Redakce

Redakce

22. ročník MHF Lípa Musica zahájí Lukáš Vondráček s FOK

Hlavní koncertní řadu 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica zahájí v pátek 1. září v 19 hodin v Divadle F. X. Šaldy v Liberci tradiční Koncert pro Liberecký kraj. Protagonistou slavnostního večera, který otevře festivalový ročník zasvěcený především tématu klavírní hudby, bude Lukáš Vondráček, jeden z nejuznávanějších českých klavíristů u nás i v zahraničí. V sólovém partu Druhého klavírní koncertu Sergeje Rachmaninova jej doprovodí Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera. Festivalový debutant provede v druhé části večera navíc Anglickou symfonii Antonína Dvořáka.

PKF – Prague Philharmonia slaví 30 let. Jubilejní sezonu zahájí s violoncellistou Janem Voglerem

Orchestr PKF – Prague Philharmonia letos slaví 30 let od svého založení uznávaným dirigentem a pedagogem Jiřím Bělohlávkem v roce 1994. Jubilejní sezonu zahájí pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma již 6. září v Rudolfinu, které orchestr rozezní díly Josefa Suka a Antonína Dvořáka se sólistou Janem Voglerem.

Silberbauerovo hudební Podyjí již počtvrté hudebně propojí české a rakouské pohraničí jižní Moravy a Dolního Rakouska

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná již čtvrtým rokem, letos s podtitulem „neobyčejná propojení“. Navštíví svatostánky jižní Moravy a Dolního Rakouska (v okolí rakouského Thayatalu) a hudební díla představí převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Od konce léta až do podzimu nabídne festival návštěvníkům 7 koncertů, 4 na jižní Moravě a 3 v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští, rakouští, ale i zahraniční interpreti.

Festival Krumlov oznámil termín příštího 33. ročníku

32. ročník Festivalu Krumlov zakončily koncerty NEvážná klasika a Slavné operní sbory a Carmina Burana, který musel být zkrácen. Po závěrečném koncertu byl oznámen termín 33. ročník festivalu, který proběhne v termínu 12. července – 3. srpna 2024.

Cenu Antonína Dvořáka převezme na koncertě 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků Panochovo kvarteto

Španělský sál Pražského hradu bude 29. listopadu 2023 dějištěm slavnostního koncertu 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, na kterém převezmou Cenu Antonína Dvořáka za rok 2023 členové Panochova kvarteta. Rada akademiků se rozhodla ocenit toto kvarteto za více než padesát let působení na koncertních pódiích a v nahrávacích studiích. Jejich umělecká činnost napomohla zásadním způsobem k šíření dobrého jména české hudby ve světě a péči o odkaz Antonína Dvořáka. Cena, jejíž udílení pořádá Akademie klasické hudby, má podobu skleněné plastiky violoncella, která vznikla podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla a vyrobili ji skláři společnosti Moser.

Srpen Klášterních hudebních slavností ve znamení violoncell

Mnohostranné využití violoncell v různých hudebních žánrech posoudí diváci dvou srpnových koncertů Klášterních hudebních slavností. Nejprve v úterý 22. srpna představí Jiří Hošek a Dominika Weiss Hošková skladby zakladatele hudebního klasicismu Josepha Haydna a jeho žáka Antonína Krafta. Kulisou komorního koncertu bude zrekonstruovaný zámecký skleník v Loučné nad Desnou, který slouží jako originální kulturní dům.

Ostravské dny startují za 10 dní

16. srpen 2023
Ostravské dny startují za 10 dní

Tři týdny ve společnosti skladatelů stráví od 14. srpna do 2. září účastníci Institutu, který je součástí festivalu Ostravské dny – letos v prostorách nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce. Třicet pět mladých skladatelů z šestnácti zemí čekají tři týdny intenzivního setkávání a komunikace, navazování kontaktů, odborné diskuse a hlavně koncertní praxe. Všichni přítomní se totiž také autorsky podílejí na festivalu Ostravské dny a díla „rezidentů“ Institutu zazní v sousedství skladeb renomovaných skladatelů dneška i nedávné minulosti. Ostravské dny nové hudby – to jsou osobní setkání, výměna uměleckých zkušeností a tvůrčí propojení cca 200 hudebníků z celého světa s publikem v letní Ostravě.

Apollon Quartet vystoupí na festivalu Za poklady Broumovska

Přední reprezentant slavné české kvartetní školy Apollon Quartet bude dalším z hostů festivalu Za poklady Broumovska. Kvarteto vystoupí v sobotu 19. srpna od 18 hodin v ruprechtickém kostele sv. Jakuba Většího. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek putuje na podporu kostelů na Broumovsku.

Premiéry skladatele Jana Kučery zazní na koncertu Daniela a Lukáše Klánských v Martínkovicích

Festival Za poklady Broumovska podporuje vznik nového repertoáru inspirovaného bohatou historií regionu i místní architekturou. Do svého programu tak zařadil další premiéry rezidenčního skladatele Jana Kučery – Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole. Novinky zazní v provedení basbarytonisty Daniela Klánského a klavíristy Lukáše Klánského v sobotu 12. srpna od 18 hodin v martínkovickém kostele sv. Jiří a Martina. Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude v závěru festivalu předán na pomoc kostelům broumovské skupiny.

Letní divadelní škola Ateliéru NDM 2023 na téma Artivismus – umění nebo aktivismus?

Poslední volná místa nabízí letošní Letní divadelní škola pro pedagogy pořádaná Ateliérem pro divadelní vzdělávání při Národním divadle moravskoslezském. Ateliér ji rozšířil o nová témata a mezinárodní rozměr a konat se bude 30. a 31. srpna. LDŠ se vždy zaměřuje na způsoby a cesty, jak přilákat do divadel mladou generaci a jak zapojit divadelní formy do vzdělávání a výchovy. Pedagogové mohou využít možnosti nechat si proplatit náklady ze strany svých škol. Vítáni jsou ale také individuální účastníci–nepedagogové. Kompletní program je na webu NDM v sekci LDŠ v záložce Ateliér (změna programu je vyhrazena). Přihlásit se je možné on-line na webu projektu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.