Výročí pádu komunismu připomene Koncert proti totalitě

V den výročí sametové revoluce 17. listopadu a zároveň u příležitosti Mezinárodního dne studenstva se uskuteční již šestý ročník Koncertu proti totalitě, který pořádá na své půdě v sále Martinů Hudební a taneční fakulta Akademie múzických umění v Praze. Současní studenti HAMU se na koncertě potkají se svými profesory nebo úspěšnými absolventy a zahraničními hosty. Zazní skladby autorů, jejichž životy a tvorbu poznamenaly totalitní režimy či těch, co byli přímo vystaveni různým formám bezpráví. 

Na programu bude například Béla Bartók a jeho Tři burlesky pro klavír v podání chorvatského klavíristy Danijela Detoniho, specialisty na Bartóka a absolventa Lisztovy Akademie v Budapešti, kam byl rodiči poslán jako dítě kvůli válce v bývalé Jugoslávii. Pozoruhodné je uvedení Kvartetu č.1 Památce Jana Palacha od současného brněnského skladatele Pavla Zemka Nováka, který zahrají symbolicky současní studenti někdejšímu studentovi Janu Palachovi, od jehož tragické smrti letos uplynulo 50 let. Dále posluchači uslyší i výjimečně prováděnou skladbu Crux pro housle, zvony a tympány Luboše Fišera, již autor zkomponoval jako protest proti postupující normalizaci sedmdesátých let. Poprvé se objevuje na Koncertě proti totalitě také pěvecké vystoupení, a to konkrétně v podání Terezy Novákové, kterou doprovodí klavírista a profesor HAMU Ivan Klánský. Spolu přednesou písňový cyklus Klementa Slavického.  

Druhá polovina koncertu bude patřit Bohuslavu Martinů, s nímž se v tento rok pojí výročí 60 let od úmrtí skladatele. Zazní tři serenády pro smyčcové a dechové nástroje za účasti německého houslisty Niklase Liepe a francouzského hobojisty Jean–Louise Capezzaliho

Vstup na koncert je zdarma až do naplnění kapacity sálu. Místa je možná rezervovat předem na www.koncertprotitotalite.cz.

Volně přístupná bude v respiriu HAMU přesně na měsíc (do 17. 12.) i výstava černobílých dokumentárních fotografií Chtíč po svobodě fotografa Pavla Hrocha, která se – kromě několika ikonických snímků z listopadu 1989 – zaměřuje na první roky po sametové revoluci.

Sdílet článek: