Umělá inteligence versus Dvořák: Premiéra From the Future World zazní v Rudolfinu i na Vltavě

Patnáctého listopadu zazní v Rudolfinu v rámci třetího koncertu Orchestrálního cyklu PKF — Prague Philharmonia vedle skladeb světových klasiků také premiéra díla složeného umělou inteligencí AIVA s názvem From the Future World na motivy fragmentu skladby Antonína Dvořáka. Projekt je založen na studiu všech dokončených opusů Antonína Dvořáka umělou inteligencí, jež si z nich vytvořila algoritmy vystihující podstatu Dvořákova kompozičního stylu.

Já osobně kreativitu vnímám jako zatím výsostně lidskou kvalitu. Proto jsem byl opravdu velmi zvědav, jak si s tímto úkolem UI poradí. Bylo velmi fascinující celý proces sledovat a výsledky jsou více než zajímavé. Každý se samozřejmě ptá, jestli je nová skladba skutečně nový Dvořák? S tímto projektem se nám ale otevřela celá škála možná daleko důležitějších témat. Jednoznačně jsem se díky němu donutil k úvahám o mysteriu lidské kreativity, o naší odpovědnosti pečovat o umění a o nevyhnutelnosti rozvíjet umělou inteligenci s rozvahou,“ říká Emmanuel Villaume, který v pátek 15. listopadu povede orchestr PKF — Prague Philharmonia.

{mp4}PKF_AIVAzkouska_LadvicWundermanThompson3{/mp4}

V rámci koncertu zazní také Symfonie č. 37 G dur, která spojuje části zkomponované W. A. Mozartem a Michaelem Haydnem, Musorgského Obrázky z výstavy v instrumentaci Maurice Ravela, Stravinského hudba k baletu pro padesát slonů a padesát tanečníků Circus Polka, jedna z Gymnopédies Erika Satieho v instrumentaci Clauda Debussyho, a především Iluminace Benjamina Brittena v podání tenoristy Petra Nekorance. „Britten je naprostým skladatelským unikátem a jeho hudba má svou velmi osobitou krásu. Objevil jsem ho až ve svých 22 letech během svého působení ve studiu Bavorské státní opery, kde jsem nastudoval roli Alberta Herringa. Rimbaudovy básně vyžadují k pochopení velmi volnou, myšlenkově otevřenou vizualizaci, nejsou to lehké texty. A Brittenovi se je podařilo naprosto skvěle vystihnout. Iluminace budu zpívat poprvé ve své kariéře a zároveň budeme mít vzájemný debut s dirigentem Emmanuelem Villaumem. Jsem velmi zvědav a pln očekávání, jak si sedneme hudebně,“ říká Petr Nekoranec, který si za ztvárnění titulní role v Brittenově opeře Albert Herring odnesl Bavorskou státní cenu.

Listopadové provedení „Dvořákovy„ skladby je vyvrcholením více než roční spolupráce PKF s agenturou Wunderman Thompson, jejíž kreativní ředitelé Richard Stiebitz a Filip Humpl stojí za vznikem projektu. Koncert bude přenášet přímým přenosem Český rozhlas Vltava. Stream závěrečné části skladby From the Future World bude po skončení koncertu k dispozici v archivu Českého rozhlasu a na stránce www.fromthefutureworld.cz.

Sdílet článek: