Talichovo kvarteto oslaví 60 let ve Španělské synagoze

Talichovo kvarteto letos slaví šedesát let na scéně. Uznávaný smyčcový soubor s řadou mezinárodních ocenění vystoupí 21. února v rámci festivalu Věčná naděje v jedinečných prostorách Španělské synagogy v Praze. Kvarteto představí Smyčcový kvartet č. 3 Viktora Ullmanna a Smyčcový kvartet č. 14 Franze Schuberta.

Vedle jednoho z vrcholů kvartetní tvorby, Schubertovy ‚Smrt a dívka‘, zazní i jediný dochovaný smyčcový kvartet Viktora Ullmanna. Krásná a silná hudba, která vznikla v koncentračním táboře v Terezíně kde – jak napsal Ullmann – se jeho touha po kultuře zcela vyrovnala touze po životě,“ přibližuje program primárius Talichova kvarteta Jan Talich ml.

Talichovo kvarteto vzniklo na Pražské konzervatoři roku 1962, nejprve jako studentský soubor, který roku 1965 přijal jméno dirigenta Václava Talicha, strýce primária (později violisty) prvního složení ansámblu Jana Talicha. V roce 1970, po vystoupení na Pražském jaru, bylo jmenováno laureátem Evropské asociace hudebních festivalů. Již tehdy však mělo Talichovo kvarteto za sebou koncerty po celé Evropě i v Kanadě. Obsazení kvarteta prošlo generačními obměnami, v současnosti je jeho primáriem syn zakladatele, Jan Talich ml. Dalšími členy jsou Roman Patočka (2. housle), Radim Sedmidubský (viola) a Michal Kaňka (violoncello). Soubor se neomezuje jen na kvartetní tvorbu, spolupracuje s dalšími interprety. Během šedesáti let své činnosti procestoval celý svět.

Tvorba Viktora Ullmanna se dělí na dvě základní období – díla napsaná v době mezi dvěma válkami, a skladby, které vytvořil v koncentračním táboře v Terezíně, kam byl deportován v září roku 1942. Ne všechny skladby z období před deportací se dochovaly a o některých z nich máme informace pouze z dobových recenzí. Smyčcový kvartet č. 3 byl napsán v Terezíně a nese datum 23. ledna 1943. K jeho provedení v Terezíně patrně nedošlo, v říjnu 1944 byl Viktor Ullmann zavražděn v plynové komoře v Osvětimi. Skladba je věnována Ullmannovu spoluvězni, filozofu prof. Emilu Utitzovi, s nímž se skladatel znal z pražského spolku Urania a v Terezíně se staral o knihovnu. Prof. Utitz holocaust přežil a byl to on, kdo zachránil Ullmannovy terezínské skladby.

Jeden z nejznámějších kvartetů Franze Schuberta, Smyčcový kvartet d moll nazývaný „Smrt a dívka“, byl zkomponován roku 1824. Za Schubertova života došlo pouze k jeho soukromému provedení, 1. února 1826 v domě klarinetisty a zpěváka Josepha Bartha. Ten pocházel z jihočeského Lipna a byl jedním z interpretů Schubertových písní. Tiskem byl vydán Smyčcový kvartet d moll posmrtně roku 1829, a k doložitelnému veřejnému provedení došlo až v březnu 1833 v Berlíně. Název skladba získala na základě druhé, variační věty, v níž Schubert cituje svou píseň z roku 1817 Der Tod und das Mädchen (Smrt a dívka) na text Matthiase Claudia. V romantizujících výkladech byl kvartet vnímán jako předtucha smrti, s jejímž obrazem se Schubert potýkal od mládí. Volba tématu písně ke kvartetním variacím však souvisí hlavně s charakterem hudební stránky písně samé. Schubertova píseň je koncentrovaná dramatická scéna, založená na kontrastu statického, uklidňujícího akordického doprovodu hlasu smrti, a strachem naplněného hlasu dívky, která se smrti brání.

5. ročník festivalu Věčná naděje dále uvede recitál houslisty Josefa Špačka a klavíristy Miroslava Sekery 3. března v Anežském klášteře, Pressburger Klezmer Band 25. března v pražském klubu Jazz Dock, 31. března Krása Quartet v kostele sv. Vavřince a zakončí 3. dubna v kostele U Salvátora programem Hudba pro Prahu Karla Husy provedený Hudbou Hradní stráže a Policie České republiky pod vedením šéfdirigenta Plk. Václava Blahunka.

Sdílet článek: