Redakce

Redakce

Musica non grata na podzim uvede jazzovou operetu Paula Abrahama i tvorbu „nežádoucích“ skladatelů

Premiéry revuální operety Ples v hotelu Savoy a pohádkové opery Švanda dudák, návrat Zásnub ve snu a poslední tři reprízy surrealistických Plamenů. To vše nabídne na podzim cyklus Musica non grata na scénách Národního divadla. Připomene tím tvorbu krále jazzové operety Paula Abrahama a česko-německých „nežádoucích“ skladatelů Jaromíra Weinbergera, Hanse Krásy a Erwina Schulhoffa.

Archaion Kallos potřinácté představí hudbu východního křesťanství od byzantského chorálu po postmodernu

Na podzim Praha již tradičně ožije mezinárodním festivalem Archaion Kallos, který pravidelně nabízí ojedinělé koncerty z celého spektra hudby východního křesťanství od byzantského chorálu po tvorbu renomovaných autorů postmoderny. I letos nabídne návštěvníkům rozmanitou škálu pěti koncertů, unikátní bohoslužbu a množství doprovodných akcí. Zazní byzantská duchovní hudba, stará hudba rumunských klášterů i díla předních současných autorů, jako jsou např. Arvo Pärt, John Tavener a Ivan Moody, a také světové premiéry českých autorů – letos svá díla uvedou Hanuš Bartoň a Petr Koronthály. V neposlední řadě se milovníci staré duchovní hudby dočkají i pozoruhodného koncertu „Hildegarda z Bingenu a Kassia z Konstantinopole“, který je věnován dvěma nejstarším křesťanským skladatelkám, v podání předního ženského souboru Tiburtina a řecké zpěvačky Evanthie Vavoulioti. Posluchač bude mít možnost vrátit se v čase o tisíc let zpátky a vychutnat si ženský dotek v duchovní hudbě Východu a Západu.

Novoměstská filharmonie vítá nové vedení

2. září 2022
Novoměstská filharmonie vítá nové vedení

Vedení orchestru přebírají staronové tváře. Jedná se o tým, který se již roky podílel na koncertní i organizační činnosti Novoměstské filharmonie. Trojici lídrů tvoří Eliška Kratěnová (ředitelka orchestru), Marek Klimeš (dirigent) a Jan Halda (manažer).

Dvořákova Praha startuje za týden. Festival nově zahájí Pablo Ferrández s Mnichovskými filharmoniky

Koncert Mnichovských filharmoniků zahájí ve čtvrtek 8. září ve 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina 15. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Až do 25. září nabídne festival téměř tři desítky vystoupení a doprovodných akcí včetně koncertního provedení Rusalky s Českou filharmonií a dirigentem Semjonem Byčkovem, koncertu Clevelandského orchestru pod vedením Franze Welser-Mösta nebo recitálu legendární argentinské klavíristky Marthy Argerich. Podle pořadatelů se po dvou „hubených“ letech zájem diváků o vstupenky vrátil na úroveň roku 2019, některé večery už jsou zcela vyprodané.

Národní divadlo moravskoslezské zahajuje 104. sezonu dvěma galavečery s ochutnávkou programů čtyř souborů

Čtyři soubory Národního divadla moravskoslezského vstoupí do nové sezony dvěma zahajovacími galavečery 3. a 4. září, během nichž divákům nabídnou „ochutnávky“ všech novinek a ukázky stálic repertoáru. „Vracíme se ke konceptu úspěšně vyzkoušenému v roce 2019 – zahajovací večery se budou odehrávat v obou našich velkých divadlech. Začneme v Divadle Antonína Dvořáka, kde je doma především opera, ale také činohra a balet. Druhá část večera se odehraje v Divadle Jiřího Myrona, kde je doma především muzikálový soubor,“ rozvedl ředitel NDM Jiří Nekvasil. Dva programy, dvě divadla, jedno vstupné.

Když vážná hudba potká elektroniku. Floex Ensemble vystoupí na Střeše Lucerny

Ansámbl hudebníků žijících v Praze a Berlíně představí v pátek 2. září na Střeše Lucerny v rámci koncertní řady Vážný zájem svůj nejnovější projekt – živé provedení soundtracků k počítačovým hrám Papetura a Samorost 3. Na úvod koncertu je zařazen třetí smyčcový kvartet Philipa Glasse s podtitulem „Mishima“. Po skončení koncertu navazuje Floex DJ set v nejvyšším bodě Střechy Lucerny, malém domečku, kam se vejde přibližně dvacet nejnadšenějších tanečníků a tanečnic. Ostatní posluchači si set mohou užít na poslech na přilehlé terase s výhledem na panorama Prahy.

Jihočeská filharmonie se vrací do nového. Sál kostela sv. Anny rekonstruoval ateliér A8000

Jihočeská filharmonie sídlí od roku 1988 v budově bývalého kostela svaté Anny v Českých Budějovicích. Koncertní sál ale potřeboval proměnu, akustika byla špatná a vzduchotechnika nedostačující. Rekonstrukce proběhla podle návrhu ateliéru A8000, který řídí architekt a zároveň vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer. Jejím cílem bylo vrátit sálu původní tvar, jednoduchost a čistotu.

Klasika, avantgarda, world music, hudba slovenských skladatelů i skandinávský jazz – festival Konvergencie nabídne nevšední hudební setkání

Hravá a hloubavá, ale především pestrá, taková bude hudba na aktuálním ročníku mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie 2022, který se uskuteční od 13. do 25. září v Bratislavě a Piešťanech.

Jak přilákat víc mladých do hledišť divadel? Téma srpnové letní divadelní školy Ateliéru NDM

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském pořádá opět po covidové pauze řádnou Letní divadelní školu pro pedagogy. Letos je hlavní část jednodenní (30. srpna), předchází jí jednodenní off-program věnovaný poezii (v pondělí 29. srpna).

Intimní komorní opera „Tak tiše až“ s Markétou Cukrovou a Orchestrem BERG hledá naději a očištění

Spitfire Company, Orchestr BERG a Městská divadla pražská zahájí sezónu světovou premiérou nové české opery. Intimní inscenace se soustředí na citlivé téma prožitého traumatu, hledání odvahy jej odhalit a veřejně ukázat na viníka. Na opeře spolupracuje tvůrčí tým výrazných osobností současné umělecké scény – režisérské duo Petr Boháč a Miřenka Čechová, skladatel Slavomír Hořínka a spisovatelka Jana Šrámková. Premiéry se v divadle Komedie totiž uskuteční již 5. a 6. září. Celkem se chystá dvanáct představení, a to včetně dvou dopoledních uvedení pro střední školy: reprízy se konají 7. a 8. září, 10. a 11. října 2022 a 23. a 24. ledna 2023. Vstupenky na všechna představení sezony 2022/2023 je již nyní možné zakoupit v předprodeji Městských divadel pražských.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.