Jan Borek

Jan Borek

Redaktor a editor webové Harmonie. Absolvent olomoucké hudební vědy a filosofie. Bývalý klavírista, současný kytarista, skladatel, překladatel a držitel ocenění z mezinárodní skladatelské soutěže Maurice Ravela 2015. Věnuje se především progresivnímu rocku a soudobé klasické i experimentální tvorbě, zároveň sleduje mnohé současné avantgardní a okrajové proudy.

Nespoutaný Frederic Rzewski a jeho přátelé

29. listopad 2023
Nespoutaný Frederic Rzewski a jeho přátelé

21. listopadu přineslo Ostravské centrum nové hudby v pražském sálu DOX+ další večer v sérii koncertů „Zásadní“ nazvaný Zásadní Rzewski & přátelé. Nabídlo tak nahlédnutí do tvorby důležité osobnosti americké hudební avantgardy, skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) i jeho životních souputníků a přátel – skladatelů Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let, a také interpretů v čele s klavíristou Daanem Vandewallem. Zazněl výběr skladeb, které byly v posledních letech k slyšení v Ostravě, což ovšem v případě těchto mimořádných kusů nebylo nikterak ke škodě. Takto dohromady naopak vytvořily velice zajímavý program pozoruhodné hudby i souvislostí mezi spřízněnými autory, kteří se svým společným důrazem na nespoutané vyjádření vymezovali – či spíše byli vymezováni – vůči starší generaci „darmstadtských“ osobností metodicky sešněrované Nové hudby v čele s Pierrem Boulezem, Karlheinzem Stockhausenem či Luigim Nonem.

Skladatelé jako interpreti tématem festivalu MusicOlomouc 2023

Letošní dramaturgie festivalu soudobé hudby MusicOlomouc se – po obecných liniích předchozích ročníků zaměřených na klavírní tvorbu či ženy skladatelky – soustředila na šest konkrétních jmen, jimž poskytla profilové programy. „Titulní“ skladatelé pak vždy zároveň vystoupili i jako interpreti. Festival MusicOlomouc letos ve dnech 25. 10. – 13. 11. nabídl celkem pět koncertů, tradičně v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého – v Kapli Božího Těla a Atriu.

Perleťové odlesky a bleší trh zvuků

6. září 2023
Perleťové odlesky a bleší trh zvuků

Zatímco pondělní koncert Ostravské bandy nabídl zamyšlení nad účinky hudby a tím, co může nést a předávat, druhý koncert rezidenčního tělesa Ostravských dnů ve čtvrtek 31. srpna se zaměřil především na samotnou znějící matérii.

Hlubší pohled na hudbu dneška

3. září 2023
Hlubší pohled na hudbu dneška

První letošní večer s Ostravskou bandou v prostoru Trojhalí v pondělí 28. srpna obsahoval, řečeno s vlídnou nadsázkou, sice „jen“ dvě světové premiéry, ale ani žádné ohlédnutí za tvorbou minulého století; nabídl skladby vzniklé v letech 2014–2023. Lze také říci, že měly společný hlubší pohled na zvukový materiál, důkladné zamyšlení nad určujícími koncepty, účinkem prezentované hudby či některými z jejích ne vždy zcela zjevných charakteristik a zákonitostí.

Kladiva, řetězy a smrt v bambusovém háji

31. srpen 2023
Kladiva, řetězy a smrt v bambusovém háji

Letošním Ostravským dnům se brány Trojhalí Karolina poprvé otevřely v neděli 27. srpna, u příležitosti prvního orchestrálního koncertu „Orchestra Opening“. Vystoupilo na něm rezidenční těleso Ostravského centra ONO – Ostrava New Orchestra, složené z více než 80 lidí ze 16 zemí. Orchestr vzniklý již v roce 2017 své mimořádné kvality potvrdil již mnohokrát, a i tuto neděli znamenitým způsobem přednesl program se čtyřmi světovými premiérami a třemi dalšími náročnými kompozicemi.

Prague Offspring podruhé

11. květen 2023
Prague Offspring podruhé

Druhý ročník projektu zaměřeného na aktuální hudební tvorbu nazvaný Prague Offspring nabídne opět dva večerní koncerty s celkem šesti světovými premiérami, diskusi, veřejnou zkoušku, masterclass i debatu s letošním rezidenčním skladatelem Georgem Friedrichem Haasem. Premiéry ovšem promluví i v ostatním programu Pražského jara, zejména v koncertu Johna Adamse s Víkingurem Ólafssonem či večeru PKF – Prague Philharmonia pod vedením Oksany Lyniv.

Autentické, seriózní, zásadní mládí

28. listopad 2022
Autentické, seriózní, zásadní mládí

„Budou ty skladby dobré? Nelze to říct a není to podstatné. Podstatná je autenticita tvorby.“ Těmito slovy uvedl Petr Kotík v programové brožuře pátý ze série „Zásadních“ koncertů připravovaných Ostravským centrem nové hudby, tentokrát věnovaný mladým skladatelům nastupující generace. V úterý 15. listopadu uvedl skladby pěti z nich mezinárodní orchestr mladých hudebníků ONO – Ostrava New Orchestra, založený roku 2017 a zaměřený na interpretaci současné tvorby, tentokrát pod taktovkou Petra Kotíka.

NODO 2022, část druhá: Zvukové intervence v přírodě, kamiony a další momenty slyšení

Úterý 28. června v Divadle Antonína Dvořáka přineslo pásmo světových premiér stručných děl (okolo třiceti minut) mladších autorů. Večer otevřela „experimentální scénická opera“ Lucie Páchové Approximate, dle doprovodného slova vznikající v procesu kolektivní tvorby a metodou „sdíleného divadla“ na základě společného brainstormingu a smazání hranic mezi jednotlivými rolemi a specializacemi v procesu tvorby hudebního divadla.

NODO 2022, část první: Lekce v naslouchání hudbě i lidem

Letošní Dny nové opery Ostrava nabídly mezi 25. a 30. červnem v pěti dnech celkem osm rozličných osm produkcí ve světových nebo přinejmenším českých premiérách. Jak se ukázalo, prezentovaná díla se různými způsoby – některá skrytě, jiná otevřeněji – potýkala s tématem naslouchání či poslechu – mezi sebou navzájem, hudbě, slovům, vzpomínkám, emocím i vlastnímu naslouchání.

Tvorba, diskuse a sdílení. Prague Offspring založil novou platformu současné hudby

27. a 28. května se uskutečnil první ročník nového projektu Pražského jara zaměřeného na soudobou hudbu Prague Offspring. Centrum současného umění DOX uvítalo ve svých prostorách rakouský ansámbl Klangforum Wien, letošní rezidenční skladatelku Olgu Neuwirth a dvoudenní program koncertů, mistrovských kurzů, panelové diskuse, přednášky i performance. Klangforum Wien se do Prahy vrátilo po čtyřech letech a na celkem tři ročníky projektu Prague Offspring se stalo rezidenčním souborem. Po tu dobu tak bude zaštiťovat jak koncertní program, tak zmíněné mistrovské kurzy a další podpůrné tvůrčí aktivity.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.