Zemřel mistr sborové hudby Antonín Tučapský

Ve Velké Británii zemřel ve věku 86 let český skladatel, dirigent a pedagog Antonín Tučapský. Proslul jako autor vokálních skladeb a zasloužil se o propagaci současné české vokální hudby. Tučapský zemřel v úterý, podlehl infarktu v nemocnici v jihoanglickém Frimley.

Hudební vědu studoval na Masarykově univerzitě v Brně. Své vzdělání si ještě rozšířil na Janáčkově akademii múzických umění a soukromým studiem skladby u Jana Kunce. V roce 1959 se stal sbormistrem Dětského sboru Československého rozhlasu v Ostravě, od roku 1962 byl uměleckým vedoucím Pěveckého sdružení moravských učitelů.

V roce 1970 byl přinucen z kádrových důvodů fakultu opustit a navíc dostal zákaz působení ve školství a kultuře. Poslední dva roky ve své vlasti pracoval jako skladník u Pozemních staveb na pracovišti Praha-Kyje. Po sňatku s Angličankou (která byla zřejmě hlavním důvodem, proč počátkem 70. let neprošel kádrovým sítem) mu bylo roku 1975 povoleno vystěhování do Velké Británie.

Zde od roku 1975 až do 1996 působil jako profesor hudebně-teoretických předmětů a kompozice na Trinity College of Music v Londýně. Po svém příchodu do Anglie se příležitostně uplatňoval jako dirigent významných sborových těles, jako jsou London Chorale a Philharmonia Chorus London. V Československu byl známý především jako dirigent a sbormistr věhlasného Pěveckého sdružení moravských učitelů, v Anglii u něho naprosto převládla činnost skladatelská.  Jako první Čech byl jmenován členem Královské hudební akademie. V roce 2012 mu byla udělěna cena Gratias Agit za šíření dobrého jména republiky v zahraničí.

Jeho život a tvorbu nejlépe vystihuje jeho vlastní citát:

„…ano, to moravské je stále ve mně, to v sobě nosím a chráním jako vzácný dar a cenný vklad, tím se stále duchovně posiluji. Ať komponuji cokoliv, třeba instrumentální skladby nebo sonáty, komorní nebo orchestrální hudbu, tento český či moravský element je v mé hudbě evidentní a stále přítomný. Nijak se tomu nebráním, naopak i to je charakteristický znak mého hudebního vyjadřování, můj hudební rukopis. Moje kořeny jsou zde, na Moravě a to se pozná z hudby, kterou píši, z tónů, které znějí…“

 

Sdílet článek: