Vlastimil Lejsek

Dvanáctého března 2013 uplynuly tři roky od úmrtí pedagoga, pianisty a skladatele Vlastimila Lejska . Hru na klavír vystudoval v Praze ve třídě Prof. Františka Maxiána. Jeho nastudovaný repertoár byl velmi obsažný, čemuž odpovídá také několik set nahrávek, například kompletní  klavírní dílo George Gershwina.  

Pianista Lejsek byl průkopníkem hry na dva klavíry. Se svou ženou  Věrou vytvořili klavírní duo, které  koncertovalo a natáčelo po celé Evropě. Jmenujme  například díla Franze Schuberta, Felixe Mendelssona, Antonína Dvořáka, Igora Stravinského, Bély Bartóka atd. Pro známé klavírní duo tvořili Darius Milhaud, Benjamin Britten Witold Lutoslawski, se kterými oba pianisté udržovali úzké kontakty.  Společně s Aloisem Složilem založili v roce 1978 Mezinárodní soutěž pro klavírní dua nesoucí jméno Franze Schuberta. Soutěžní klání, jehož se zúčastnili zástupci čtyř světadílů, letos dospělo k 18. ročníku.

Skladatel Lejsek neabsolvoval tento obor na žádné z uměleckých škol. Přesto byl jako tvůrce velmi plodný. Propagoval propojení vážné a zábavné hudby. Doménou Vlastimila Lejska byly skladby pro  sólový klavír a pro klavírní duo. Jeho dílo si našlo cestu k posluchačům nejen u nás, ale také v zahraničí, především v Japonsku. Je členem Klubu moravských skladatelů v Brně. Jako pedagog působil na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde vychoval řadu sólistů i klavírních dvojic. Osobnost Vlastimila Lejska připomíná busta , kterou vytvořil jesenický sochař Roman Boreček, jenž ji věnoval JAMU v Brně. Lejsek je nositelem ceny Senior Prix. Jméno pianisty, pedagoga a skladatele připomíná cyklus koncertů, který za podpory Olomouckého kraje pořádá na Jesenicku Melodia Art Management Richarda Pohla.

Sdílet článek: