakteristikám festivalu a ze silného sevření mimořádného repertoáru lze čerpat mentální sílu do proudu běžné sezóny na celý rok.

Hlas Ameriky. Osvobozená hudba amerických autorů.

Ensemble Opera Diversa věnoval svou letošní koncertní sezónu 70. výročí konce druhé světové války. Jako první vítězná mocnost přišla na řadu Amerika: její hlas reprezentovala tvorba pěti skladatelů z válečné doby. Hlas Ameriky byl pro nás něco jako hlas svobody přinejmenším čtyřicet sedm totalitních let. České vysílání sice skončilo až v roce 2004, ale potřeba zahraničního média i ochota jej provozovat vcelku logicky postupně klesaly ruku v ruce s tím, jak se rozvíjela a osvobozovala domácí...

Brno Contemporary Orchestra: v současnosti i minulosti najednou

Brno Contemporary Orchestra včera zakončil svůj třídílný abonentní cyklus pro tuto sezónu. Program nazvaný „Hodiny minulosti“ se díval do mýtů, dávných zdrojů myšlenkových i hudebních, hudba sama ale zůstávala v současnosti nebo minulosti velmi nedávné. Komorní sdružení Brno Contemporary Orchestra vzniklo v roce 2011 pod vedením Pavla Šnajdra. Nemá úplně pevné složení, mění se podle potřeb konkrétního programu, ale okruh spolupracujících hudebníků je stabilní. Dá se říci, že všichni mají angažmá ve velkých

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.