Alena Sojková

Alena Sojková

Publicistka, redaktorka Týdeníku Rozhlas. Po studiu psychologie a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v Ústavu pro jazyk český v oddělení historické lexikografie. Poté několik let působila v časopise Naše rodina. Pedagogickou epizodu prožila na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde učila stylistiku, sociální psychologii a psychologii komunikace. S Týdeníkem Rozhlas je spjata od roku 2010. Základní hudební dovednosti získala v LŠU Kolín (klavír) a posléze u Bohumíra Rabase (varhany). Významný vliv na rozvoj jejího hudebního vnímání měl i kolínský Kruh přátel hudby. Specializuje se na rozhovory s muzikanty, zajímá se o mladé interprety. Myslí si totiž, že mladé, šikovné a zapálené hudebníky je třeba soustavně uvádět do povědomí publika. Vedle klasické hudby potřebuje k životu i rock a jazz, spolehlivé lidi a hory všech výšek.

ZUŠ Terezie Brzkové Plzeň: Pro děti všechno

Přátelská důslednost a radost ze sólového hraní i společného muzicírování. Vnímání krásy a harmonický rozvoj jejich osobnosti. Individuální přístup k žákům a studentům, nacházení jejich silných stránek, jejich rozvíjení a obohacování. To jsou cíle, jež naplňují všichni pedagogové Základní umělecké školy Terezie Brzkové v Plzni. Letošní jaro bohužel nepříjemně zasáhlo i do života školy. Chystaná vystoupení v rámci ZUŠ Open, která jsou pro žáky i učitele vyvrcholením každoročního snažení, musela odložit, naštěstí je reálné, že se uskuteční v podzimních termínech. A protože někteří žáci se svými učiteli byli vybráni do programu MenArt, vyvrcholením jejich roční spolupráce byla účast na koncertě Salon ZUŠ v rámci Pražského jara.

ZUŠ Horní Počernice: Naše děti na sobě pracují

„Naše škola je dobrou školou, jsem moc ráda, že mám tu čest být její pedagožkou,“ říká o Základní umělecké škole v Horních Počernicích její ředitelka Šárka Mistrová. Chloubou školy je pěvecké oddělení, jehož žáci získávají ceny na soutěžích a někteří pokračují ve studiích na konzervatoři. Škola se pyšní i dvěma pěveckými sbory – přípravkou Malíček a dětským pěveckým sborem Paleček, vloni úspěšným v celostátním kole soutěže základních uměleckých škol a absolutním vítězem soutěže Porta musicae. Počernická škola si ale hýčká i další obory a také dechový orchestr, big band či smyčcový soubor. Letošní jaro bohužel nepříjemně zasáhlo i do života školy. Chystaná vystoupení v rámci ZUŠ Open, která jsou pro žáky i učitele vyvrcholením každoročního snažení, se musela odložit, ředitelka však doufá, že se uskuteční v podzimních termínech.

ZUŠ Zlín: Čtyřbarevná škola

26. červen 2020
ZUŠ Zlín: Čtyřbarevná škola

Ředitelkou Základní umělecké školy ve Zlíně je Martina Hniličková, bývalá absolventka této „lidušky“. Odmala hrála na klavír a po studiu na vysoké škole tu začala učit adepty klavírní hry a hudební nauku. Zlínskou ZUŠ vede od roku 2007, dva roky nato se stala předsedkyní Krajské umělecké rady a od roku 2015 je předsedkyní spolku ZUŠKA?ZUŠKA!, který sdružuje veřejné ZUŠky Zlínského kraje. Škola, kterou navštěvuje tisíc čtyři sta žáků, letos oslaví devadesát let od založení. Součástí oslav měla být i jarní vystoupení v rámci ZUŠ Open, jejich vrcholem pak společný koncert ZUŠek v katedrále sv. Víta. Bohužel jarní omezení nedovolila tyto koncerty uskutečnit. Ředitelka doufá, že na podzim bude situace jiná a zlínští žáci se v rámci ZUŠ Open představí.

Kamila Hájková a ZUŠ Rychnov nad Kněžnou: Výjimečnost školy spočívá ve všestrannosti

Kamila Hájková je ředitelkou Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou tři roky. Pracuje tam však již od roku 1993, učí hru na příčnou flétnu a více než dvacet let vede přípravné oddělení Rychnovského dětského pěveckého sboru Koťata. Své povolání si vysnila už na základní škole, hudba a láska k dětem jsou jejím celoživotním koníčkem. Je hrdá, že učí na škole, která v listopadu oslaví 75. narozeniny. Letošní jaro bohužel nepříjemně zasáhlo i do života školy. Chystaná vystoupení v rámci ZUŠ Open, která jsou pro žáky i učitele vyvrcholením každoročního snažení, se musela odložit, naštěstí je reálné, že se uskuteční v podzimních termínech.

Kateřina Pavlíková a ZUŠ Volary: Dechy, bicí, band

Na Základní umělecké škole ve Volarech uslyšíte v učebnách i na chodbách zejména dechové a bicí nástroje. A protože ve škole dbají i na komorní a souborovou hru, je jasné, že žáci nemusí pro motivaci zdokonalovat se na svůj nástroj chodit daleko. Volarští saxofonisté se opakovaně dostávají do ústředních kol soutěže ZUŠek v sólové i komorní hře. I ředitelka volarské ZUŠky Kateřina Pavlíková je členkou Bohemia Saxophone Quartetu a kromě Volar, kde působí devět let, vyučuje ještě na konzervatoři v Českých Budějovicích. Učí hru na saxofon, komorní a souborovou hru. Její prioritou je dělat věci kvalitně, a to bez motivace, svědomitosti a pracovitosti nejde. Tyhle vlastnosti se proto snaží pěstovat i u svých žáků a studentů.

Salon ZUŠ: nikoli školní besídka, ale profesionální výkony

Koncerty letošního Pražského jara streamované na stránky festivalu otevřel v pražském kostele sv. Šimona a Judy Salon ZUŠ. Slouží ke cti festivalu, že páteční zahajovací koncert svěřili žákům základních uměleckých škol, stipendistům programu MenART, určenému nadaným studentům. Původně měli na Pražském jaru vystoupit absolventi všech oborů této akademie – například i tanečního, muzikálového či improvizačního, ale z důvodů nouzových opatření se nakonec dostalo alespoň na zpěváky, houslisty a klavíristy.

Hudba nikdy nespí – ani v Drážďanech

Letošní mimořádná opatření se nevyhnula ani Drážďanským hudebním slavnostem. Jejich intendant, violoncellista Jan Vogler, v polovině dubna oznámil zrušení všech koncertů, ale současně slíbil, že o největší hvězdy publikum nepřijde a setká se s nimi v roce 2021. V době od 12. května do 12. června měli v Drážďanech vystoupit například Barbara Hannigan, Boris Giltburg, Gil Shaham, Philippe Jaroussky, Gidon Kremer, Vilde Frang, Martin Grubinger, Pape Diouf nebo Sting, dirigenti Fabio Luisi, David Zinman, René Jacobs či Marek Janowski, z ansámblů třeba Komorní orchestr Curych s Danielem Hopem a Akademie sv. Martina v polích s Murrayem Perahiou.

MenART rozvíjí talent a tvořivost

28. duben 2020
MenART rozvíjí talent a tvořivost

Když byl v roce 2016 založen Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem podpořit, upevnit a zviditelnit unikátní systém českého uměleckého školství, začali jeho strůjci současně přemýšlet, jak přispět růstu mimořádně talentovaných dětí, které základní umělecké školy navštěvují. Výsledkem byl vznik programu MenaART. Na jeho počátku stála dvě motta: „Inspirativní setkání jsou v životě zásadní“ a „Za každým výjimečným umělcem stojí minimálně jeden osvícený pedagog“. V průběhu února se v rámci jeho druhého ročníku setkali v Praze studenti a jejich mentoři – špičky svých oborů. V letošním školním roce se viděli již potřetí.

Jana Boušková a Petr Nekoranec si padli do noty

Koncerty v sále Novoměstské radnice bývají drobnými skvosty. Drobnými ve smyslu komorního prostoru, nikoli výkony vystupujících umělců. V úterý 11. února se spolu na pódiu poprvé setkali harfistka Jana Boušková a tenorista Petr Nekoranec. Ve volném cyklu Spolku přátel hudebních talentů zazněly písně a drobnější skladby pro harfu, v nichž se oba umělci ukázali v tom nejlepším světle.

Järviovský festival u Baltu

13. září 2019
Järviovský festival u Baltu

Cesta na festival v estonském Pärnu vznikla náhodou. Rozhovor s Neemem Järvim, o který jsem od jara usilovala, bylo možné osobně uskutečnit buď v Japonsku, nebo v USA, nebo v Estonsku. Nezaváhala jsem. A neprohloupila jsem. Vedle setkání s hlavou muzikantské rodiny jsem v Pärnu strávila týden, během něhož jsem hodně uvažovala o poslání a náplni hudebních festivalů.

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.