Redakce

Redakce

Garrick Ohlsson s PKF zahraje Brahmsův koncert

V sedmém abonentním koncertu své 29. sezony nabídne PKF – Prague Philharmonia díla dvou hamburských skladatelů. Pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zazní 11. dubna v pražském Rudolfinu Symfonie č. 3 Felixe Mendelssohna – Bartholdyho a Koncert pro klavír a orchestr č. 2 Johannese Brahmse. Sólového partu se ujme držitel Grammy, americký virtuos Garrick Ohlsson.

Českolipský komorní cyklus zahájí koncertní pašije na Velký pátek

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu bude zahájen 7. dubna na Velký pátek koncertem souboru Schola Gregoriana Pragensis pod vedením Davida Ebena v českolipském kostele Mistra Jana Husa. Vokální ansámbl, který je specialistou na středověký chorál, uvede program Passio Domini složený z greogriánských zpěvů Svatého týdne. Program vychází z Pašijí podle evangelisty Lukáše.

Filharmonie Hradec Králové zvolila nového ředitele. Povede ji od července

Správní rada Filharmonie Hradec Králové, o.p.s. schválila na zasedání dne 29. března 2023 volbu nového ředitele filharmonie, který vzešel z výběrového řízení na tuto pozici konaného dne 24. března 2023.

Falstaff i Ondřej Havelka jsou zpět v Brně

30. březen 2023
Falstaff i Ondřej Havelka jsou zpět v Brně

Ondřej Havelka se jako režisér vrací na brněnské operní jeviště po delší pauze a s ním přichází i Falstaff, Verdiho poslední opera plná brilantních ansámblů a humoru. Jako Falstaff vystoupí brněnskému publiku již známý španělský barytonista Luis Cansino, protihráčem v postavě Forda mu bude Ital Damiano Salerno. Obsazení dále slibuje Pavlu Vykopalovou (Alice), Václavu Krejčí Houskovou spolu s Markétou Cukrovou (Meg Pageová) a Janu Hrochovou (Mrs. Quicklyová). Nebude chybět ani mladý zamilovaný pár, který si na konci šťastně padne do náručí, v tomto případě to budou Andrea Široká nebo Doubravka Součková (Nanetta) a Ondřej Koplík nebo Daniel Matoušek (Fenton). Hudební nastudování je dílem Ondreje Olose, který má za sebou například nedávnou inscenaci Nabucca.

SOČR a Petr Popelka uvedou Tristana a Isoldu. První jednání již v pondělí

Všechna tři jednání Wagnerovy opery, a to postupně, ve třech sezonách rozhlasových symfoniků připravuje s orchestrem šéfdirigent Petr Popelka. 3. dubna s nimi vystoupí Michael Weinius coby Tristan, Elisabeth Teige jako Isolda a také Mladý námořník v podání Petra Nekorance. Přímý přenos prvního jednání z Dvořákovy síně Rudolfina nabídne ČRo Vltava, 5. dubna pak odvysílá záznam stanice ČRo D-dur.

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně. Koncert proběhne ve spolupráci festivalu Věčná naděje a cyklu komorních koncertů Svatovavřinecká sezóna. Propojování hudby „klasiků“ s hudbou novější či soudobou, je jedním z důležitých dramaturgických pilířů festivalu Věčná naděje.

Terezie Fialová rozzáří jarní Hybatele rezonance hudbou Vaskse a Scarlattiho

Klasický repertoár i modernu připravuje pro svůj klavírní recitál v rámci koncertního cyklu Hybatelé rezonance klavíristka Terezie Fialová. V mimořádném programu představí 3. dubna v Anežském klášteře na mistrovském koncertním křídle C. Bechstein D 282 jednoho z nejuznávanějších současných hudebních skladatelů pobaltských států Pēterise Vaskse v kontrastu s hudbou italského mistra 18. století Domenica Scarlattiho. Terezie Fialová, která je sólovou hráčkou i vyhledávanou komorní partnerkou mnoha předních sólistů, tak posluchače zavede během večera do dvou různých hudebních světů i období. Společnost C. Bechstein připravuje VII. sezonu vytříbených klavírních recitálů ve spolupráci s Národní galerií Praha. Vstupenky je možné zakoupit na webových stránkách Hybatelé rezonance a v síti GoOut.

Ostravské dny zvou na nové prostory, vrátí se unikátní šestinotónové harmonium

Aktuálně rezonující témata i revize a znovuobjevování minulosti, desítky světových premiér a performance na nových místech, padesátka přítomných skladatelů, velké orchestry, ansámbly i sólisté, elektronická hudba, opera i hudba pro katedrálu – to vše a daleko více bude součástí 12. bienále festivalu hudby dneška, během deseti dní i s několika koncerty denně. Do letní Ostravy se sjede na dvě stě hudebníků z celého světa, aby byli součástí hudební platformy otevřenosti, neznámého, nového, nikdy nebo dlouho neslyšeného. Bez bariér, hierarchie a bez předsudků. Centrum Ostravy ožije díky festivalu na deseti místech, od sebe vzdálených několik minut chůze, včetně nového uměleckého klastru Ostravské univerzity na Černé louce a intervence do unikátních prostor městské galerie současného umění PLATO. Součástí festivalu jsou skladby třicítky mladých skladatelů a skladatelek, rezidentů souběžného Institutu Ostravských dnů. Kompletní program festivalu bude zveřejněn 24. dubna, vstupenky budou k dostání od 1. května.

Ensemble Opera Diversa zahajuje letošní jaro projektem Lamento

Ensemble Opera Diversa si v tomto roce připomíná dvacet let své „oficiální“ existence. Každý z plánovaných koncertů komorního orchestru proto obsahuje skladbu na objednávku od spřízněného komponisty, čímž soubor navazuje na dlouhodobé úsilí o iniciování a provádění nových děl. Nejinak tomu bude v případě projektu Lamento, jímž orchestr zahajuje koncertní provoz diversního jara 2023. Koncert se uskuteční 29. března 2023 v 19.00 v sále Konventu Milosrdných bratří v Brně. Vstupné na koncert je dobrovolné.

Festival filharmonie zve na multižánrový open-air koncert v Olomouci

Fotbalový klub SK Sigma Olomouc ve spolupráci s Moravskou filharmonií Olomouc a dalšími partnery připravuje multižánrový open-air koncert pod názvem Festival filharmonie. Celovečerní program se odehraje 9. června 2023 od 19 h v Olomouci, přímo v srdci druhého nejvýznamnějšího památkového centra ČR, na Andrově stadionu. Na pódiu se v samostatných vstupech představí Vojta Dyk, Janek Ledecký, Eva Urbanová či Bohuš Matuš. Večerem bude provázet Emma Smetana. Pořadatelé návštěvníkům slibují unikátní zážitek v podobě netradičního spojení klasického orchestru, pod dirigentskou taktovkou Jana Kučery a hostujícího Hanze Sedláře, s největšími hity předních interpretů svých žánrů z naší hudební scény. Vstupenky budou v předprodeji od 21. března 2023. Část výtěžku ze vstupného putuje na projekt „Otevřeme zahradu“ hospice na Svatém Kopečku u Olomouce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.