Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK odehraje koncert na podporu Dětského fondu OSN UNICEF. Tentokrát Pražští symfonikové pod vedením dirigenta Tomáše Braunera uvedou díla Camilla Saint-Saënse a Arthura Honeggera. S orchestrem vystoupí barytonista Jiří Brückler, Kühnův smíšený sbor, Dětský pěvecký sbor Radost Praha a chlapecký sbor Pueri Gaudentes. Klíčovou úlohu budou mít také varhany, za které usedne Daniela Valtová Kosinová. Koncerty proběhnou 15. a 16. prosince 2021, vždy od 19:30 ve Smetanově síni Obecního domu.
Orchestr FOK je dlouholetým podporovatelem nadačního fondu UNICEF a koncert jemu věnovaný se již stal tradicí. Výtěžek ze vstupného zakoupeného na e-shopu UNICEF poputuje na pomoc dětem v nouzi. V rámci návštěvy Obecního domu si budou moci diváci také nakoupit vánoční zboží UNICEF. „Partnerství UNICEF a FOK má konkrétní výsledky: šanci na zdravé dětství díky němu získaly už stovky dětí. Této významné podpory si velmi vážíme. Věřím, že letošní vánoční koncert zajistí to nejcennější – dobrý start do života – co největšímu počtu dětí,“ říká ředitelka českého UNICEF Pavla Gomba.
Letošní program bude patřit dvěma jménům a dvěma vánočně laděným kusům. Prvním z nich je francouzský skladatel Camille Saint-Saëns a jeho Symfonie č. 3 c moll „Varhanní“. Druhým dílem, podle kterého je celý večer také pojmenován, je pak Vánoční kantáta z pera Arthura Honeggera. V obou skladbách hrají významnou úlohu varhany. Za ty usedne Daniela Valtová Kosinová, která kraluje klávesovým nástrojům v řadách FOK a je také hlavní iniciátorkou a ambasadorkou spolupráce FOK s nadačním fondem UNICEF.
Ve Vánoční kantátě Arthura Honeggera se jako sólista představí Jiří Brückler (baryton) a hned tři sbory – Kühnův smíšený sbor pod vedením Jaroslava Brycha, Dětský pěvecký sbor Radost Praha se sbormistrem Janem Pirnerem a chlapecký sbor Pueri Gaudentes, který povedou Jan Kyjovský a Libor Sládek. Skladba pochází z roku 1953 a je posledním autorovým dílem. Vznikla na objednávku basilejského mecenáše a dirigenta Paula Sachera k 25. výročí Basilejského komorního orchestru. První část líčí chaos světa před příchodem Spasitele a je v ní využito téma žalmu č. 130 De profundis (Z hlubin bezedných). Druhá část, obraz Kristova narození, čerpá z melodií vánočních písní. Třetí díl kantáty Laudate Dominum (Chvalte Pána), jehož první dva verše odpovídají 117. žalmu, dílo slavnostně uzavírá. V díle se objevuje mimo jiné českému publiku známá koleda Stille Nacht (Tichá noc) a tradiční německé a francouzské vánoční koledy. Symfonie č. 3 c moll „Varhanní“ Camilla Saint-Saënse z roku 1886 je netradičně dvouvětá. Najdeme v ní „tristanovské“ harmonie i „schubertovské“ vlivy a v neposlední řadě již zmiňované varhany.