V hlavní roli housle a domácí umělci. MHF Lípa Musica zve nejen na Mesiáše

 „V letošním 19. ročníku se festival zaměřuje na housle, tedy nástroj, který má neuvěřitelnou škálu barev a technických možností a dovede zahrát na „struny“ emocí. Já, jakožto houslista, se těším, že se s vámi budu moci podělit hned o několik příležitostí v rámci festivalu, kde budete moci slyšet housle v první linii. Poprvé si také vyzkouším roli dirigenta, kdy vystoupím s Českou studentskou filharmonií. Těšit se můžeme na pestrou dramaturgii, která zahrnuje širokou škálu stylů a období: od barokní a duchovní hudby, přes klasické komorní ansámbly a orchestry až po soudobou hudbu či jazz,“ přibližuje dramaturgické zaměření houslista a t.č. koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček.

Hlavní téma promlouvá skrze uměleckého garanta, fenomenálního houslistu Josefa Špačka, jeho angažmá se propojilo s tématem roku 2020, které vyhlásil Liberecký kraj jako ‚Rok houslí.‘ Housle nás budou někdy latentně, jindy sólově provázet celým festivalem. Josef Špaček se bude významně věnovat i dětem v rámci kurzů a společného koncertu tradičně se ZUŠ v České Lípě, a také pokročilejším houslistům v kurzech pro ZUŠ v Liberci,“ doplňuje ředitel festivalu Martin Prokeš.

Beata Hlavenková, foto Lucie JohanovskáPři přípravě nadcházejícího ročníku Lípy Musicy se organizátoři s ohledem na bezprecedentní situaci rozhodli pro spolupráci s festivalem Concentus Moravie a Svatováclavským hudebním festivalem s cílem společné podpory české hudební scény a české kultury pod značkou „Spojeni hudbou“. Výsledkem této inciativy bude sdílení několika programů.

Lípa Musica letos přivítá se již oznámený soubor Collegium 1704 se sólisty Hanou Blažíkovou, Markétou Cukrovou, Jaroslavem Březinou a Romanem Hozou pod taktovkou Václava Lukse, kteří nahradí původně plánovaného zahraničního hosta na zahájení festivalu. Josef Špaček se v České Lípě představí poprvé v roli dirigenta, a to ve spolupráci s Českou studentskou filharmonií. Na loňský sextet naváže sestavením septetu ve spolupráci s Radkem Baborákem a svými kolegy z České filharmonie. A vystoupí také jako sólista na recitálu v Liberci.

Jako unikátní vnímám projekt, který vzniká přímo na zakázku našeho festivalu a bude českou premiérou. Je jím provedení Haydnova kvartetu Sedm posledních slov Vykupitele na kříži ve verzi pro kvarteto a ženský hlas v podání Zemlinsky Quartet a mezzosopranistky Markéty Cukrové,“ doplňuje Martin Prokeš a pokračuje: „Zcela svébytné budou i projekty Ivy Bittové, která v české premiéře uvede svou skladbu „Nezabudka“, či autorský večer pianistky a zpěvačky Beaty Hlavenkové, jež představí svůj projekt ‚Sně‘. Těším se na Originální pražský synkopický orchestr, který vdechne život prvorepublikovému kinu v Kamenickém Šenově a také na sólové vystoupení varhanice a zpěvačky Katty. Letošní přehlídku pak zakončí dlouho očekávaný projekt filmové hudby v podání Pardubické komorní filharmonie pod vedením všestranného umělce, dirigenta, pianisty a skladatele Jana Kučery.“

Markéta Cukrová, foto Lucie JohanovskáMHF Lípa Musica dále nabídne také večer s renesanční polyfonií v podání Cappelly Mariany nebo koncertní projekt odhalující kouzlo ukolébavek Pavla Jurkoviče v interpretaci Hany Blažíkové, Jany Semerádové a dalších. Festival však neopomene ani letošní velké hudební výročí, kterým je 250 let od narození Ludwiga van Beethovena, kterému se na svém recitálu bude věnovat klavírista Jan Bartoš. Festival nově zavítá do České Kamenice, Heřmanic v Podještědí nebo liberecké Oblastní galerie v bývalých městských lázních.

Sdílet článek: