Začínají Letní slavnosti staré hudby, letos ve jménu nobilitas

Do třetího desetiletí své existence vstupují Letní slavnosti staré hudby ročníkem věnovaným především hudbě šlechtických dvorů. Festivalové koncerty se letos mimořádně uskuteční mezi 23. červencem a 7. zářím. V červenci a srpnu nabídne program vytvořený ve spolupráci s českými umělci a ansámbly, čímž chtějí cíleně podpořit tuzemskou kulturní scénu. Při přípravě letošní dramaturgie jsme chtěli reagovat na aktuální situaci na kulturní scéně, proto jsme ve vyšší míře, než bývá pro festival obvyklé, spolupracovali s českými umělci a ansámbly,“ vysvětluje dramaturgyně festivalu Jana Semerádová. Dva zářijové koncerty pak budou patřit výlučně zahraničním interpretům. Letošní ročník nese podtitul Nobilitas, tedy ušlechtilost.

Festival zahájí 23. července v kostele Panny Marie Na Slovanech koncert s názvem Meditatio. Vojtěch Semerád, Ondřej Holub a Tomáš Král za doprovodu bassa continua představí duchovní moteta pro francouzský královský dvůr druhé poloviny 17. století (Marc-Antoine Charpentier, Henri Du Mont, Pierre Robert, P. Méliton, M. Marais). Středověký repertoár ze španělských hudebních rukopisů Cantigas de Santa Maria, Llibre Vermell de Montserrat a Codex Las Huelgas v podání Hany Blažíkové a její románské harfy zazní 30. července. Zvukomalebné efekty a přírodou inspirované improvizace uvede 3. srpna soubor Concerto Aventino pod vedením flétnisty Jakuba Kydlíčka. Květinové inspirace v díle vášnivého zahradníka Georga Philippa Telemanna a jeho francouzských současníků přinese Collegium Marianum. Rezidenční soubor festivalu také po boku Hany Blažíkové uzavře prázdninovou část festivalu v kostele sv. Šimona a Judy. Lilium mezi trním uvede 6. srpna posluchače do světa raně barokní hudby v Českém království (Adam Václav Michna z Otradovic, Heinrich Ignaz Franz Biber, Samuel Capricornus, Vincenzo Albrici).

NeoBarock

V září se pak příznivci staré hudby mohou těšit na virtuózní kusy pro violu da gamba a cembalo z pera polských a německých mistrů, které představí Krzysztof a Anna Firlusovi (Polsko). V premiéře představí mimo jiné i sonáty Carla Friedricha Abela, lipského žáka velkého Bacha, které byly nedávno objeveny v poznaňské Univerzitní knihovně. Bohatý repertoár věnovaný královně Kristýně I. Švédské, mimořádné osobnosti evropských dějin, přiveze německý soubor NeoBarock. Následující den po koncertě Pallas nordica se budou členové ansámblu NeoBarock věnovat zájemcům z řad hráčů na barokní housle, violu a cembalo i řad široké veřejnosti během půldenního workshopu zaměřeného na instrumentální hudbu německého a italského baroka. „Rozmanitý program tak nahlédne například na francouzský, španělský či švédský panovnický dvůr, zavítá do zámeckých zahrad a nezapomene ani na chvíle hlubokého duchovního usebrání,“ shrnuje Jana Semerádová.

Sdílet článek: