Redakce

Redakce

Musica non grata uvede v české premiéře Symfonii č. 21 „Kaddish“ Mieczysława Weinberga

V rámci cyklu Musica non grata, jehož hlavním cílem je znovuobjevovat díla autorů pronásledovaných nacionálním socialismem, uvede Orchestr Národního divadla pod taktovkou Tomáše Braunera v sobotu 23. dubna od 19 hodin v historické budově Národního divadla v české premiéře Symfonii č. 21 „Kaddish“ Mieczysława Weinberga. Sólového partu se ujme sopranistka Marie Fajtová, na úvod o kontextu díla promluví ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

ZUŠ Open letos představí kromě nadaných žáků ZUŠ i děti ze speciálních škol či mladé umělce z Ukrajiny

Letos po šesté budou rozdávat na květnovém festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. Do programu se mnohdy zapojí i profesionální umělci včetně několika orchestrů. Festivalovým mottem je „ZUŠ Open pomáhá“, pod kterým se i letos uskuteční řada akcí s charitativním přesahem. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních.

SOČR připravuje druhý muzikálový program s Adamem Plachetkou

Melodie z nejslavnějších muzikálů jako My Fair Lady, Les Misérables nebo Jesus Christ Superstar v podání Adama Plachetky zazní v pátek 22. dubna ve Foru Karlín. Rozhlasoví symfonikové zahrají pod taktovkou Roberta Jindry.

Moravská filharmonie Olomouc uvede českou premiéru 11. symfonie Dmitrije Šostakoviče po boku děl Aarona Coplanda a Reinholda Glièra

Na dramaturgicky netradičním absolventském koncertu Patrika Červáka, posluchače posledního ročníku magisterského studia orchestrálního dirigování na JAMU, zazní v pátek 22. dubna od 17:00 v olomoucké Redutě Koncert pro harfu a orchestr Reinholda Glièra v interpretaci Roxany Hädler, laureátky několika mezinárodních soutěží a nyní členkou akademie České filharmonie. Provedení Koncertu pro klarinet Aarona Coplanda se ujme vítěz Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka a držitel Grand Prix z polského Krakova, též člen SOČRu, Aleš Tvrdík. Ve druhé polovině večera pak v české premiéře zazní velkolepá 11. symfonie Dmitrije Šostakoviče.

Světové premiéry devíti skladatelů k narozeninám Petra Kotíka zazní v Ostravě a Praze

Ostravské centrum nové hudby v dubnu pořádá dvojici koncertů v Ostravě (26. 4.) a Praze (28. 4.) u příležitosti osmdesátých narozenin skladatele Petra Kotíka. Program obou koncertů je totožný a zazní na nich v premiérách skladby, které byly komponované přímo pro tuto příležitost nebo Petru Kotíkovi věnovány. Půjde o nové kompozice Christiana Wolffa, Bernharda Langa, Petra Cíglera, Petra Bakly, Philla Niblocka, Daniela Skály, Any Sokolovic a Anny Heflin. Program bude doplněn o novou skladbu Petra Kotíka Piano Piano.

S Ivo Kahánkem za klavírní atletikou. Akademie MenART zve na další webinář

Akademie uměleckého vzdělávání MenART a klavírní virtuos Ivo Kahánek představují další díl oblíbeného výukového webináře, tentokrát s názvem Klavírní atletika aneb nejčastější zlozvyky pianistů. Společně nabízejí ucelený pohled virtuosa na nástroj, který patří mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější, a soubor doporučení, jak jej co nejlépe ovládnout a vyvarovat se častých chyb. Webinář je určen všem, kdo se zajímají o oblast uměleckého vzdělávání, především pak pedagogům, rodičům a pokročilým studentům.

Mladí ladí jazz zvou na Open air k oslavě Mezinárodního dne jazzu i na sérii klubových koncertů

30. duben patří každoročně Mezinárodnímu dni jazzu. U nás tento svátek pravidelně ctí pořadatelé festivalu Mladí ladí jazz, kteří poslední dubnový den zvou na velkolepou oslavu na pražské Karlovo náměstí. Jazz tu bude prodchnut mnoha styly a žánry, od již stoletých elegantních salónních evergreenů po žhavou hiphopovou současnost či elektroniku. Mezinárodní den jazzu vyhlásila před 12 lety Generální konference UNESCO, jeho oficiálním partnerem a ambasadorem je Herbie Hancock a jeho Institute of Jazz. V letošním roce se oslav účastní desítky zemí světa a díky festivalu Mladí ladí jazz proběhnou oslavy i u nás. Program na Karlově náměstí bude živě přenášet Český rozhlas Vltava. Stream poběží také na Facebooku Mladí ladí jazz.

Sinfonia Varsovia bude poprvé v historii hostem MHF Leoše Janáčka

Polský orchestr Sinfonia Varsovia bude letos poprvé v historii hostem Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka. Orchestr byl vybrán pro Slovanský večer, který se odehraje 16. června, tedy zhruba v polovině festivalového dění, v Domě kultury města Ostravy.

9. ročník soutěže Lípa Cantantes ovládla Lucie Kovářová

V pátek 8. dubna se v pořadí již podeváté uskutečnila pěvecká soutěž Lípa Cantantes, kterou pořádá Mezinárodní hudební festival Lípa Musica ve spolupráci se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Celodenní soutěžní klání v sedmi kategoriích sólového a komorního zpěvu, ve kterém spolu změřily síly téměř čtyři desítky malých a mladých zpěváků tříbících svůj pěvecký talent na základních uměleckých školách v Libereckém a Ústeckém kraji, vyvrcholilo koncertem a slavnostním předáváním cen vítězům. Porota letos ocenila na patnáct sólistů a duet. Celkové prvenství a ocenění starostky Města Česká Lípa Jitky Volfové letos získala již dřívější laureátka soutěže Lucie Kovářová z ZUŠ Jablonec nad Nisou. Její zářivý soprán opřený o dobrou techniku si vysloužil navíc i Cenu ZUŠ Česká Lípa za mimořádnou interpretaci české lidové písně.

Dvě provedení jedné skladby podruhé: Orchestr Berg uvede českou premiéru zvukových fotografií Istanbulu

Jedna skladba, dvě provedení. Francouzsko-německý skladatel Mark Andre pro svou skladbu üg vytvořil zvukové fotografie z různých míst Istanbulu. V české premiéře ji v sále DOX+ uvede Orchestr Berg pod vedením šéfdirigenta Petera Vrábela, a to v originálním formátu Slyšet 2x. Posluchačům po prvním uvedení nabídnou řadu zajímavostí i osobních postřehů a následně skladbu uvedou podruhé. To vše za osobní přítomnosti autora.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.