Světové koncertní turné ke 100. výročí narození Marie Callas zavítá i do Prahy

Projekt Callas 100 je poctou ke 100. výročí narození Marie Callas, již lze označit za snad vůbec nejvýznamnější operní divu 20. století. První koncert byl ve světové premiéře uveden 23. července 2023 ve Florencii. Vzpomínkové koncertní turné zavítá kromě dalších italských měst také do Prahy, New Yorku a do Vídně. V unikátním divadelně-koncertním programu se v Praze v Obecním domě představí v čele s italským dirigentem Olegem Caetanim Pražská komorní filharmonie a Vojtěch Dyk, společně s polskou sopranistkou Aleksandrou Kurzak, italským tenoristou Marcem Bertim a maďarskou mezzosopranistkou Andreou Edinou Ulbrich. Jediný koncert v České republice se uskuteční 1. listopadu ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

Aleksandra Kurzak, foto Karol Grygoruk

Maria Callas během své kariéry sklízela úspěchy i uznání po celém světě. V jejím životě se prolínal umělecký úspěch s celosvětovou popularitou a obrovským mediálním zájmem. „Božská Callas“ se do dějin zapsala jako nepřehlédnutelná ikona stylu a koncem šedesátých let se objevila na seznamu deseti nejelegantnějších žen světa. Od svých současnic se odlišovala především hereckým talentem a oblíbenost u publika si získala i svým charisma. Leonard Bernstein o ní prohlásil, že „byla nepochybně největší dramatickou pěvkyní naší doby“.

Mezinárodní projekt Callas 100 se uskutečňuje pod vedením italské produkce. „Oslavy stého výročí narození Marie Callas jsme se snažili pojmout jednoduše, ale přitom je stavíme na umělecké dokonalosti. Tradiční formát klasického galakoncertu za účasti špičkových mezinárodních umělců jsme se rozhodli doplnit scénickým textem, vytvořeným přímo pro tuto událost, a založeným na autentických dokumentech Marie Callas, jako jsou například její dopisy. Mluvené slovo, jehož se ujmou přední herecké osobnosti každé země, kde se projekt představí, doplní hudební skladby připomínající zpěvaččiny nejslavnější árie a role. Tímto způsobem se postava Marie Callas přiblíží publiku i svým lidským rozměrem. Projekt Callas 100 je navíc od počátku koncipován jako mezinárodní, tudíž na úvodní italskou část turné naváže další trojice představení, které se odehrají v legendárních sálech klasické hudby. Večer 1. listopadu vystoupíme v legendární pražské Smetanově síni, 3. prosince v proslulé newyorské Carnegie Hall a celé turné zakončíme 20. prosince v tradičním vídeňském Musikvereinu,“ přibližuje ideu vzpomínkového koncertního turné jeho producent Davide Cicchetti.

Oleg Caetani, foto archiv umělce

Český koncert proběhne v režii italského dirigenta Olega Caetaniho. Ten své zkušenosti nasbíral po celém světě od La Scaly po Mariinské divadlo v Petrohradě, od Královské opery v Londýně po operu v San Francisku, od Lincolnova centra v New Yorku po Musikverein ve Vídni s předními současnými sólisty a interprety. V Praze se postaví před členy Pražské komorní filharmonie, kterou doprovodí významní operní sólisté se zkušenostmi z operních scén z celého světa – Polka Aleksandra Kurzak, Ital Marco Berti a Maďarka Andrea Edina Ulbrich. Chybět nemůže ani osobnost, která se chopí role vypravěče a provede své kolegy na jevišti, i diváky v hledišti, celým koncertem. Pro tuto příležitost byl osloven herec a zpěvák Vojtěch Dyk.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější