
Jan Kyncl
Nový projekt na tuzemské scéně, septet Uthando, se u labelu Ma Records prezentuje debutovým albem. Nezapře na něm svou lásku k volné improvizaci. Spolupráce členů kapely vznikla na podzim roku 2019 na základě silných přátelských vazeb, i to je důvod, proč se kapela v jazyce lidu Zulu zve Láska. Členové Uthanda sami nevědí, jak svou hudbu žánrově vymezit. Jedná se o eklektismus hudebního světa autorů jednotlivých kompozic, které spojuje nevyhnutelnost v podobě improvizačního vyjádření. Skladby této kapely jsou barvité a sugestivní. Uthando rádo zdůrazňuje, že obsazení kapely je proměnlivé, což je žádoucí prvek. Na debutu s eponymním názvem Uthando hrají a zpívají: spolužáci z Pražské HAMU Jenda Pudlák ‒ klavír, Klára Pudláková ‒ kontrabas, Jan Michálek ‒ saxofon, housle, Jana Havláková ‒ housle a Anežka Matoušková ‒ zpěv, na Brněnské JAMU studující bubeník Jakub Švejnar a zpěvačka Kateřina Vacková z VOŠ Jaroslava Ježka.
Petr Ostrouchov: Vydavatelství jako filantropie
17. říjen 2019Jeho jméno najdeme v závěrečných titulcích mnoha českých filmů. Buď v roli autora hudby, nebo jako právního poradce pro oblast autorského práva. Zejména pro jazzové posluchače a hudebníky je však Petr Ostrouchov spjat hlavně s labelem Animal Music, který od roku 2007 mapuje to nejlepší na české jazzové scéně. Jak však dokládá jeho katalog, už se zdaleka nespecializuje pouze na jazz.
Zpěvačka Sisa Fehérová pochází z Košic. V dětství se věnovala studiu klavíru a sborového zpěvu, přičemž obojí si – jak sama říká – „vydupala“ na svých rodičích. V šestnácti letech absolvovala inspirativní workshop s předními slovenskými jazzovými muzikanty a tam se také zamilovala do konceptu jamování a improvizace. Po krátké anabázi v Brně, kde studovala muzikologii, zakotvila v Praze a stala se viditelnou součástí tamní hudební scény. Před nedávnem vydala debutovou desku Cirrus, která jako by celou pestrou škálu jejích inspirací propojuje. O tomto albu, o své kapele Fehero Rocher i o inklinaci ke slovenskému folklóru se Sisa rozpovídala v rozhovoru pro časopis HARMONIE.
Ondřej Štveráček: Neustále hledám zvuk kvarteta
5. květen 2016Saxofonista Ondřej Štveráček se zkraje letošního roku prezentoval svým třetím řadovým CD Calm. Na něm se obklopil rytmikou, jíž velel jeden z nejvýznamnějších žijících jazzových bubeníků Gene Jackson, svého času spoluhráč Herbieho Hancocka či Dianne Reeves. Pro časopis HARMONIE se Štveráček rozpovídal nejen o bezstarostné souhře s tímto velikánem, ale i o svém neustálém hledání kýženého zvuku kvarteta či o inspiraci, kterou mu je při skládání jeho žena.