Markéta Jůzová

Markéta Jůzová

Moderní oslavy historie a tradice

21. listopad 2013
Moderní oslavy historie a tradice

V rakouské metropoli vyvrcholily ve dnech 19. a 20. října 2013 oslavy 100. výročí založení reprezentativní historické budovy Wiener Konzerthaus, která nabízí mezinárodnímu publiku v každé sezoně bohatý...

Richard Strauss v dopisech, skicách a postavách svých oper

U příležitosti 150. výročí narození německého skladatele Richarda Strausse otevřelo Divadelní muzeum ve Vídni velkolepou výstavu zaměřenou nejen na jeho divadelní a hudební tvorbu, ale i na jeho významné společenské působení. Světoznámý pozdně romantický komponista se svou činností mimořádně zapsal do historie rakouské metropole. Mezinárodní výstava trvá až do 9. února 2015. Život a dílo Richarda Strausse (1864 - 1949) je prezentováno především ve vztahu k opernímu dění. V letech 1919 – 1924 společně s...

Wagnerova Valkýra

8. červenec 2014
Wagnerova Valkýra

Velkolepé hudební drama Richarda Wagnera Prsten Nibelungův zařadila Vídeňská státní opera na program v době vyvrcholení letošní sezony. Ke kompletnímu uvedení grandiózní operní tetralogie přijal pozvání proslulý britský dirigent Jeffrey Tate, který má s jejím provozováním bohaté zkušenosti, protože s častým dirigováním Wagnerova díla je spojen více než čtyřicet let. Opery Zlato Rýna, Valkýra, Siegfried a Soumrak bohů zahrnulo vedení světoznámé scény do dvou dramaturgických linií s několikadenními odstupy. Wagnerovu tetralogii řídil...

Vídeň: Mimořádný debut Plácida Dominga v roli Nabucca

Poprvé v historii Vídeňské státní opery ztvárnil v sezoně 2013/2014 Plácido Domingo titulní roli opery Nabucco Giuseppe Verdiho. Ve starší inscenaci německého režiséra Güntera Krämera, která je od roku 2001 na repertoáru prestižní rakouské scény, vystoupil až letos na jaře. Barytonový part Nabucca, krále babylonského, ztělesnil Domingo s úspěchem již v loňské sezoně v Královské opeře Covent Garden v Londýně, kde operu režíroval Ital Daniele Abbado. Před Vídní vystoupil v Nabuccovi  i v Pekingu, Petrohradu a ve Veroně. V rakouské metropoli zpíval Domingo 1., 4. a 7. května 2014. Poslední večer jeho hostování se stal současně významným dnem pro mnoho milovníků opery z celého světa.

Riccardo Muti a Vídeňská filharmonie na Wiener Festwochen

Po nádherném open-air galavečeru na Radničním náměstí rakouské metropole, kde byl 9. května 2014 zahájen prestižní mezinárodní divadelní a hudební festival Wiener Festwochen, se konal v neděli 11. května 2014 ve Zlatém sále Hudebního spolku Společnosti přátel hudby ve Vídni slavnostní koncert Vídeňské filharmonie, kterou řídil Riccardo Muti. Reprezentativními  orchestrálními díly duchovní a světské hudby 19. století Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Hectora Berlioze otevřeli společně před vyprodaným sálem hudební program festivalové přehlídky.

Dmitri Hvorostovsky a klavírista Ivari Ilja sklidili bouřlivé ovace ve Vídeňské státní opeře

Světoznámá prestižní scéna rakouské metropole zařadila do programu letošní sezony pěvecké recitály operních hvězd. Do hlediště Vídeňské státní opery byli k sólovým koncertům přizváni řecká mezzosopranistka Agnes Baltsa, německá sopranistka Anja Harteros, ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky, italský barytonista Leo Nucci, bulharská sopranistka Krassimira Stojanova a uruguajský basbarytonista Erwin Schrott.

V hudbě je důležitá tolerance

28. březen 2014
V hudbě je důležitá tolerance

Nizozemský hudební režisér, skladatel a pedagog Henk van der Meulen byl vloni členem  poroty 50. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. V současnosti žije v Haagu, kde zastává od roku 2008 post ředitele Královské konzervatoře a působí v managementu Vysoké školy umění.

Adriana Lecouvreur poprvé v historii Vídeňské státní opery

Vídeňská státní opera zařadila poprvé na repertoár operu Adriana Lecouvreur, která námět čerpá z francouzské historie 18. století a zachycuje příběh výjimečné herečky, jež se proslavila na pařížském jevišti Comédie Française v tragédiích Pierra Corneilla a Jeana Racina, v soukromí  upoutala na sebe pozornost vztahem se zámožným hrabětem Mořicem Saským. Vášnivý příběh z divadelního zákulisí o intrikách, milostných vztazích, mstě a politice zhudebnil na sklonku 19. století italský skladatel Francesco Cilèa.

Massenetova Manon plná jevištní lyriky

Romantická opera Julese Masseneta Manon patří ke skladatelovým vrcholným lyrickým dílům a ve Vídeňské státní opeře se hraje v originálním francouzském jazyce od 3. března 2007, kdy se konala premiéra v titulní roli s hvězdnou ruskou sopranistkou Annou Netrebko, hudebně operu nastudoval proslulý francouzský dirigent Bertrand de Billy.

Rusalka ve Vídni

27. únor 2014
Rusalka  ve Vídni

Opera Antonína Dvořáka Rusalka patří ke klenotům české operní literatury a ze skladatelových jevištních děl je ve světě nejznámější. Po dvaadvaceti letech je opět na repertoáru nejprestižnějšího rakouského divadla, kde v jeho historii zní poprvé v kompletní nezkrácené verzi. O nové hudební nastudování se zasloužil dirigent Jiří Bělohlávek.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.