Zemřel Christopher Hogwood, propagátor staré hudby a Martinů

Dirigent, cembalista a muzikolog Christopher Hogwood zemřel ve věku 73 let ve svém cambridgeském domě po několikaměsíční nemoci.

Hogwood spolupracoval s nejvýznamnějšími světovými orchestry a byl považován za jednoho z největších průkopníků interpretace staré hudby v posledních desetiletích. V roce 1973 založil orchestr Academy of Ancient Music (AAM), který vedl 30 let a s nímž pořídil více než 200 desek, mezi nimiž byl například vůbec první komplet Mozartových symfonií nahraný na dobové nástroje.

Dalším z jeho výjimečných nahrávacích počinů je také Handelův Mesiáš z roku 1980 s Emmou Kirkby a Jamesem Bowmanem, vyhlášený časopisem BBC Music Magazine za jednu z dvaceti nejlepších nahrávek všech dob.

Hogwood se narodil v Nottinghamu, studoval hudbu a klasickou literaturu v Cambridgi a následně dirigování  u Raymonda Lepparda nebo Thurstona Darta. Hru na cembalo studoval v Praze pod vedením Zuzany Růžičkové. Zde také poznal hudbu Martinů, která se stala vedle staré hudby jeho celoživotní vášní.

„Martinů jsem před svým příchodem prakticky neznal. Má znalost jeho hudby se zakládala na 4-5 nahrávkách jeho skladeb, které jsem slyšel ještě před svým příchodem do Prahy. Po mém příchodu jsem nejprve slyšel kompletní provedení smyčcových kvartetů Martinů v podání Kvarteta hl. města Prahy. Okamžitě jsem se o jeho hudbu začal zajímat, chodil jsem do knihoven a na koncerty České filharmonie, která za řízení Karla Ančerla často prováděla jeho symfonie. Když jsem přišel do Prahy, vůbec jsem třeba netušil, že Martinů napsal nějaké opery. Pak jsem viděl jeho Juliettu v Národním divadle a bylo to něco úžasného, ohromně vzrušující inscenace…“ uvedl Hogwood v rozhovoru pro Harmonii v roce 2003 (celý rozhovor zde).

Působil jako umělecký ředitel King’s Lynn Festivalu a Boston’s Handel and Haydn Society, přednášel na Harvardské univerzitě a na Univerzitě v Cambridge.

 

Sdílet článek: