čtvrtek, 24. září 2015

Tomáš Hanus se stane uměleckým šéfem Velšské národní opery

Napsal(a) 

Tomáš Hanus, foto Ivan Malý/PJ Tomáš Hanusfoto: Ivan Malý/PJ

Vedení Velšské národní opery dnes oznámilo, že jejím novým uměleckým šéfem bude český dirigent Tomáš Hanus, který se ujme svého postu na podzim 2016. "Od prvního okamžiku, kdy jsem s WNO spolupracoval, jsem cítil bezprostřední spojení," uvedl Tomáš Hanus. "Mají vášeň, kreativitu, talent a profesionální přístup. Těším se na budování pevného vztahu s orchestrem i publikem a na to, že budeme moci přinášet krásnou hudbu více a více lidem. Je pro mne velké privilegium spolupracovat s WNO."

Tomáš Hanus vystudoval dirigování na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Jiřího Bělohlávka. V roce 1999 se stal vítězem Mezinárodní dirigentské soutěže v Katowicích, jako asistent dirigenta Jiřího Bělohlávka spolupracoval na nastudování Janáčkovy Káti Kabanové ve Finské národní opeře (2003) a Smetanovy Čertovy stěny v Národním divadle v Praze (2001). Od roku 2007 působil po dvě sezony jako šéf opery Národního divadla Brno. 

V sezoně 2006/2007 úspěšně debutoval v Opéra National de Paris (Bastille), kde hudebně nastudoval inscenaci Janáčkovy Věci Makropulos. V sezoně 2009/10 se do Paříže vrátil a s Janáčkovou operou sklidil opět zasloužené uznání. Zároveň ji nastudoval v pražském Národním divadle. Ve stejném období debutoval s Janáčkovou Její pastorkyní v Bavorské státní opeře, kam se v sezoně 2010/11 vrátí s Dvořákovou Rusalkou. V lednu 2010 se poprvé představil rovněž v Polské národní opeře. 

Mezi vrcholné úspěchy z poslední doby patří jeho debut u BBC Symphony Orchestra, hostování u Netherlands Radio Symphony Orchestra, spolupráce s Islandským symfonickým orchestrem a s renomovaným švýcarským souborem Musikkollegium Winterthur v curyšské Tonhalle. 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.