Tři koncerty, čtyři ansámbly, jeden večer. Contempuls pojedenácté opět jako minimaraton

V letošním roce vstupuje festival Contempuls do druhého desetiletí své existence. Za uplynulou dekádu představil celou řadu světoznámých souborů, uvedl množství premiér a objednal bezmála dvě desítky nových skladeb od českých autorů, kterým dal zaznít ve světové premiéře. Letos rozezní nejen akusticky zajímavý multifunkční sál DOX+, ale také prostory Auditoria holešovického Centra současného umění DOX, které je již třetím rokem partnerem této podzimní přehlídky. 11. ročník se představí 30. října v intenzivní a koncentrované formě minimaratonu, kdy v rámci jednoho večera zazní tři koncerty, a to v podání celkem čtyř ansámblů. V duchu tradic festivalu bude prezentovat tu nejzajímavější hudbu současných autorů, která v Praze doposud nezazněla, v tom nejlepším možném provedení. Nedílnou součástí programu bude také světová premiéra.

Novou skladbu na objednávku festivalu napsala česká skladatelka Soňa Vetchá, jejíž tvorba na sebe oprávněně poutá čím dál větší pozornost. Její dílo Labyrint na profilovém koncertu provede Meitar Ensemble, nejrespektovanější izraelský soubor specializovaný na soudobou hudbu. Jeho členové dále v sále DOX+ představí referenční průřez svým bohatým repertoárem, budovaným přímou spoluprací se současnými skladatelkami a skladateli, jakými jsou Sarah Nemtsov, Philippe Leroux nebo Ruben Seroussi.

Signum Quartett, foto Irene Zandel

Festivalový program ovšem začne v téměř chrámové akustice Auditoria holešovického DOXu. Publiku soudobé hudby dobře známé kvarteto fama Q provede spolu s vokálním souborem Cappella Mariana ET LUX, hodinovou meditaci na útržky latinského requiem od žijícího klasika německé hudby Wolfganga Rihma

V Jihoafrické republice narozený irský autor Kevin Volans je žákem Karlheinze Stockhausena, ovlivněný byl i tradiční africkou hudbou a myšlením Mortona Feldmana. Hostem festivalu byl již v roce 2016 a ve stejném roce napsal svůj Smyčcový kvartet č. 12, založený na střídání těkavých ploch pizzicato a dlouhých zadržovaných tónů. Ansámbl Signum Quartett z Kolína nad Rýnem, pro který Vlans tento kvartet napsal, nyní dílo představí v Praze. Na závěr pak spojí síly s členy fama Q ve společném provedení Volansova téměř zenového Smyčcového kvartetu č. 6 postaveného na střídání několika jednoduchých akordů mezi oběma soubory.

Sdílet článek: