Redakce

Redakce

Litomyšlský barokní festival nabídne autentická provedení mší i oratoria

Ve dnech 13.–17. srpna se koná již 8. ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který se snaží zprostředkovat bohaté dědictví barokní doby dnešnímu člověku. Kromě přednášek a květinového workshopu je klíčovou součástí programu historicky poučená interpretace barokní hudby, která na festivalu zaznívá v kontextech a situacích, pro které byla komponována.

Sedmnáctá sezona kinopřenosů z Metropolitní opery nabídne devět titulů a otevřou ji tři premiéry

Oceňovaná série přímých přenosů z Metropolitní opery vstupuje do další sezony. Počínaje říjnem nabídne divákům celkem devět titulů. Je mezi nimi léty prověřená klasika, ale i trojice úplných premiér na prknech newyorské scény. A právě tři premiérové tituly, Mrtvý muž přichází s Joyce DiDonato, X: Život a doba Malcolma X a Florencie v Amazonii, aktuální sezonu přenosů otevřou. Z klasických titulů se diváci mohou těšit na Carmen, Nabucco, Madamu Butterfly, Romea a Julii nebo Vlaštovku. Předprodej abonmá v pražských kinech Světozor a Aero a v Bio Central v Hradci Králové bude spuštěn 28. srpna.

Hudební akademie Terezín představí první operetu ženy skladatelky

Od 14. do 17. srpna 2023 se uskuteční v rámci projektu Musica non grata 3. ročník Hudební akademie Terezín ve spolupráci s Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo v Praze a Institutem terezínských skladatelů. Zásadní hudební událostí letošního ročníku je nastudování první operety z pera ženské skladatelky v historii hudby. Akademie se tradičně otevře nejen mladým profesionálním umělcům, ale i široké veřejnosti, jíž nabídne volně přístupné koncerty a přednášky v Terezíně, Litoměřicích a Praze.

Veselý pán s brýlemi a dýmkou. Vzpomínka na Hanuše Bartoně (1960–2023)

30. července ve věku 63 let zemřel skladatel, klavírista a pedagog Hanuš Bartoň. Poslední rozloučení proběhlo v sobotu 5. srpna v kostele sv. Petra a Pavla na Budči. Na někdejšího vedoucího katedry skladby hudební fakulty AMU, eklektického skladatele a klavíristu na těchto řádcích vzpomínají i jeho žáci – skladatelé Slavomír Hořínka a Jakub Rataj.

Mezinárodní varhanní festival Olomouc se vrací do chrámu sv. Mořice

Pětapadesátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu Olomouc se uskuteční od 4. do 18. září. Nabídne mezinárodní zastoupení umělců i špičkové interpretační výkony. Po dokončené rekonstrukci Englerových varhan se festival vrací zpět do kostela sv. Mořice, kde proběhnou čtyři z pěti koncertů. Jeden koncert se pak uskuteční v katedrále sv. Václava. Koncerty se konají tradičně v pondělky a čtvrtky, vždy od 19 hodin.

Pražští symfonikové zahrají ve Valdštejnské zahradě Vltavu i filmovou hudbu

Stalo se již tradicí, že poslední srpnovou středu, tedy letos 30. 8. od 17 hodin, se ve Valdštejnské zahradě koná všem volně přístupný koncert Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Ještě před zahájením 89. koncertní sezóny se tak orchestr setká se svým publikem pod širým nebem. Sezóna pak začne 13. a 14. září koncertem s houslistou Maximem Vengerovem a šéfdirigentem orchestru Tomášem Braunerem v Obecním domě.

Lesní rohy rozezní kostely na Broumovsku a Policku

V rámci festivalu Za poklady Broumovska se ve středu 2. srpna ve vernéřovickém kostele sv. Michaela představí účastníci Letních hornových kurzů z Evropy, Japonska, Jižní Koreje, Réunionu, Španělska i Itálie. Na historii vývoje lesního rohu odkážou svým vystoupením i Jihočeští trubači. V sobotu 5. srpna pak v Polici nad Metují, v kostele Nanebevzetí Panny Marie, vystoupí za klavírního doprovodu Jany Goliášové lektoři kurzů: německý hornista Christian Lampert, Ital Luca Benucci a domácí sólohornisté – Zuzana Rzounková a Jan Vobořil. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné a podpoří kostely broumovské skupiny.

Lípa Musica startuje již za měsíc, v prodeji zbývá třetina vstupenek

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se letos uskuteční již po dvaadvacáté. Po červnovém prologu na saském Oybinu odstartuje hlavní koncertní řada 1. září zahajovacím koncertem a současně Koncertem pro Liberecký kraj za účasti klavíristy Lukáše Vondráčka a Pražských symfoniků pod taktovkou Tomáše Braunera. Klavírní galakoncert předznamená tematické zaměření letošního festivalového ročníku, které je věnováno především klavírnímu umění, a to ve spolupráci s uměleckou garantkou, jíž je v roce 2023 klavíristka Jitka Čechová. Lípa Musica letos potrvá až do 21. října a nabídne dalších šestnáct koncertů a také workshop pro žáky Základní umělecké školy Česká Lípa. I v letošním roce festival rozehraje více jak deset koncertních lokalit na Liberecku a Ústecku a dva koncerty se uskuteční i v saském příhraničí. V prodeji je měsíc před zahájením poslední třetina vstupenek.

V Kroměříži odstartuje šestý ročník Stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Kroměříž bude opět po roce hostit mladé talenty. O víkendu 25.–27. srpna zde odstartuje v pořadí šestý ročník Stipendijní akademie uměleckého vzdělávání MenART. Pro nadcházející školní rok se v roli mentorů angažuje 16 osobností české umělecké scény, které společně předají své cenné zkušenosti téměř 300 stipendistům ze 63 ZUŠ, doslova ze všech krajů ČR. Cílem MenARTu je rozvíjet a podporovat mladé talenty, ale také inspirovat jejich pedagogy, kteří se programu po celou dobu zúčastní společně se svými žáky.

Prague Music Performance uvede světovou premiéru multimediální opery Trillium X Anthonyho Braxtona

Skladatel, multiinstrumentalista, experimentátor a vizionář Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Festival Prague Music Performance nabídne 1. srpna v Centru DOX ve světové premiéře jeho multimediální operní projekt Trillium X. Na díle o čtyřech dějstvích pracoval Braxton pět let a zkoumá v něm témata metafyziky, mystiky i lidského vědomí a s hořkým sarkasmem i osvobozujícím humorem ostří na vysoce aktuální témata. Odhaluje temné vize budoucnosti, ať se týkají globálních katastrof, jaderných hrozeb či soužití robotů a lidí. Celková nálada Trillium X ale není v žádném případě tísnivá. Světová premiéra zazní v podání PMP Orchestra pod vedením Anthonyho Braxtona a jeho dlouholetého asistenta a dirigenta Rolanda Dahindena. Pěveckých partů se zhostí dvanáct mladých zpěváků, kteří mají zkušenosti s experimentálními projekty. V Praze bude uvedena opera jen jednou.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.