Redakce

Redakce

Jarní koncert České filharmonie s Petrem Altrichterem a Jiřím Vodičkou propojí Dvořáka a Čajkovského

Česká filharmonie připravila mimořádný koncert, na němž zazní Houslový koncert Petra Iljiče Čajkovského a Devátá symfonie Antonína Dvořáka. Čajkovskij a Dvořák byli současníci a navzdory vzdálenosti i skuteční přátelé, uvedení jejich dvou slavných děl v jeden večer tak slibuje jiskřivé spojení, které podtrhne interpretace houslového virtuosa a koncertního mistra České filharmonie Jiřího Vodičky a dirigenta Petra Altrichtera. Jarní koncert České filharmonie se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v sobotu 9. dubna od 19.30 hodin, veřejná generální zkouška začíná v 10 hodin. O tři dny později, 12. dubna, zahájí Česká filharmonie se stejným programem 53. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami, kde naposledy vystoupila se Zdeňkem Košlerem a Dvořákovou Osmou symfonií v roce 1976.

Festival Prague Sounds pořádá Koncert pro Evropu. Česká filharmonie rozezní Prahu z hladiny Vltavy při oficiální akci českého předsednictví v Radě Evropské unie

Další ze série koncertů pořádaných festivalem Prague Sounds/Struny podzimu se uskuteční 2. září 2022. Festival Prague Sounds opět zamíří na hladinu Vltavy, aby z unikátní plovoucí scény u Slovanského ostrova rozezněl Prahu a letos i celou Evropu. Ve spolupráci s Úřadem vlády České republiky a Českou filharmonií uspořádá oficiální koncert u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie s názvem Koncert pro Evropu. Při něm vystoupí Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Semjona Byčkova. Návštěvníci koncertu na plovoucím hledišti se stejně jako přihlížející z přilehlých nábřeží, Slovanského ostrova, plavidel či mostu Legií mohou těšit na večer, při němž zazní Beethovenova Óda na radost, Smetanova Vltava, Dvořákův Karneval a Glagolská mše Leoše Janáčka.

Johannes Brahms, César Franck a přívětivější tvář současné hudby. Nová koncertní sezona PKF — Prague Philharmonia nabídne kombinaci klasického, romantického a současného repertoáru včetně světových premiér

Orchestr PKF — Prague Philharmonia odehraje v nadcházející 29. koncertní sezoně přes 35 koncertů v pěti abonentních řadách. Ústřední postavou dramaturgie nadcházející sezony v čele s devíti koncerty Orchestrálního cyklu A bude Johannes Brahms. Dílo tohoto skladatele doplní osobnosti, které byly jeho inspiračními zdroji – či naopak které sám ovlivnil, zejména Mozart, Beethoven nebo Mendelssohn. Ve čtyřech koncertech povede orchestr jeho šéfdirigent a hudební ředitel Emmanuel Villaume, taktovku však převezme i francouzský dirigent Marc Minkowski nebo venezuelský rodák a šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Domingo Hindoyan.

9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes přivítá rekordní počet účastníků

V pátek 8. dubna proběhne v prostorách českolipské Základní umělecké školy již 9. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa. Je určena dětem a mladistvým mezi 7–25 lety věku z Libereckého a Ústeckého kraje, kteří se věnují klasickému sólovému nebo komornímu zpěvu na základních uměleckých školách. Předsedkyní poroty bude stejně jako ve všech uplynulých ročnících renomovaná operní pěvkyně a profesorka Magdalena Hajóssyová, vedoucí pěveckého oddělení na pražské Akademii múzických umění. Přihlášeny jsou letos rekordní více než čtyři desítky účastníků ze základních uměleckých škol z obou krajů, a to v šesti kategoriích.

Laureáti Broumovské klávesy vystoupí na charitativním koncertě na Polské ambasádě

12. ročník mezinárodní klavírní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, který proběhl o víkendu v klášteře Broumov, zná své vítěze. Mladí laureáti vystoupí hned v pondělí 11. dubna v 18 hodin na slavnostním koncertě laureátů na Velvyslanectví Polské republiky v Praze. Koncert je koncipován jako charitativní, výtěžek bude věnován do sbírky Broumovsko pro Ukrajinu, jež je otevřena na darujme.cz.

Karel Dohnal uvede s rozhlasovými symfoniky premiéru Tří vět o přijetí Ondřeje Štochla

Klarinetista Karel Dohnal bude sólistou při světové premiéře Tří vět o přijetí, které skladatel Ondřej Štochl, autor děl charakteristických barvitou instrumentací a meditativními polohami, složil přímo na objednávku rozhlasových symfoniků. Program koncertu 11. dubna uvede jedna z nejproslulejších skladeb francouzského impresionismu, Debussyho Preludium k Faunovu odpoledni. Ve druhé části večera pod taktovkou Pavla Šnajdra zazní severská hudba. Po orchestrální miniatuře věnované Jeanu Sibeliovi od Erkki­-Svena Tüüra program vyvrcholí Sibeliovou První symfonií.

Festival barokních umění v Českém Krumlově uvede světovou premiéru opery ze 17. století

15. ročník Festivalu barokních umění v Českém Krumlově se koná od 16. do 18. září a nabídne mimořádný kulturní zážitek – světovou premiéru barokní opery La Vaghezza del Fato (Vrtkavost osudu). Dílo ve své době významného, dnes však opomíjeného barokního skladatele Giovanniho Buonaventury Vivianiho zazní v unikátním barokním divadle na českokrumlovském zámku v podání barokního orchestru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka a sólistů, v režii Zuzany Vrbové.

Český spolek pro komorní hudbu ve spojení s poezií a tancem

Český spolek pro komorní hudbu připravil na příští týden dva programy. V pondělí 4. dubna nastuduje dirigent Ondřej Vrabec dvě výjimečné skladby první poloviny 20. století: jazzovou suitu k baletu Kuchyňská revue od Bohuslava Martinů a baletní pantomimu Igora Stravinského Příběh vojáka. Ve středu 6. dubna provede Klavírní kvarteto Josefa Suka raný Klavírní kvartet a moll Josefa Suka a zralý Klavírní kvartet č. 3 c moll Johannesa Brahmse. Ústřední skladbou večera bude Klavírní kvartet, op. 66 „Communicatio intima“ od české skladatelky Marty Jiráčkové, který pracuje s básněmi Jana Skácela, od jehož narození letos uplynulo sto let. Skácelovy verše přednese herečka Taťjana Medvecká.

FOK uvede tři hudební zpracování postavy Dona Juana

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK se ve svém dalším orchestrálním koncertu zaměří na postavu Dona Juana. Uvede tři zpracování příběhu tohoto notoricky známého proutníka. Na programu bude předehra Mozartovy opery Don Giovanni, variace pro orchestr z pera Waltera Braunfelse a symfonická báseň Don Juan Richarda Strausse. Taktovky se ujme německý dirigent Michael Sanderling. Koncerty proběhnou 6. a 7. dubna 2022, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

Broadway i Stabat Mater v dubnu ve Filharmonii Hradec Králové

Na první polovinu dubna připravila královéhradecká Filharmonie ve svém koncertním sále dva koncerty rozdílných žánrů, vždy se zajímavými tituly a interprety. Nabídne tak programy pro příznivce muzikálových melodií i posluchače, kteří dávají přednost hloubce klasické hudby.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.