Redakce

Redakce

Sergio Azzolini a Capella da Camera Praga završí cyklus Zelenkových triových sonát

Cyklus Stará hudba Pražských symfoniků nabídne koncert Triových sonát Jana Dismase Zelenky. Půjde o završení cyklu celkem šesti triových sonát tohoto barokního skladatele v hudebním nastudování fagotisty Sergia Azzoliniho. Společně s ním vystoupí hobojisté Giovanni de Angeli a Georg Fritz za doprovodu Capelly da Camera Praga. První tři sonáty zazněly v září loňského roku ve stejném obsazení. Koncert se uskuteční 28. února 2023 v 19:30 v Kostele sv. Šimona a Judy.

Ivo Kahánek, Český filharmonický sbor, Krása Quartet a další vystoupí na 6. ročníku Věčné naděje

Ve čtvrtek 23. února začíná 6. ročník festivalu Věčná naděje. Ten během šesti večerů představí díla skladatelů tvořících v koncentračních táborech během 2. světové války i hudbu, která v táborech zněla. Festival přinese koncerty, filmovou projekci a přednášku, vystoupí Ivo Kahánek, Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy a sólisté Jana Sibera, Jana Sýkorová, Tomáš Černý a Jozef Benci s klavírním doprovodem Heleny Fialové za řízení dirigenta Tomáše Braunera, Krása Quartet, Trio Bohémo nebo Terne Čhave.

Semjon Byčkov uvede Rusalku v londýnské Královské opeře

Šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Semjon Byčkov nastudoval Rusalku Antonína Dvořáka v Covent Garden, v jednom z nejslavnějších operních domů na světě. Režie se ujaly Natalie Abrahami a Ann Yee, které vytvořily poetickou a zároveň nově pojatou inscenaci Dvořákovy lyrické pohádky, odhalující náš nelehký vztah k přírodě a snahy lidstva ji vlastnit a zkrotit. V titulní roli se představí uznávaná sopranistka Asmik Grigorian. Jejím Princem bude David Butt Philip. V dalších rolích vystoupí Alexej Isajev, Emma Bell a Sarah Connolly. Rusalka v novém nastudování premiérově zazní v úterý 21. února, do 7. března se uskuteční dalších pět repríz. Stanice BBC Radio 3 pořídí z představení zvukový záznam, který odvysílá v druhé polovině března.

Musica Orbis 2023 podeváté uvítá mládežnické orchestry z celého světa

Již podeváté bude Praha hostit vybrané mládežnické orchestry z celého světa v rámci hudebního cyklu Musica Orbis. Letos se představí v předních pražských koncertních sálech tři orchestry z Japonska a USA, které přivezou i českou hudbu.

Pražský filharmonický sbor, PKF, Česká a Kyjevská filharmonie uvedou Válečné rekviem

V předvečer výročí ruské invaze na Ukrajinu nastuduje Pražský filharmonický sbor pod taktovkou dirigenta Lukáše Vasilka Válečné rekviem britského skladatele Benjamina Brittena. Pod Vasilkovým vedením vystoupí také orchestr PKF – Prague Philharmonia posílený o členy Kyjevského symfonického orchestru a České filharmonie. Sólových partů se ujmou sopranistka Susanne Bernhard, tenorista Kyle van Schoonhoven a barytonista Arvid Fagerfjäll. Part chlapeckého sboru nastudují členové Dětského pěveckého sboru Radost Praha. Koncert za konec války na Ukrajině se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 21. února 2023 od 19.30 hodin. V přímém přenosu jej odvysílá Český rozhlas Vltava a ukrajinské rádio Suspilne.

NDM uvede jednu z nejhranějších oper českých skladatelů ve světě, Císaře Atlantidy Viktora Ullmanna

Dvě jednoaktové opery těšínského rodáka Viktora Ullmanna (1898–1944) uvede v premiéře 16. února operní soubor Národního divadla moravskoslezského. Obě díla mají podobný námět: moc a její zneužití. Rozbitý džbán, grotesku o samolibosti byrokracie, psal Ullmann ještě před deportací do Terezína (1942), operu Císař Atlantidy aneb odepření smrti o světovládci, kterého přestane poslouchat Smrt, pak vytvořil až v táboře (1944). Premiéru měla díla až dlouho po válce. Císař Atlantidy patří přitom od své světové premiéry v Amsterodamu v roce 1975 k nejčastěji hraným operám českých skladatelů ve světě vůbec. Obě libreta byla původně německá a pro Národní divadlo moravskoslezské je česky přebásnil Jaromír Nohavica.

Diana Krall, Kurt Elling, Simon Phillips či Melissa Aldana. Na festivalu JazzFestBrno se potkají legendy s novou vlnou

Program 22. ročníku festivalu JazzFestBrno, který se uskuteční od 7. března do 19. května, je kompletní. K již dříve zveřejněným hvězdám přibyla další významná jména současné jazzové scény. Do Brna zavítají mimo jiné zpěvák Kurt Elling, bubeník Simon Phillips, saxofonista Donny McCaslin, klavírista Emmet Cohen, kytarista Kurt Rosenwinkel, saxofonistka Melissa Aldana či nově vzniklé anglicko-české trio Noble-Slavík-Clarvis. Představí se také kapela Poogie Bell – Juraj Griglak Band, bubeník Udi Shlomo a basista a zpěvák Chris Morrissey. Tito umělci doplnili již dříve oznámené hudebníky, kterými jsou Diana Krall, Kronos Quartet, Dave Holland, John Scofield a Tigran Hamasyan. Letošní ročník brněnského JazzFestu nabídne v průběhu hlavní části 16 koncertů během 13 festivalových večerů.

Bezruký hornista Felix Klieser vystoupí s Pražskými symfoniky

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK přivítá světově uznávaného hornistu Felixe Kliesera, jehož brilantní hra je o to obdivuhodnější, že nástroj ovládá prsty levé nohy. Umělec vystoupí v Hornovém koncertu Richarda Strausse. Pod taktovkou šéfdirigenta FOK Tomáše Braunera dále zazní Symfonické variace a Symfonie č. 7 Antonína Dvořáka. Koncerty se uskuteční 8. a 9. února 2023 v 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.

NdB vstupuje s novým rokem a Veselou vdovou do světa velké operety

Na Silvestra se Národní divadlo Brno rozloučilo nejen s rokem 2022, ale i s inscenací české operety Polská krev Oskara Nedbala. Milovníci operetního žánru se však nemusí obávat, že by opereta z jeviště Janáčkova divadla zmizela. 3. února premiéruje v Janáčkově divadle jedna z nejslavnějších operet světa – Veselá vdova Franze Lehára. Ještě v únoru se dočká dvou repríz (5. a 26. 2.) a do června dalších pěti uvedení.

Jiří Kylián se stal patronem Pražského komorního baletu

Jiří Kylián, jeden z nejvýznamnějších choreografů své generace, je od letošního roku patronem Pražského komorního baletu. Rodák z Prahy strávil většinu svého života (od roku 1975) v Nizozemsku, celých čtyřiadvacet let (1975–1999) byl uměleckým ředitelem Nederlands Dans Theater. Pavel Šmok téměř před padesáti lety založil nezávislý taneční soubor Pražský komorní balet – a zůstal mu věrný až do své smrti. Kruh se uzavřel: Jiří Kylián vždy vyzdvihuje nejen originalitu a uměleckou kvalitu Šmokova díla, ale i jeho statečný boj s totalitní mocí. Jeho patronát symbolicky propojil to, co totalitní režim rozdělil – taneční divadlo, které lehce překračuje hranice, nezná jazykovou bariéru, umění pro každou lidskou bytost kdekoliv na světě, umění budoucnosti.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.