V Divadle Archa naposledy zazní Philip Glass. Vystoupí jeho vlastní ansámbl

Pro mnohé české umělce byl jeho první koncert s básníkem Allenem Ginsbergem v roce 1996 v Divadle Archa iniciační. Stejný ohlas měl při další návštěvě v roce 2016. Nyní Glassova hudba zazní v Arše naposledy. Ve čtvrtek 12. října v ní vystoupí těleso Philip Glass Ensemble (PGE), které zahraje skladatelovu ranou tvorbu v programu nazvaném Early Works. Uskupení je složené z virtuózů, kteří jsou autorizovaní k interpretaci samotným Glassem. Ten už kvůli pokročilému věku nelétá do Evropy.

Philip Glass Ensemble v dnešních dnech představuje ten nejautentičtější interpretační způsob mé hudby. Mám radost, že prosazují mou hudbu a posouvají ji dál. Představují jedinečný repertoár novým generacím,” říká k vystoupení Philip Glass, který PGE založil v roce 1968 v New Yorku jako laboratoř pro své kompozice. Účelem ansámblu bylo rozvíjet interpretační praxi, která by splnila nebývalé technické a umělecké nároky jeho skladeb. Průkopnictví tohoto přístupu ovlivnilo vývoj soudobé hudby a členové ansámblu zůstávají i dnes nenapodobitelnými interprety Glassova díla.

„Koncert Philip Glass Ensemble je příležitostí seznámit posluchače s Glassovým ranným orchestrálním dílem. Během koncertu zazní mimo jiné slavná skladba Music in Eight Parts, výběr opery Einstein on the Beach, snad nejvýznamnějšího divadelního díla druhé poloviny dvacátého století, které Glass vytvořil spolu s režisérem Robertem Wilsonem. Dále výběr hudby k kultovnímu filmu Koyaanisqatsi a mnoho dalších děl,“ zve ředitel divadla Archa Ondřej Hrab. Pod vedením Michaela Riesmana vystoupí Lisa Bielawa (zpěv a klávesy), Peter Hess (saxofony), Mick Rossi (klávesové nástroje), Sam Sadigursky (saxofon, flétna) a Andrew Sterman (flétna, saxofon). Zvukový design pak budou mít na starosti Dan Bora a Ryan Kelly.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější