Vizionář Rejcha: Moravská zemská knihovna, MUNI a JAMU připravují mezinárodní konferenci

U příležitosti 250. výročí narození Antonína Rejchy vznikl francouzsko-český projekt Reicha visionnaire 1770–2020, který pod záštitou Velvyslanectví ČR ve Francii a ve spolupráci výzkumných a konzervačních institucí obou zemí sdružuje události vědeckého a uměleckého charakteru a také akce pro širší veřejnost mající za cíl připomenout význam tohoto skladatele, pedagoga a hudebního teoretika s širokým mezinárodním dosahem. Nyní se připravuje mezinárodní konference zaměřená na právě na život a dílo Antonína Rejchy, která se bude konat 9. a 10. dubna.

Projekt byl zahájen mezinárodním seminářem 4. února 2020 v prostorách Národní knihovny v Paříži, na němž vystoupili specialisté z Anglie, České republiky, Francie a Německa. Jako druhé vědecké setkání připravuje Moravská zemská knihovna, partner projektu, ve spolupráci s Institut de recherche en musicologie, Ústavem hudební vědy FF MU a Hudební fakultou JAMU dvoudenní mezinárodní konferenci 9. a 10. dubna 2021.

Ačkoli Antonín Rejcha opustil rodnou Prahu ve svých jedenácti letech a mateřský jazyk údajně zapomněl, čeští muzikologové projevují o jeho život a dílo rostoucí zájem. Světu Rejchu otevřeli kromě Maurice Emanuela zejména Jiří Vysloužil a Olga Šotolová, stejně jako praktické edice jeho děl připravované domácími badateli od 60. let minulého století. Mezi další důležité projekty patří dvojjazyčné kritické edice Rejchových teoretických textů a dosud nezveřejněných skladeb, dvě rejchovské konference (Paríž 2013 a Lucca, 2017) a české překlady tří Rejchových traktátů pod vedením Romana Dykasta.

Dubnové kolokvium bude věnováno nejnovějším objevům a zjištěním týkajícím se Rejchova života, hudebního a literárního díla, stejně jako návrhům budoucích projektů. První den budou prezentovány referáty, druhý den se bude konat panelová diskuse zaměřená na další bádání.

Sdílet článek: