čtvrtek, 9. říjen 2014

Zlatá Praha má vítěze - porotu nadchl Disportrét i Romantický vesmír Libora Peška

Napsal(a) 

Nacho Duato Nacho Duato

Festival Zlatá Praha dospěl ke svému závěru a vyhlásil ty nejlepší snímky letošního ročníku. Hlavní cenu Grand Prix Golden Prague získal dokument o španělském choreografovi Nachovi Duatovi Disportrét.

„Pozoruhodný a v pravém slova smyslu filmový počin, který zblízka sleduje tvůrčí proces a psychologickou cestu umělce uprostřed chvíle, ve které se mu mění život. Na porotu hluboce zapůsobila spolupráce filmařů s protagonistou a jejich vzájemná důvěra při zachycení naléhavého příběhu Nacha Duata.“ Disportrét získal i Cenu České televize. Autorem vítězného snímku je tanečník a režisér Ulrik Wivel, který režíroval například dokumentární portrét dánské královny u příležitosti jejích 70. narozenin.

Libor Pešek, foto Jan Malý Libor Pešekfoto: Jan Malý

Ocenění Nadace Vize získal režisér Martin Kubala za snímek  Romantický vesmír Libora Peška. "Libor Pešek se na své životní cestě naučil pokorně naslouchat hudbě, lidem i životu. Stejně tak jako režisér a kameraman Martin Kubala, který se naučil naslouchat životu i umění Libora Peška," uvedla porota k dokumentu o významném českém dirigentovi.

Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin získaly dva snímky: Péťa a vlk, nápadité Prokofjevovo dílo v podání Francouzského národního orchestru za řízení Daniele Gattiho, a Bernd Alois Zimmermann - Requiem pro mladého básníka, experimentální film, který podle poroty kombinuje jedno z nejvlivnějších děl 20. století s výjimečnými archivními záběry a živým představením.

Český křišťál v kategorii Performing Arts obdržel záznam Čajkovského Romea a Julie v nastudování švédského choreografa Matse Eka, v kategorii Dokument získal toto ocenění Mesiáš v nalezeneckém útulku. „Dobře řemeslně zpracovaný a historicky přesný dokument kombinuje klasické vnímání s novými poznatky tak, aby odhalil doposud nevyřčený příběh o Händelově mistrovském díle a o tom, jak neočekávaným způsobem se stalo předzvěstí epochy dobročinnosti.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.