Vrchol Strun podzimu bude v rukou amerických Bang on a Can a českých Martinů Voices

Finále 21. ročníku Strun podzimu obstarají dvě ikony svých žánrů. V úterý 7. listopadu si na své přijdou nejen fanoušci soudobé hudby. Forum Karlín totiž hostí představení Anthracite Fields americké skladatelky Julie Wolfe v provedení kultovního ansámblu Bang on a Can All-Stars, Martinů Voices, Dana Bárty a Tonyi Graves. Ve čtvrtek 9. listopadu festival na stejném místě zakončí zásadní osobnost nejen jazzu, ale i moderní hudby jako takové, americký pianista a skladatel Herbie Hancock.

Působivé dílo Anthracite Fields americké skladatelky Julie Wolfe se honosí Pulitzerovou cenou. Čeští diváci jej budou moci shlédnout v provedení kapely Bang on a Can All-Stars ve spojení s Martinů Voices. Oratorium pro sbor a komorní soubor vypráví o hornících v uhelném dole v Pensylvánii začátkem 20. století. Dílo, jehož libreto využívá prvků orální historie, havířského folklóru, reklam a rozhovorů, které s horníky a jejich rodinami vedla sama autorka, oplývá zároveň hlubokou lidskostí a politickou působivostí. Kombinace hudby, textu a obrazů vypráví příběhy havířů a evokuje jak hrůzy života v podzemí (antracit je nejčistším druhem černého uhlí, jehož těžba je nesmírně obtížná), tak ty světlejší chvilky z jejich životů. Koncert zpestří dvě osobnosti české hudební scény Tonya Graves a Dan Bárta, kteří zazpívají dvě hornické písně. Antracitová pole budou mít na letošních Strunách podzimu svou českou premiéru za účasti Julie Wolfe, která pak bude přímo na jevišti při besedě diskutovat s diváky o svém díle i skladatelské činnosti obecně.

Herbie Hancock, foto archiv SP

Vrchol festivalu obstará Herbie Hancock, americký pianista, který se do historie hudby opakovaně zapisuje jako stěžejní kreativní element a inspirátor celé řady pokračovatelů včetně některých protagonistů letošních Strun podzimu. Jen těžko bychom našli umělce, který by měl výraznější vliv na akustický i elektrický jazz a R’n’B, než právě Herbie Hancock. Miles Davis řekl ve své autobiografii: „Herbie dokázal po Budu Powellovi a Theloniu Monkovi posunout jazzové piano o krok dál a dodnes jsem neslyšel nikoho, kdo by po něm dokázal přebrat štafetu.“ Čtrnáctinásobného držitele ceny Grammy spojuje s Milesem Davisem také jedinečný čich na talenty, což dokazuje i složení jeho kapely, s níž přijede do Prahy. Na basu zahraje tradiční Hancockův souputník James Genus, za bicí usedne osvědčený Trevor Lawrence jr. a se saxofonem se představí jedna z vůdčích osobností nastupující generace Terrace Martin. Ten je nejen vynikajícím saxofonistou, ale i vyspělým skladatelem a producentem. Spolupracoval s hvězdami nejen jazzu, ale i hip-hopu či R’n’B, jakými jsou Snoop Dogg, Kendrick Lamar, Wiz Khalifa či Robert Glasper. Jeho autorské album Velvet Portraits si letos vysloužilo nominaci na Grammy.

Definitivní tečku za letošními Strunami podzimu udělá ve čtvrtek od 22:00 v klubu Royal americké kvarteto Kennedy Administration s českým hammondkářem a držitelem Grammy Ondřejem Pivcem. Kapela Kennedy Administration zdokonalovala svůj zvuk a neodolatelnou jevištní prezentaci po tři roky v rámci rezidence v newyorském klubu Groove. Kapela úspěšně buduje vlastní zvuk a identitu, vytváří oduševnělý moderní jazz s vědomě aplikovanými prvky R’n’B, hip-hopu a pop music.

Sdílet článek: