Virus ve světové premiéře s rozhlasovými symfoniky

Violistka Jitka Hosprová se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu provedou na závěrečném koncertu komorní řady v Anežském klášteře premiéru dlouho odkládaného violového koncertu „Virus“ Zbyňka Matějů, skladby na objed­návku rozhlasových symfoniků. Pod taktovkou Pavla Šnajdra ve čtvrtek 13. dubna dále zazní Clarinettino od Ondřeje Kukala se sólistou Lukášem Dittrichem a Bartókovo Divertimento pro smyčce.

Ke zkomponování koncertu pro violu a komorní orchestr Virus došlo na objednávu rozhlasových symfoniků, a to z podnětu samotné sólistky Jitky Hosprové. Skladatel Zbyněk Matějů k tomu uvádí: „Znám ji jako výbornou a velmi energickou interpretku, nebylo proč váhat. Domluvili jsme se na otevřeném deadline, protože jsem měl ještě jiné závazky. Mezitím však přišla celosvětová pandemie, veškeré termíny se začaly měnit a náhle bylo víc volna pro napsání koncertu. Premiéra se pak měla uskutečnit na podzim 2020, ale situace to nakonec nedovolila…“ Název Virus autora napadl jako synonymum pro kompoziční postup, ale i pro hektickou dobu.

Lukáš Dittrich, foto archiv umělce

Clarinettino Ondřeje Kukala s podtitulem Concertino pro klarinet a smyčce vzniklo v roce 1990. Za tuto nápaditou, virtuózně svižnou a chytlavou kompozici získal autor v roce 1994 Cenu Classic a v roce 2008 se stala povinnou skladbou Mezinárodní klarinetové soutěže Pražského jara.

Bartókovo Divertimento vzniklo v srpnu 1939 ve švýcarských Alpách, na objednávku dirigenta a mecenáše Paula Sachera. Skladatel měl během práce k dispozici chatu, v ní klavír a kuchaře. Neoklasické smyčcové Divertimento je tonálně či modálně ukotvené, působí živě a spontánně, využívá prvky barokních instrumentálních skladeb a obsahuje polyfonní imitace a fugu, ale přesto je výrazně modernistické, s disonancemi a ostrými dynamickými kontrasty. Bartók na něm pracoval patnáct dní a stalo se posledním dílem dokončeným před emigrací do Spojených států. Premiéra se uskutečnila v Basileji v červnu 1940.

Sdílet článek: