čtvrtek, 21. leden 2021

Vizionář Rejcha: Moravská zemská knihovna, MUNI a JAMU připravují mezinárodní konferenci

Napsal(a) 

Antonín Rejcha Antonín Rejcha

U příležitosti 250. výročí narození Antonína Rejchy vznikl francouzsko-český projekt Reicha visionnaire 1770–2020, který pod záštitou Velvyslanectví ČR ve Francii a ve spolupráci výzkumných a konzervačních institucí obou zemí sdružuje události vědeckého a uměleckého charakteru a také akce pro širší veřejnost mající za cíl připomenout význam tohoto skladatele, pedagoga a hudebního teoretika s širokým mezinárodním dosahem. Nyní se připravuje mezinárodní konference zaměřená na právě na život a dílo Antonína Rejchy, která se bude konat 9. a 10. dubna.

Projekt byl zahájen mezinárodním seminářem 4. února 2020 v prostorách Národní knihovny v Paříži, na němž vystoupili specialisté z Anglie, České republiky, Francie a Německa. Jako druhé vědecké setkání připravuje Moravská zemská knihovna, partner projektu, ve spolupráci s Institut de recherche en musicologie, Ústavem hudební vědy FF MU a Hudební fakultou JAMU dvoudenní mezinárodní konferenci 9. a 10. dubna 2021.

Ačkoli Antonín Rejcha opustil rodnou Prahu ve svých jedenácti letech a mateřský jazyk údajně zapomněl, čeští muzikologové projevují o jeho život a dílo rostoucí zájem. Světu Rejchu otevřeli kromě Maurice Emanuela zejména Jiří Vysloužil a Olga Šotolová, stejně jako praktické edice jeho děl připravované domácími badateli od 60. let minulého století. Mezi další důležité projekty patří dvojjazyčné kritické edice Rejchových teoretických textů a dosud nezveřejněných skladeb, dvě rejchovské konference (Paríž 2013 a Lucca, 2017) a české překlady tří Rejchových traktátů pod vedením Romana Dykasta.

Dubnové kolokvium bude věnováno nejnovějším objevům a zjištěním týkajícím se Rejchova života, hudebního a literárního díla, stejně jako návrhům budoucích projektů. První den budou prezentovány referáty, druhý den se bude konat panelová diskuse zaměřená na další bádání.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.