Vídeňští klasikové i skladatelé spjati se Slovenskem zazní s Danielem Raiskinem a Yehyun Kim

Komorní filharmonie Pardubice se představí v pondělí 24. dubna a ve středu 26. dubna pod taktovkou hostujícího dirigenta Daniela Raiskina, který jinak zastává post šéfdirigenta Slovenské filharmonie. Dubnové koncerty nabídnou pestrý program, který obsahuje díla nejznámějších vídeňských klasiků, Beethovena a Mozarta, ale i díla dvou dalších, méně známých autorů, kteří měli vazby na hudební život na Slovensku. Jedná se o slovenského národního skladatele Eugena Suchoně a klasika Johanna Nepomuka Hummela, který strávil část života v Bratislavě. Právě Hummelovo dílo Introdukce, téma a variace pro hoboj a orchestr bude ústředním bodem večera, neboť při jeho provedení doprovodí pardubičtí filharmonici korejskou hobojistku Yehyun Kim. Koncerty se konají v Sukově síni Domu hudby vždy od 19 hodin.

Yehyun Kim, foto archiv umělkyně

První polovina programu nejprve posluchačům připomene Mozartovu Symfonii č. 32 G dur, a poté již potěší všechny milovníky zvuku hoboje. „Yehyun Kim je skvělá hobojistka, která nejprve uspěla na domácí scéně a poté zamířila do Německa, kde studovala u těch nejlepších na vysokých hudebních školách v Berlíně i v Mnichově. Svoji profesionální kariéru zahájila jako první hobojistka v orchestru Prime Philharmonic Orchestra v Koreji. Kromě četných hostování bývá také často zvána řadou korejských velvyslanectví po celém světě, aby přednesla právě toto hobojové sólo, které zazní i u nás v Pardubicích – Hummelovu hobojovou Introdukci, téma a variace,“ prozradila tisková mluvčí Andrea Žeravíková.

V druhé části večera zazní Malá suita s passacaglií, kterou zkomponoval Eugen Suchoň. Ten se sice nejvíce proslavil svými operami, například Krútňava a Svätopluk, ale složil také mnoho orchestrálních a komorních skladeb. Jak bude zřejmé i v uváděné Malé suitě s passacaglií, pro jeho tvorbu je charakteristický silný slovenský vliv. To je také důvodem, proč je jeho dílo dodnes velmi ceněno a je významnou součástí slovenské kultury.

Program uzavře Beethovenova Symfonie č. 4 B dur. „Tato symfonie nabídne typicky beethovenovskou skladbu s působivým úvodem, ve kterém se stupňuje tajemná hudba až do energických úderů, které ústí do odlehčeného hlavního tématu,“ uvedl dramaturg KFP Bohuslav Vítek.

Sdílet článek: