Redakce

Redakce

Na jeviště Slezského divadla Opava se po jedenácti letech vrací Nabucco. Nahradí operu Dalinda

Slezské divadlo Opava uvede v říjnu 2023 dramatickou operu Nabucco Guiseppe Verdiho. Divákům tak tento titul nabídne místo dříve avizované premiéry Donizettiho opery Dalinda. Premiéra inscenace v režii Jany Andělové proběhne v neděli 29. října 2023 Pletichové, pod taktovkou Petra Šumníka, scénu připravuje Jaroslav Milfajt a kostýmy Michaela Savovová. V hlavních rolích se objeví jak sólisté opavského divadla, např. Katarína Jorda-Kramolišová, Juraj Nociar nebo Alexander Vovk, tak i hosté. Titulní role se zhostí Pavel Klečka.

Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

19. červenec 2023
Letošní Dobršská brána se otvírá houslím

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána v druhé půli srpna už několikátým rokem dodržuje svoji mezinárodní úroveň dramaturgie na platformě malé komorní události, situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš. Znají ji příznivci jazzu z mnoha zemí světa. Festival nabízí experimentální současný jazz, ale i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu. Zapojuje se tak do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou. Jednotícím prvkem sedmého ročníku festivalu, konajícího se ve dnech 18. a 19. srpna, je tentokrát nástroj housle.

Třetí ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergencie oznamuje jména laureátů

Skladatelská soutěž slovenského festivalu komorní hudby Konvergencie, jejímž hlavním cílem je iniciovat vznik a uvádění nových děl s generačním propojením skladatelů a interpretů, získala ve svém třetím ročníku titul mezinárodní soutěže.

Operní festival v Glyndebourne uvede poprvé Händelovu operu Semele, zazní pod taktovkou Václava Lukse

Dirigent a umělecký šéf Collegia 1704 Václav Luks se v rámci rezidence v Glyndebourne již podruhé v tomto roce ujal vedení londýnského orchestru dobových nástrojů Orchestra of the Age of Enlightenment. Nové scénické provedení opery Semele Georga Friedricha Händela zhlédnou diváci ve festivalové premiéře 23. července. Do konce srpna pak organizátoři festivalu naplánovali celkem 11 repríz.

Hudební svět si v příštím roce připomene 200. výročí Bedřicha Smetany

V roce 2024 uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany. Ministr kultury Martin Baxa proto vládě v úterý 11. července předložil záměr programu „Smetana 200“ v rámci Roku české hudby 2024, který vláda schválila. Základním cílem programu je oslava osobnosti Bedřicha Smetany a jeho díla, šíření povědomí o jeho hudbě v České republice i zahraničí a v této souvislosti i propagace obrazu České republiky jakožto země s obrovským hudebním a kulturním potenciálem. Program bude spojovat projekty napříč kulturní sférou, podněcovat spolupráci a oslovovat co nejširší část veřejnosti prostřednictvím prestižních hudebních událostí až po podporu edukačních programů a zájmových aktivit.

Zvuk a ticho jako vzpomínka na BIIb. Koncert Památníku ticha připomene oběti terezínského rodinného tábora

Památník ticha i letos připomene červencové události spojené s likvidací terezínského rodinného tábora v Osvětimi. 13. 7. v 19:00 ve Velké dvoraně Veletržního paláce vystoupí Petr Kotík, český skladatel, dirigent a flétnista žijící v New Yorku, který svou hudební vzpomínku věnovanou místům spojeným s deportacemi části vlastní rodiny nazval Zvuk & ticho (Sound & Silence).

Souborné nahrávky Otto Klemperera vycházejí u Warner Classics

Warner Classics vydávají kompletní edici instrumentálních, a v menší míře také vokálně-instrumentálních, především symfonických nahrávek jednoho z největších dirigentů 20. století Otto Klemperera, které natočil pro vydavatelství EMI Columbia, HMV, Electrola a Parlophone. Nově zremasterované verze, pořízené přímo z původních zvukových záznamů, vycházejí na 95 discích v reprezentativní kolekci s originální grafickou úpravou na labelu Warner Classics.

Dech jako fenomén pokračuje na festivalu Za poklady Broumovska koncertem PBtet – Prague Brass Quintet

V sobotu 15. července vystoupí na festivalu Za poklady Broumovska žesťové kvinteto PBtet – Prague Brass Quintet. Koncert startuje v 18 hodin v otovickém kostele sv. Barbory a dobrovolné vstupné přispěje na obnovu kostelů broumovské skupiny.

20. ročník Třeboňských nocturen nabídne klasickou hudbu, operu i swing

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zahájí svůj 20. ročník v úterý 11. července koncertem Talichova kvarteta s francouzským klarinetistou Lilianem Lefebrvem. Během pěti dnů se na několika pódiích v historickém centru Třeboně představí hvězdy opery, klasické hudby, swingu i crossoveru. Vystoupí také sopranistka Eliška Weissová, slovenský barytonista Daniel Čapkovič, Filharmonie Hradec Králové, PhilHarmonia Octet, houslista Daniel Matejča, pianista Jan Schulmeister, klarinetista Karel Dohnal, Jan Smigmator & Tonya Graves v doprovodu Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a Jiří Stivín.

Vychází kompletní nahrávky Ference Fricsaye pro Deutsche Grammophon

Ferenc Fricsay zemřel na tragickou nemoc ve věku pouhých 48 let. Přestože jeho kariéra nahrávacího umělce trvala jen necelých dvanáct let – což je zejména na dirigenta velmi krátká doba – je považován za legendu. Dirigent s precizními nároky na muzikalitu i osobní vřelostí a díky svému štíhlému a elegantnímu dirigentskému stylu také průkopník poučené hudební praxe. V onom krátkém časovém období, které bylo Fricsayovi dopřáno, se mu podařilo vytvořit pro Deutsche Grammophon nepřeberné množství nahrávek, které nyní poprvé vycházejí souborně v kompletní edici 86 CD a DVD.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.