
Petr Veber
Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.
Čestným občanem metropole je i Jiří Bělohlávek
23. září 2016Hlavní město Praha uděluje čestná občanství jako poctu od roku 1920. V letech komunistického režimu se čestnými občany Prahy stávali různí političtí představitelé, ale také sovětský maršál Koněv nebo kosmonaut Remek. V roce 1990 byla tato pocta některým z nich naopak odňata – mezi takovými bývají zmiňováni Stalin, Gottwald a Husák.
Pražští symfonikové otevřeli 82. koncertní sezonu nepřehlédnutelným způsobem. Jméno Vadima Repina, ruského houslisty z Novosibirsku, Evropana, světoběžníka a mezinárodní hvězdy, dodalo Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK s marketingovou šikovností na lesku, vážnosti a renomé… a možná i samo o sobě přilákalo část publika. Smetanova síň byla ve středu 14. 9. obsazena. Na konci léta je samozřejmé, že je metropole ještě plná turistů, a je jasné, že asi pomohli se vstupenkami. Lze jen přát, aby se tak blízko ke stu procentům jako tentokrát blížil FOK i v zimě.
Ani nové podzimní úkoly a radosti, ať je to zářijový koncert na festivalu Dvořákova Praha, či nástup do Bamberku, nemohou Jakubu Hrůšovi hned tak rychle vymazat mimořádné vzpomínky na intenzivní letní týdny na festivalu v Glyndebourne v Sussexu na jihu Anglie. Nikde jinde na světě se nedělá opera s tak detailním a harmonickým zanícením jako právě tam, tvrdí. Nastudoval a uváděl dvě inscenace – Příhody lišky Bystroušky a Sen noci svatojánské.
Ještě jednou do Znojma, nejen za Donem Giovannim a Pavlem Šporclem
4. srpen 2016Národní orchestr mladých Spojených států amerických je poměrně mladý projekt. Sezvání těch nejlepších mladých hráčů z celé země ve věku mezi šestnácti a devatenácti ke společnému letnímu soustředění, k práci s vynikajícími umělci a k turné po skvělých místech, kde se po světě konají koncerty, si před pouhými několika málo lety poprvé předsevzala newyorská koncertní síň Carnegie Hall, která tak přidala další
Společný výlet Magdaleny Kožené a Ondřeje Havelky
22. červen 2016„Pro vás je to asi trochu neobvyklé... Zato pro mě – je to neobvyklé hodně,“ komentovala Magdalena Kožená s úsměvem svůj koncert s Melody Makers Ondřeje Havelky, když se objevila před publikem. Vyprodaný večer v sále Jupiter ve Velkém Meziříčí na festivalu Concentus Moraviae byl 21. 6. premiérou. Následují Hamburk, Berlín, 28. června Praha, pak Katowice a dvakrát Londýn.
„A ja idem domov,“ žertuje Ondrej Lenárd. Právě vyslal na pódium sólisty. O pár vteřin později ale vychází ze zákulisí také. Čekají na něj v té chvíli tři stovky účinkujících, tisícovka posluchačů v auditoriu, další publikum u rozhlasových přijímačů – a před sebou má osmdesát minut hudby Mahlerovy Osmé symfonie.
Mozartovu operu nemá Smetanova Litomyšl letos shodou okolností na programu žádnou, ale jeho jubilejní rok přesto připomíná velmi pěkně. V úvodním koncertu mezinárodního operního festivalu zazněla vedle Beethovenova Trojkoncertu Mozartova Pražská symfonie a „pražská“ árie Bella mia fiamma, o týden později bylo na programu jeho Requiem.