Žárlivost v rukách Jakuba Hřůši. Filharmonie Brno zahajuje Janáčkem a Dvořákem

První tóny nové sezony budou v neděli 18. září patřit skladateli, jehož život i dílo jsou s moravskou metropolí neoddělitelně spjaté – Leoši Janáčkovi. Pod taktovkou brněnského rodáka a nového šéfdirigenta Bamberských symfoniků Jakuba Hrůši zazní v Kulturním centru Babylon vedle Janáčkovy Žárlivosti také slavná trilogie koncertních předeher Antonína Dvořáka (V přírodě op. 91, Karneval op. 92 a Othello op. 93) a druhý houslový koncert maďarského skladatele Bély Bartóka. Jako sólista se představí jeden z výrazných houslistů mladé generace Milan Pala.

Po slavnostním zahájení nabídne sezona sérii desítek koncertů, které jsou páteří hudební nabídky moravské metropole. V programu nechybí Beethovenova Eroica, označovaná za nejlepší symfonii všech dob, Smetanova Má vlast nebo Chopinův virtuózní Klavírní koncert. Vedle nich pak zazní klenoty současné hudby jako je Klavírní koncert Alfreda Schnittkeho, meditativní The Protecting Veil držitele Grammy za nejlepší současnou klasickou kompozici Sira Johna Tavenera či The Map Oscarem ověnčeného skladatele Tan Duna. Na úspěšný projekt s Avishaiem Cohenem, který v 60. sezoně zaplnil nadšenými posluchači brněnské Boby centrum a vídeňský Konzerthaus, naváže crossoverový koncert Filharmonie Brno s akordeonistou Richardem Gallianem.

K hitům sezony se jistě zařadí koncerty britského violoncellisty Matthew Barleyho, který koncertoval například s BBC Philharmonic, Králov­ským skotským národním orchestrem (RSNO), ni­zozemskými a vídeňskými rozhlasovými symfoni­ky, melbournskými a novozélandskými symfoniky, s Královskou liverpoolskou filharmonií nebo s Kremeratou Balticou. „ Brněnskému publiku se sólista sezony Matthew Barley před­staví nejen s multimediálním počinem The Map čínské skladatelské superhvěz­dy Tan Duna, držitele filmového Oscara a autora hudby k slavným snímkům Tygr a drak nebo Hrdina, ale také se dvěma koncerty v Besedním domě. V jeho podání zazní dvě zásadní díla anglické violoncellové literatury z různých období – Elgarův Violoncellový koncert a Tavenerova meditace The Protecting Veil (Pokrov přesvaté Bohorodice), “ popisuje dramaturg Filharmonie Brno Vítezslav Mikeš.

Matthew Barley

26. ledna zazní v Janáčkově divadle kantáta Dídó Jana Nováka s Českým filharmonickým sborem Brno a s recitací autorova bratrance, operního pěvce Richarda Nováka. Příznivce klavírních koncertů jistě potěší vystoupení Kirilla Gersteina s Busoniho vzácně uváděným klavírním koncertem nebo Polina Osetinskaja jako sólistka ve Schnittkeho Koncertu pro klavír a smyčce. „ Připravujeme také večer španělských vášní, impresí a ohnivých tanců, kdy se na jednom pódiu spolu s orchestrem Filharmonie Brno objeví i tanečníci flamenka, a mnoho dalších nových zážitků, “ dodává Vítězslav Mikeš. Klasický repertoár nabídne například Novoroční koncert, kdy pod taktovkou dirigentské legendy Zdeňka Mácala zazní Smetanova Má vlast.

Jako příklad promyšlené dramaturgie ve spolupráci s dirigentem je možné uvést koncert s názvem Amadeana, kterým zahajuje abonentní řada v Besedním domě. Vedle Mozartových opusů připomínajících letošní výročí (předehra ke Kouzelné flétně a Haffnerova symfonie) zazní Rondo Papageno brněnského rodáka a virtuózního současníka Paganiniho Heinricha Wilhelma Ernsta, které provede teprve 14letá vycházející brněnská houslová hvězda Klára Erdingerová Staňková. Program zakončí Čtvrtá symfonie Karla Amadea Hartmanna, dokončená krátce po druhé světové válce a reprezentující tohoto v Česku málo uváděného německého autora spojeného s Mnichovem. Z Mnichova přijíždí také Alexander Liebreich, šéfdirigent katovických rozhlasových symfoniků a Mnichovského komorního orchestru. Pro Liebreicha to bude nejen první setkání s brněnskými filharmoniky, ale i s městem, odkud pochází jeho rodina.

Sdílet článek: