čtvrtek, 28. srpen 2014

V Utrechtu zazní hudba habsburské monarchie

Napsal(a) 

Festival Oude Muziek, foto RD.nl Festival Oude Muziekfoto: RD.nl

Festival staré hudby (Festival Oude Muziek) probíhá v Utrechtu od 29. srpna do 7. září. Tématem letošního ročníku je hudba habsburské monarchie se zaměřením na její dvě kulturní centra – Prahu a Vídeň. Zazní převážně hudba skladatelů Heinricha Isaaca, Philippa de Monte, Heinricha Ignaze Franze Bibera, Johanna Josepha Fuxe a Jana Dismase Zelenky. Čtyři z pěti zmíněných autorů jsou spojeni s našimi zeměmi – Philipp de Monte, vlámský skladatel, působil na dvoře Rudolfa II. a je pochován v Praze, rakouský skladatel Heinrich Ignaz Franz Biber se narodil ve Stráži pod Ralskem a Johann Joseph Fux byl učitelem Jana Dismase Zelenky, nejvýraznější osobnosti českého hudebního baroka.

Díky letošní festivalové dramaturgii je v programu zahraničních souborů ve velké míře zastoupena česká hudba – kromě již zmíněných autorů budou uvedeny skladby Františka Jiránka, F. V. Míči a F. I. Tůmy, dále Bendovo melodrama Medea nebo středověká sakrální hudba z pražských archivů,“ uvedla Hana Schenková, pověřená řízením Českého centra Haag. Organizátoři potvrzují, že v letošním Roce české hudby bude utrechtský festival nejrozsáhlejším českým hudebním pódiem v Nizozemsku. „České centrum je partnerem tohoto největšího a nejprestižnějšího festivalu na světě, podpořilo rezidenční pobyt Václava Lukse a podílelo se na některých dramaturgických záměrech festivalu. S jeho ředitelem Xavierem Vandammem spolupracujeme už od roku 2012, kdy za obrovského zájmu vystoupil na festivalu soubor Collegium 1704,“ dodává Schenková.

O výběru souborů i témat rozhoduje ředitel a programový ředitel festivalu spolu s dramaturgickou radou. Program se vytváří s dvouletým předstihem. „O letošní účasti souboru Collegium 1704 se vědělo už v roce 2012. Určitou roli hraje jednotlivý vkus, dále různá výročí, ale určitě to letos není výročí první světové války, protože dramaturgie festivalu zařadila do programu pouze hudbu od 15. do 18. století Zelenka a Fux tvoří most mezi 17. a 18. stoletím“, upřesňuje zástupkyně Českého centra v Haagu. Letos je to poprvé, co hlavním tématem festivalu není hudba jedné země nebo hudba jednoho uměleckého období, ale jedna z nejmocnějších šlechtických rodin v Evropě.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.