Petr Veber

Petr Veber

Novinář, hudební a operní kritik, autor textů o hudbě a hudebnících, absolvent hudební vědy na Karlově univerzitě. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 byl pak deset let v Českém rozhlase vedoucím hudební redakce stanice Vltava. Je jedním z průvodců vysíláním stanice D dur. Spolupracovníkem Harmonie se stal hned v počátcích existence časopisu. Přispíval a přispívá také do Lidových a Hospodářských novin a do Týdeníku Rozhlas. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života. Nejenže za ní rád cestuje, ale také ji ještě stále rád poslouchá.

Vídeňští filharmonikové a Lang Lang

2. červenec 2014
Vídeňští filharmonikové a Lang Lang

Vídeňští filharmonikové jsou v Praze vždy exkluzivními hosty, tím spíše, že méně častými, než by se dalo čekat. Koncert pro letošní Pražské jaro (22. 5.), opakovaný i v dalších evropských městech, koncipovali monotematicky – program v souvislosti s červnovým jubileem...

Bamberští symfonikové a Violeta Urmana

1. červenec 2014
Bamberští symfonikové a Violeta Urmana

Když přijeli poprvé na Pražské jaro, bylo to v roce 1991, tak jsme Bamberské symfoniky vnímali s překvapením jako výborný německý orchestr, který vznikl po odsunu a má kořeny v orchestrech pražských a dalších československých Němců a který nebyl do té doby zván...

Rozhlasoví symfonikové ke Straussovu jubileu

Festival Richarda Strausse v Garmisch-Partenkirchen pod Alpami na jihu Německa se letos v červnu konal pošestadvacáté. V roce, kdy se připomíná 150 let od narození skladatele, vzbudil větší pozornost a měl zvýrazněný průběh. Koncerty týdenní přehlídky využívaly především Kongresové centrum a krytý stadion. Na obou místech zahrál také Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Ani jeden prostor není ideální, však se také velmi vážně hovořilo v přítomnosti bavorského ministerského předsedy o touze městské samosprávy postavit v nevelkém...

Bělohlávkova Má vlast

18. květen 2014
Bělohlávkova Má vlast

Bez přestávky a s prázdnou prezidentskou lóží. To jsou dvě základní, neobvyklé, ale jen vnějškové charakteristiky úvodního koncertu letošního Pražského jara. Ty hlubší charakteristiky pak postihují skutečnost, že Smetanova Má vlast 12. května zazněla tentokrát slyšitelně kvalitněji, vůbec ne běžně nebo zběžně, ale naopak velmi zajímavě. Jiří Bělohlávek se s Českou filharmonií sešel při této příležitosti po čtvrtstoletí, což ovšem neznamená, že se mezitím nad partiturou vůbec nesetkali.

Jubilanti Roku české hudby

4. květen 2014
Jubilanti Roku české hudby

Orchestr PKF – Prague Philharmonia, donedávna Pražská komorní filharmonie, a s ním Jiří Bělohlávek přilákali do Španělského sálu na Pražském hradě (9. 4.) početné publikum. Naštěstí nešlo o formálně slavnostní koncert. Název večera Jubilanti Roku české hudby umožnil zařadit Pražské nokturno Petra Ebena a Slováckou suitu Vítězslava Nováka – a to rozhodně není banální výběr.

Burianova Vojna pardubickou událostí

2. březen 2014
Burianova Vojna pardubickou událostí

Komorní filharmonie Pardubice přispěla k Roku české hudby mediálně nevyužitým, ale umělecky naprosto pádným způsobem. Vojna od E. F. Buriana, lidová hra se zpěvy a tanci, byla pro publikum abonentních koncertů asi značným vybočením, ale svou úderností a prostým patosem zanechala (29. 1.) mimořádně silný dojem.

Osudy Grahama Melville-Masona

18. únor 2014
Osudy Grahama Melville-Masona

Moře je tam modré jako jinde, ale na pláži po sobě zanechává černé kousky uhlí. Na severovýchodě Anglie, ne zas až tak moc daleko od skotských hranic, leží městečko Alnwick. Má významnou památku, starobylý obývaný hrad, na kterém se prý točily filmy o Harrym Potterovi. Jen pár mil odtud, kousek od pobřeží Severního moře, se usadil se svou manželkou muzikolog Graham Melville-Mason.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.