Redakce

Redakce

Současný taneční dokument nabídne pohled na život brněnské baletní legendy

30. května a 6. června se v prostoru brněnské vily Löw Beer uskuteční premiéra tanečního dokumentu PSOTA_Mistr. Představení mapuje život významné české osobnosti baletního světa, Ivo Váni Psoty. Místo tradičního pojetí a biografického zpracování se však můžete těšit spíše na zkoumání Psotovy osobnosti prostřednictvím inovativního přístupu ke klasickému baletu a hledání nových tvůrčích postupů.

Pat Metheny představí 29. dubna v Hybernii novou krev

Legendární americký kytarista Pat Metheny vystoupí 29. dubna v Praze místo původně ohlášeného Fora Karlín v divadle Hybernia. Představí naživo projekt Side-Eye, ve kterém dává příležitost mladším hudebníkům. Stejným dechem ale kytarista dodává, že energie nastupujících jazzových hvězd inspiruje k brilantním výkonům i jeho samotného. Držitelé původních vstupenek do Fóra Karlín je musí vrátit v síti Ticketmaster a zakoupit nové do Hybernie.

Radek Baborák a Aleš Bárta vystoupí na Českolipském komorním cyklu se společným programem pro lesní roh a varhany

5. ročník Českolipského komorního cyklu bude pokračovat v úterý 26. dubna v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě ve společnosti Radka Baboráka. Ten se v České Lípě představí tentokrát společně s varhaníkem Alešem Bártou, který nahradí původně avizované Trio Jadin, jež ze zdravotních důvodů nemůže v rámci cyklu vystoupit. Večer s podtitulem Nokturno pro lesní roh a varhany nabídne program sahající od baroka až po hudbu 20. století. Koncert proběhne od 19 hodin a hlásí se opět k podpoře veřejné sbírky Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem v této zemi, kteří své útočiště hledají na Českolipsku a kterou spravuje Charita České republiky.

Doktorandskou konferenci HF JAMU otevřel vzácný nástroj

Prezentací jedinečného šestinotónového harmonia dnes odpoledne na Hudební fakultě JAMU začala doktorandská vědecká konference, která se koná do 19. do 21. dubna. Ve fakultní aule třídenní odborné setkání pro studenty doktorských studijních programů, zaměřených na teoretickou reflexi i interpretaci hudby a všech příbuzných oborů, otevřel přednáškou, workshopem i koncertem Miroslav Beinhauer. Klavírista a doktorand na tento technický i konstrukční unikát, zapůjčený speciálně pro tuto příležitost, posléze přítomným zahrál. Konferenci ještě předtím oficiálně zahájil rektor JAMU MgA. Petr Michálek a děkanka HF JAMU prof. Barbara Maria Willi, Ph.D.

Kontrasty v komorní hudbě: Mezinárodní hudební festival Kutná Hora představuje program 15. ročníku

Mezinárodní hudební festival Kutná Hora při přípravách svého programu klade důraz na princip dramaturgických kontrastů a vytváření vyvážené kombinace náročnosti a posluchačské atraktivnosti. Letošní 15. ročník se koná od 4. do 12. června 2022.

Yuja Wang završí rezidenci u České filharmonie klavírním recitálem

Pětatřicetiletá americká klavíristka čínského původu a rezidenční umělkyně České filharmonie ve 126. sezoně Yuja Wang se po nedávných vystoupeních s prvním českým orchestrem v Praze, Vídni, Hamburku a Londýně představí v sólovém recitálu Českého spolku pro komorní hudbu. Na programu budou díla od Ludwiga van Beethovena, Arnolda Schönberga, Györgye Ligetiho, Alexandra Nikolajeviče Skrjabina, Isaaca Albénize a Nikolaje Kapustina. Koncert, který je součástí jejího světového turné, se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 24. dubna 2022 od 17.30 hodin.

Jakub Hrůša se vrací do londýnské Královské opery, tentokrát s Lohengrinem

Dirigent Jakub Hrůša rozšiřuje svůj koncertní i operní repertoár o dílo Richarda Wagnera. Operu Lohengrin nastudoval v Královské opeře v Londýně, kde již úspěšně debutoval v roce 2018 nastudováním opery Carmen. Premiéra Lohengrina pod taktovkou Jakuba Hrůši v londýnské Královské opeře Covent Garden proběhne 19. dubna.

Soutěž Nadace Bohuslava Martinů letos přivítá housle a komorní soubory s klavírem

V interpretační soutěži Nadace Bohuslava Martinů budou letos 25. a 26. listopadu soutěžit mladí hudebníci v kategoriích housle a komorní soubory od tria po sexteto s klavírem. Povinným repertoárem jsou skladby Bohuslava Martinů, díla světové literatury a čeští autoři druhé poloviny dvacátého století. Přihlášky je možné podat do konce června.

Česká filharmonie představuje 127. sezonu s Johnem Eliotem Gardinerem, Simonem Rattlem i Magdalenou Koženou

Česká filharmonie zahájí svou 127. sezonu dvěma koncerty 28. a 29. září, na které v říjnu naváže velké evropské turné. K orchestru se vedle šéfdirigenta a hudebního ředitele Semjona Byčkova a hlavních hostujících dirigentů Jakuba Hrůši a Tomáše Netopila vrátí John Eliot Gardiner, Giovanni Antonini a Manfred Honeck. Poprvé se dirigování České filharmonie ujmou Daniel Harding, Maxim Jemeljanyčev a Juanjo Mena. Rezidenčními umělci budou Simon Rattle a Magdalena Kožená. S prvním českým orchestrem znovu vystoupí houslisté Lisa Batiashvili, Leonidas Kavakos a Jan Mráček, Josef Špaček jako violista a klavíristé Daniil Trifonov, Behzod Abduraimov a Tom Borrow. Debutově s Českou filharmonií zahrají švédský houslista Johan Dalene a korejský klavírista Seong-Jin Cho. Ve světové premiéře orchestr uvede skladby Detleva Glanerta, Thierryho Escaicha, Jaroslava Krčka a Miloše Orsona Štědroně. Pokračovat bude uvádění a nahrávání symfonického díla Gustava Mahlera a Josefa Suka.

Česká klavírní tria uspěla na Mezinárodní komorní soutěži Josepha Joachima ve Výmaru

Na 9. ročníku Mezinárodní komorní soutěže Josepha Joachima ve Výmaru, v níž soutěží klavírní tria a smyčcové kvartety, uspěla dvě domácí tělesa – Trio Incendio a Trio Bohémo, která obě získala sdílenou 2. cenu (1. cena nebyla udělena). Trio Incendio zároveň obdrželo speciální cenu za nejlepší interpretaci díla raného klasicismu, zatímco, Trio Bohémo získalo cenu za interpretaci moderní skladby.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.