Redakce

Redakce

Klasika, avantgarda, world music, hudba slovenských skladatelů i skandinávský jazz – festival Konvergencie nabídne nevšední hudební setkání

Hravá a hloubavá, ale především pestrá, taková bude hudba na aktuálním ročníku mezinárodního festivalu komorní hudby Konvergencie 2022, který se uskuteční od 13. do 25. září v Bratislavě a Piešťanech.

Jak přilákat víc mladých do hledišť divadel? Téma srpnové letní divadelní školy Ateliéru NDM

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském pořádá opět po covidové pauze řádnou Letní divadelní školu pro pedagogy. Letos je hlavní část jednodenní (30. srpna), předchází jí jednodenní off-program věnovaný poezii (v pondělí 29. srpna).

Intimní komorní opera „Tak tiše až“ s Markétou Cukrovou a Orchestrem BERG hledá naději a očištění

Spitfire Company, Orchestr BERG a Městská divadla pražská zahájí sezónu světovou premiérou nové české opery. Intimní inscenace se soustředí na citlivé téma prožitého traumatu, hledání odvahy jej odhalit a veřejně ukázat na viníka. Na opeře spolupracuje tvůrčí tým výrazných osobností současné umělecké scény – režisérské duo Petr Boháč a Miřenka Čechová, skladatel Slavomír Hořínka a spisovatelka Jana Šrámková. Premiéry se v divadle Komedie totiž uskuteční již 5. a 6. září. Celkem se chystá dvanáct představení, a to včetně dvou dopoledních uvedení pro střední školy: reprízy se konají 7. a 8. září, 10. a 11. října 2022 a 23. a 24. ledna 2023. Vstupenky na všechna představení sezony 2022/2023 je již nyní možné zakoupit v předprodeji Městských divadel pražských.

Festival Hudební Kroměříž zařadil na středu mimořádný noční koncert na kroměřížské konzervatoři

Středeční večer bude patřit na Letní hudební akademii vystoupením studentů. Na programu je v 19 hodin koncert Budoucí mistři III. a také mimořádná novinka – noční Cembalové soirée na Konzervatoři J. P. Vejvanovského, které bude zahájeno kolem 21.30 hodin a představí se na něm kromě studentů také Barbara Maria Willi, Fedor Rudin nebo ředitelka ZUŠ Ivona Křivánková.

21. ročník MHF Lípa Musica předznamená multižánrová Noc na vlnách v České Lípě

21. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne v sobotu 20. srpna open air prolog s názvem Noc na vlnách s Lípou Musicou. Ten je zasazen do kulis unikátního českolipského vodního hradu Lipý. V rámci večera zažijí návštěvníci hned čtyři koncerty, na kterých se představí Beata Hlavenková, Vojta Nýdl, Vladimír Václavek nebo Ensemble Flair Jana Rokyty mladšího. Nový formát prologu potěší milovníky folklóru, world music, alternativní hudby a indie žánru. 21. ročník MHF Lípa Musica bude oficiálně zahájen Koncertem pro Liberecký kraj 23. srpna v Liberci, kde se mimo jiné představí úspěšná sopranistka Kateřina Kněžíková. Festival letos potrvá až do poloviny října a nabídne na dvě desítky koncertů převážně klasické hudby.

Musica non grata zve na 2. ročník Hudební akademie Terezín věnovaný „nežádoucí“ hudbě

Od 15. do 18. srpna 2022 se v rámci projektu Musica non grata ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v České republice a Institutem terezínských skladatelů uskuteční v areálu bývalého terezínského ghetta a v Praze 2. ročník Hudební akademie Terezín. Koncerty, přednášky, zkoušky a workshopy jsou přístupné rovněž široké veřejnosti, a to zdarma.

Festival Hudební Kroměříž začíná. Zahájí jej Návrat Míru s Orchestrem Collegium Colloredo

V pátek 12. srpna začíná pátý ročník festivalu klasické hudby Hudební Kroměříž. Celý festival ten den zahájí koncert „Le retour de la Paix“ (Návrat Míru) v 19.00 hodin v Rotundě Květné zahrady. Představí se zde Orchestr Collegium Colloredo, houslisté Tomáš Netopil a Jana Chytilová Anýžová, violoncellista Petra Čadová Machková, loutnista Karel Fleischlinger, cembalistka Barbara Maria Willi a sopranistka Markéta Klaudová. 5. ročník Letní hudební akademie a festival klasické hudby Hudební Kroměříž se koná od 12. do 20. srpna 2022.

Po stopách Antonína Dvořáka slovem i hudbou. Skladatelův památník ve Vysoké u Příbramě chystá mobilní aplikaci Říše zvuků

Nová mobilní aplikace s názvem Vysoká-Říše zvuků od Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě obohatí návštěvu důležité lokality spojené se skladatelem – nabídne zajímavosti ze života slavného skladatele i hudbu, kterou zde Dvořák skládal. „Aplikaci stačí stáhnout a nasadit si sluchátka. A pak už bloumáte místy, kudy Dvořák chodil a kde se inspiroval při komponování. Návštěvníky čeká i řada drobných úkolů, kvízů a her,“ říká ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček.

Festival Špilberk začíná již v pondělí. Zahájí jej violoncellistka Camille Thomas, zazní i filmová hudba či artrock v bigbandovém aranžmá

Vzdal bych se všeho, co jsem kdy napsal, kdybych mohl zkomponovat něco jako toto. To prý řekl Johannes Brahms o Hebridách Felixe Mendelssohna Bartholdyho, které 15. srpna otevřou letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. Filharmonie Brno ho pořádá 23. rokem a jako tradičně nabídne čtyři velké koncerty na hradním nádvoří. „Držíme se osvědčeného modelu, tedy odlehčeného programu a kombinace s jinými žánry, abychom klasickou hudbu ukázali i těm, kdo na koncerty běžně nechodí,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Festival a akademie Otakara Ševčíka zve do Horažďovic. Nabídne open air s Jakubem Hrůšou, tajemné nokturno i koncerty talentovaných akademiků

Již 8. srpna začíná v Horažďovicích čtvrtý ročník Festivalu Otakara Ševčíka. Trvat bude do 18. srpna a nabídne šestnáct koncertů. Vystoupí mimo jiné Josef Špaček, Jan Fišer nebo Tomáš Jamník; zároveň se na koncertech seznámí s mladými talentovanými účastníky souběžně probíhající Ševčíkovy akademie. Projekt je věnován osobnosti Otakara Ševčíka – významného houslisty, pedagoga a rodáka z Horažďovic.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.