V divadlech se jede naplno, operní maraton je za dveřmi!

Na jevištích obou ostravských divadel, ale i ve zkušebnách a hledišti s plným nasazením pracují režiséři, scénografové, choreografové i zahraniční zpěváci, sbor Jurije Galatenka i mezinárodní orchestr Ostravská banda, u kterého se střídají dirigenti Rolf Gupta, Petr Kotík a Ondřej Vrabec. V Národním divadle moravskoslezském sezóna rozhodně nekončí. V pohotovosti jsou i skladatelé nových oper, kromě „ kanadského“ Rudolfa Komorouse, který ze zdravotních důvodů zůstal doma ve Victorii, jsou v Ostravě už všichni autoři: Bernhard Lang (Vídeň), Martin Smolka (Praha), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Mojiao Wang (Peking).

Festival zahájí opera Bernharda Langa Rej (25. 6. 19:00 DJM). Svou premiéru si odbyla letos v dubnu na Schwetzinger SWR Festspiele v Německu. Bernhard Lang, který touto operou osciluje mezi jazzem a klasickou hudbu, komponoval na kontroverzní povídky o sexu, které patřily mezi skandální dílo Arthura Schnitzlera. Na jevišti Divadla Jiřího Myrona bude v reji kroužit sedm německých zpěváků a v plném obsazení pod vedením norského dirigenta Rolfa Gupty hrát Ostravská banda.

Letošní Rok české hudby reprezentuje nové dílo českého skladatele Martina Smolky Sezname, otevři se (26. 6. 19:00 DAD). Více jak rok pracoval na díle, které je poctou Umbertu Ecovi a jeho Bludišti seznamů. Páteří představení jsou herci z pražské experimentální skupiny Boca Loca LAB a zpěvák kontratenorista Jan Mikušek. Martin Smolka se nechal inspirovat libretem Jiřího Adámka a v opeře se zpěv ozve jen zřídka, jako šperk. Mluvenou operu v plném obsazení Ostravské bandy a Canticum Ostrava – také v přímém přenosu pro Český rozhlas Vltava – diriguje Ondřej Vrabec.

Co jsou mistrovská díla a proč je jich tak málo? Tuto otázku si položila jako téma své přednášky americká spisovatelka Gertrude Steinová. Intelektuálním tématem o entitě a identitě uměleckého díla a umělce samotného se inspiroval skladatel Petr Kotík. Jeho první opera Mistrovská díla (27. 6. 19:00 DJM) je určena sólovému sopránu, třem mužským hlasům, houslistce, která bude hrát rovněž na violu, hoboji, anglického rohu i bicím. V New Yorku, kde si minulý týden odbyla první veřejnou zkoušku, na ni dohlížel americký inscenátor Michael Rau. Hlavní role svěřil Petr Kotík sopranistce Kamale Sankaram a houslistce Paulin Kim Harris.

Kotíkův přítel Rudolf Komorous, se kterým společně na přelomu 50. a 60. let založili soubor Musica Viva Pragensis, je u nás uváděn vzácně, snad proto, že od roku 1969 žije v Kanadě a domů se už nikdy nevrátil.  Jako skladatel a pedagog proslul ve Vancouveru. Vskutku výjimečné bude uvedení jeho opery z roku 1988, No no miya (27. 6. 21:00 DJM), která čerpá z japonského divadlo nó a hlavní role krásné, vášnivé a zrazené ženy se ujme z minulého NODO známá mezzosopranistka Katalin Károlyi. Komorní Ostravskou bandu povede Petr Kotík. Provedení opery podpořil Institut umění – Divadelní ústav.

Závěrečný den festivalu nabídne ještě jednou provedení Smolkovy opery Sezname, otevři se! (28. 6. 19.00 DAD) a vyvrcholí operou třicetileté čínské skladatelky Mojiao Wang, kterou oslovil festival na základě její loňské prezentace na Ostravských dnech. Pro provedení své první opery Encounter/Setkání (28. 6. 21. 00, Cooltour) oslovila korejskou zpěvačku Hyun Yi Kim, kterou doplní Canticum Ostrava, sólisté z New Yorku a Ostravská banda. O nastudování v pořadí třetí světové premiéry na NODO 2014 se postará dirigent Ondřej Vrabec. A téma? Láska a její podoby v odlišných životních podmínkách. Vnitřní svoboda a její možné ohrožení moderním světem.

 

Sdílet článek: