Svatováclavský hudební festival zveřejňuje mezinárodní 18. ročník a zahajuje předprodej

Koncerty duchovní a staré hudby, komorní i alternativní projekty nabídne ve dnech 3.–28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Vystoupí mezinárodní interpreti – pianista Federico Colli, kontraaltista Filippo Mineccia, soubor La Grande Chapelle či rezidenční Collegium 1704.

Svatováclavský hudební festival v rámci svého 18. ročníku opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky 29 koncertům, z nichž 15 se bude konat v Ostravě. Hostit se chystá jak domácí, tak i rakouské, německé, polské, italské, francouzské, španělské, estonské, litevské či ukrajinské umělce a ansámbly. „Část dramaturgie byla převedena z původního plánu minulého ročníku festivalu, který jsme museli z velké části přetvořit v českou verzi. Pevně věřím, že se nám letos podaří realizovat festival v plné šíři a přivézt nejen skvělé domácí interprety, ale i umělce z celé Evropy. Co však spatřuji jako zásadní na letošním ročníku – to je potřeba kvalitní kultury, otevření se společné radosti i rozjímání při živé hudbě, znovuzrození života a ducha hudby.“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Zářijový hudební maraton bude tradičně zahájen 3. září v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to slavnostní mší Petite Messe Solennelle Gioacchina Rossiniho provedenou Národním orchestrem Polského rozhlasu – NOSPR pod taktovkou jeho šéfdirigenta Lawrence Fostera společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Simonou Šaturovou, Markétou Cukrovou, Johannesem Straußem a Peterem Mikulášem.

Rezidenční Český filharmonický sbor Brno vystoupí také ve třech dalších projektech: 10. září ve Verdiho Messa da Requiem s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava s jejím šéfdirigentem Vassilyiem Sinaiskym (sólisté Veronika Dzhioeva, Václava Krejčí Housková, Richard Samek, Jozef Benci); 15. září ve Dvořákovu oratoriu Svatá Ludmila, které bude uvedeno na den přesně 1100 let od zavraždění světice (Moravská filharmonie Olomouc, dirigent Jakub Klecker, sólisté Pavla Vykopalová, Václava Krejčí Housková, Peter Berger, Jakub Rousek, Jan Šťáva) a 28. září na závěrečném koncertu věnovanému Poulencovu Stabat Mater a Potopě Saint-Saënse pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda (PKF – Prague Philharmonia, sólisté Kateřina Kněžíková, Isabelle Druet, Sébastien Droy ad.).

Vytautas Kiminius

Barokní řadu budou letos reprezentovat projekty Collegia Mariana se sopranistkou Hanou Blažíkovou Lilium mezi trním (Adam Václav Michna z Otradovic, Česká Mariánská muzika ad.) či flétnistky Jany Semerádové s cembalistou Erichem Traxlerem Händel a Leclair ve službách princezny Anny (nominace na Ceny Anděl), Collegia 1704 Bach / Zelenka, španělského souboru La Grande Chapelle, který oslavil 15 let od založení, Ensemble Inégal (Zelenka: Mše ke svaté Cecílii) a v neposlední řadě koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii s jeho souborem věnované Händelovi, Hassemu, Marcellovi ad.

Komorní řadu obohatí klavírní recitál Federica Colliho, rezidenční Bennewitzovo kvarteto společně s pianistou Martinem Kasíkem, Duo Aliada (Michał Knot, Bogdan Laketic) s úpravou Bachových Goldbergových variací pro saxofon a akordeon. Zajímavostí bude vystoupení Vytautase Kiminiuse, virtuosa na litevský lidový dechový nástroj birbynė společně s akordeonistou Tadasem Motiečiusem.

Program festivalu nabídne také netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl, koncertní verzi slavné Balady pro banditu s Jihočeskou filharmonií či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Předprodej vstupenek na SHF je zahájen 8. března 2021. Letošní ročník nabízí opět možnost vytvoření Vlastního abonmá (4+1 koncerty zdarma), Seniorskou slevu 65+, a také speciální nabídku Student last minute pro studenty spolupracující Ostravské univerzity, Slezské univerzity a Janáčkovy konzervatoře Ostrava.

Sdílet článek: