Uměním za obnovu Bečvy: občané a umělci přispějí na odstranění škod po loňské havárii

20. února 2021 od 13:00 proběhne ve Valašském Meziříčí aukce uměleckých děl, streamované koncerty a umělecký happening s názvem Uměním za obnovu Bečvy, jejíž výtěžek půjde na transparentní účet Bečva 2020, ze kterého je financována obnova řeky Bečvy po havárii v září loňského roku. 

20. září minulého roku unikla do řeky Bečvy jedovatá látka v takovém množství, že otrávila většinu živých organismů na čtyřiceti kilometrech délky toku. Rybáři a další lidé, kteří pomáhali, lovili mrtvé ryby se slzami v očích. Viník se dosud nenašel ani nepřiznal. Občané Valašského Meziříčí se aktivizovali, aby tato kauza nevyšuměla. Každý měsíc organizují demonstrace a jiné podobné akce.

Pocházíme z Valašského Meziříčí a jeho okolí. Bečva teče skrze naše srdce, skrze místa, kde jsme vyrůstali, kde žijeme. Nechceme na nikoho ukazovat, ale také nechceme sedět s rukama v klíně a nechat téma Bečvy vyšumět. Chceme přispět k obnově řeky. Proto jsme se rozhodli uspořádat dobročinnou aukci Uměním za obnovu Bečvy, jejíž výtěžek půjde na transparentní účet Českého rybářského svazu,“ uvádí organizátoři akce Zbyněk Hanko a Jarmila Machačová. Oslovili umělce z Valašska i celé České republiky s prosbou o vytvoření díla na téma Bečva (život, příroda, krása, člověk v přírodě) a jeho darování do dobročinné aukce, která proběhne v sobotu 20. února 2021 od 13:00 v Galerii Prostor ve Stříbrné ulici ve Valašském Meziříčí. Svoji účast již přislíbili například výtvarkyně Vendula Chalánková, hudebníci Petr Marek, Petr Fiala, Tomáš Kočko, Mucha, karikaturista Miroslav Kemel či performerka Kača Olivová. Aukce děl proběhne formou online streamu, jehož součástí budou hudební vstupy a happening, který proběhne na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Výzva se týká všech umělců a uměleckých oborů. Hmotná díla (malířská, sochařská atd.) budou zpeněžena v aukci a částka poukázána na transparentní účet pro obnovu Bečvy č.: 35036038/5500, ze kterého bude obnova řeky financována. 

Pro náš územní svaz je to také ztráta citová, neboť při péči o toky využíváme lidských zdrojů bez nároku na finanční ohodnocení a mnohdy při plnění zákonných povinností produkujeme rybí násady vlastními silami s cílem vytvořit vhodné podmínky pro výskyt a zdárný vývoj a udržení jednotlivých rybích druhů, zachovat vyváženou věkovou a druhovou skladbu a strukturu rybích společenstev s důrazem na podporu původní a přirozené rybí obsádky. Jelikož dosavadní odhad škod jen na rybí obsádce, včetně našich nákladů na likvidaci uhynulých ryb, jde již dnes do desítek milionů korun, obrací se výbor našeho územního svazu na všechny, kdo mohou přispět jakoukoliv finanční částkou s prosbou o pomoc. Případným dárcům předem děkujeme,“ uvádějí na stránkách Českého rybářského svazu předseda svazu Pavel Kocián a jednatel Rostislav Trybuček.

Sdílet článek: