Redakce

Redakce

Vídeňští klasikové i skladatelé spjati se Slovenskem zazní s Danielem Raiskinem a Yehyun Kim

Komorní filharmonie Pardubice se představí v pondělí 24. dubna a ve středu 26. dubna pod taktovkou hostujícího dirigenta Daniela Raiskina, který jinak zastává post šéfdirigenta Slovenské filharmonie. Dubnové koncerty nabídnou pestrý program, který obsahuje díla nejznámějších vídeňských klasiků, Beethovena a Mozarta, ale i díla dvou dalších, méně známých autorů, kteří měli vazby na hudební život na Slovensku. Jedná se o slovenského národního skladatele Eugena Suchoně a klasika Johanna Nepomuka Hummela, který strávil část života v Bratislavě. Právě Hummelovo dílo Introdukce, téma a variace pro hoboj a orchestr bude ústředním bodem večera, neboť při jeho provedení doprovodí pardubičtí filharmonici korejskou hobojistku Yehyun Kim. Koncerty se konají v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin.

Jakub Hrůša se k České filharmonii vrací se Skrjabinem a Asraelem

První český orchestr a jeho hlavní hostující dirigent Jakub Hrůša připravili na poslední dubnový týden program složený z dvou ikonických děl. Vedle smuteční symfonie Asrael Josefa Suka zazní slavný Skrjabinův Koncert pro klavír a orchestr fis moll v podání světově uznávaného pianisty Daniila Trifonova. Koncerty České filharmonie se konají ve Dvořákově síni Rudolfina od 26. do 28. dubna vždy od 19.30 hodin. Poslední z trojice koncertů bude živě vysílat Mezzo TV a nová VOD platforma Deutsche Grammophon Stage+.

Festival Americké jaro mění název na Music is a představuje program letošního ročníku

Hudební festival Americké jaro po 18 letech své existence vstoupil do roku 2023 s novým názvem Music is. Pod ním nabídne v Praze od 4. října do 9. listopadu především koncerty soudobé klasické a jazzové hudby, ve kterých reflektuje současný hudební vývoj a aktuální témata bez žánrových omezení. Festival nabídne koncerty mezzosopranistky Belly Adamové a klavíristy Michaela Geese, klavíristky Sylvie Courvoisier a kytaristky Mary Halvorson. Dalším mimořádným setkáním bude koncert kytaristy Juliana Lage a kontrabasisty Jorge Roedera nebo hráčky na hardangerské housle Benedicte Maurseth a varhaníka Sigbjørna Apelanda. Na jednom pódiu se potká české pěvecké duo Kchun a taneční soubor Dekkadancers.

Britský tenorista Ian Bostridge zazpívá Schubertovu Zimní cestu

Český spolek pro komorní hudbu přivítá v rámci své recitálové řady britského tenoristu Iana Bostridge, jenž provede písňový cyklus Zimní cesta od svého kmenového autora Franze Schuberta. Sólistu debutově doprovodí renomovaný ukrajinský klavírista Vadym Cholodenko. Koncert se koná ve Dvořákově síni Rudolfina v neděli 23. dubna od 17.30 hodin.

Zahajovací koncert Festivalu Krumlov nabídne originální choreografie Jiřího Bubeníčka

14. července 2023 zahájí Festival Krumlov koncert Francouzská noc s originálními choreografiemi Jiřího Bubeníčka v podání souboru Les Ballets Bubeníček. Vystoupí v nich sólisté předních evropských baletních scén. Světově uznávaný tanečník a choreograf navíc pořádá ve spolupráci s festivalem mistrovské taneční kurzy, které budou festivalu předcházet.

Růžového kavalíra živě z Metropolitní opery uvedou kina již tuto sobotu

Růžový kavalír se řadí mezi nejoblíbenější opery Richarda Strausse. Z díla se ihned po premiéře v Královské opeře v Drážďanech stala klasika, k níž se operní domy jako k jistotě vrací. Růžový kavalír přenese diváky do idealizovaného a mytologizovaného světa šlechtické Vídně poloviny osmnáctého století. Inscenaci v přímém přenosu z Metropolitní opery uvedou vybraná kina v sobotu 15. dubna 2023. Sérii MET: Live In HD distribuuje společnost Aerofilms.

Virus ve světové premiéře s rozhlasovými symfoniky

Violistka Jitka Hosprová se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provedou na závěrečném koncertu komorní řady v Anežském klášteře premiéru dlouho odkládaného violového koncertu „Virus“ Zbyňka Matějů, skladby na objed­návku rozhlasových symfoniků. Pod taktovkou Pavla Šnajdra ve čtvrtek 13. dubna dále zazní Clarinettino od Ondřeje Kukala se sólistou Lukášem Dittrichem a Bartókovo Divertimento pro smyčce.

Asociace hudebních festivalů představila své plány, přijala nového člena rady

Na konci března se v Praze z iniciativy Asociace hudebních festivalů České republiky uskutečnilo setkání ředitelů více než desítky významných českých festivalů klasické hudby s předními osobnostmi kulturní politiky. Hlavním hostem byl ministr kultury Martin Baxa, který představil priority kulturní politiky státu se zvláštním zřetelem k oblasti festivalů a dvěma významným projektům roku 2024 – tedy Roku české hudby a oslav dvoustého výročí narození Bedřicha Smetany.

Antonín Dvořák Superstar. Skladatelův památník ve Vysoké u Příbramě zahájí sezonu výstavou, nabídne i med místních včel

Antonín Dvořák Superstar je název nové výstavy, která zachycuje hvězdnou slávu skladatele a jeho díla u nás i ve světě. Mapuje nejen historii, ale i vliv Dvořákovy tvorby na dnešní populární hudbu a kulturu. Už od 20. dubna se tak v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké představí desítky jedinečných exponátů – unikátní kolekce poštovních známek s portrétem skladatele, filmové a hudební ukázky inspirované Dvořákovou hudbou, dobové snímky a další zajímavosti. 

Musica non grata zahajuje cyklus Ženy v hudbě

Ženy-skladatelky spojené s českým uměleckým prostředím, jež komponovaly na pozadí rodícího se nového společenského i politického uspořádání Evropy první poloviny 20. století, představí projekt Musica non grata v rámci cyklu Ženy v hudbě. Zazní díla Julie Reisserové, Vítězslavy Kaprálové, Slávy Vorlové, Elizabeth Maconchy, Dory Pejačević nebo Leny Stein-Schneider. Řada skladeb těchto autorek se vrátí na koncertní pódia v novodobých premiérách.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.