
Redakce
Zatímco ze stávající sezony královéhradecké Filharmonie zbývá odehrát několik málo koncertů, ta následující se posluchačům pozvolna otevírá uvedením koncertní nabídky a prodejem předplatného do abonentních řad. Šéfdirigent Kaspar Zehnder slibuje představit publiku v sále Filharmonie Hradec Králové pestrý program od klasicismu po současnost s vyváženým zastoupením titulů české i zahraniční provenience. Ke spolupráci přizval jak domácí, tak i zahraniční umělecké osobnosti. Ve dvou hlavních abonentních řadách, Bílé a Žluté, je pro posluchače připraveno dvanáct koncertů klasické hudby.
Jarní část pátého ročníku Českolipského komorního cyklu vyvrcholí v úterý 21. června v městském parku v České Lípě jazzovým open-air koncertem. Interpretace slavných jazzových standardů se ujme Lípa Musica Jazz Quartet vystupující ve složení Jan Špringl – alt saxofon, David Mašek – klavír, Miloš Peter Klápště – kontrabas, Otto Hejnic – bicí. Čtveřice muzikantů, kteří jsou i sólově úspěšní na poli klasické, jazzové, populární, experimentální i filmové hudby, představí známé melodie Dava Brubecka, Herbieho Hancocka, Wayna Shortera nebo Milese Davise. V případně nepříznivého počasí se koncert uskuteční v kostele Mistra Jana Husa. Vstup na letní open air je zdarma, předchozí rezervace není nutná.
Keith Lockhart provede s Českou filharmonií skladby Antonína Dvořáka a jeho amerických žáků
13. červen 2022Po debutu sedmasedmdesátiletého Michaela Tilsona Thomase minulý týden přijíždí do Prahy další americký dirigent. Keith Lockhart, který se ovšem s prvním českým orchestrem setkal již vícekrát, nyní s Českou filharmonií provede program složený z děl Antonína Dvořáka a trojlístku amerických skladatelů George Gershwina, Aarona Coplanda a Duka Ellingtona. Gershwinův Klavírní koncert F dur zahraje kanadský pianista Marc-André Hamelin, jenž s Českou filharmonií vystoupí poprvé. Poslední tři koncerty letošní sezony prvního českého orchestru ve Dvořákově síni Rudolfina se konají od 15. do 17. června.
Na pondělí 20. června připravili rozhlasoví symfonikové společně s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem další koncert ve Dvořákově síni Rudolfina. Violoncellista Alban Gerhardt se ujme sólového partu v Lutosławského Koncertu pro violoncello, po přestávce pak zazní Beethovenova 7. symfonie. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.
Ensemble Inégal odehraje koncert k poctě Kryštofa Dientzenhofera
12. červen 2022K poctě architekta Kryštofa Dientzenhofera, od jehož úmrtí uplyne letos v červnu 300 let, pořádá festival Open House Praha ve spolupráci s festivalem Rosa Bohemica koncert hudby vybraných Dientzenhoferových současníků – Antonia Vivaldiho a Jana Josefa Ignáce Brentnera. Výběr skladeb je dílem hudebníků Ensemble Inégal, souboru zaměřeného na interpretaci barokní hudby. Koncert se uskuteční 21. června v kostele Narození Páně v Loretě na Hradčanech, významné barokní památce a poutním místě s bohatou i pohnutou historií.
Britský magazín Gramophone zveřejnil seznam deseti orchestrů, které podle hodnocení editorů a recenzentů tohoto uznávaného hudebního média v uplynulých dvanácti měsících vydaly pozoruhodná a často provokativní alba. Do tohoto výběru se díky nahrávce Čtvrté symfonie Gustava Mahlera, která vznikla pod taktovkou Semjona Byčkova a vyšla v dubnu tohoto roku u nizozemské společnosti Pentatone, dostala i Česká filharmonie. O tom, který z nominovaných orchestrů získá ocenění Orchestra of the Year 2022, může veřejnost hlasovat až do středy 7. září. Vítěz bude odhalen v úterý 4. října při udělování Gramophone Classical Music Awards v Londýně.
Sedmý ročník hudební přehlídky jazzových kateder HAMU a JAMU nazvaná Jazzové nádvoří se opět uskuteční v Praze a v Brně. Jazzové nádvoří přinese v obou městech sérii koncertů iniciovanou společně jazzovými katedrami pražské HAMU a brněnské JAMU. V české i v moravské metropoli se představí studentské ansámbly obou škol, vlastní dlouhodobě fungující projekty vybraných studentů i pedagogů. V Brně akci hostí 15. června od 15:00 nádvoří Staré radnice, v Praze tento projekt rozezní 16. června od 14:30 nádvoří HAMU na Malostranském náměstí. Akci podporuje festival JazzFestBrno a vstup je zdarma.
Státní opera uvede v rámci cyklu Musica non grata českou verzi surrealistické opery Plameny Erwina Schulhoffa, a to poprvé od světové premiéry v Brně v roce 1932. Tým Národního divadla pro tuto příležitost zrekonstruoval původní české libreto Karla Josefa Beneše. Netradičně pojatý donjuanovský příběh režíruje Calixto Bieito, hudebního nastudování se ujal Jiří Rožeň. Poprvé „vyšlehnou“ Plameny ve Státní opeře v neděli 12. června.