Struny podzimu letos posluchače zavedou do období baroka, na palubu Titaniku, mezi jakutské šamanky i na jazzový vrchol

Festival Struny podzimu odtajňuje program a zahajuje prodej vstupenek. Na pět podzimních týdnů opět servíruje vytříbené a pestré menu nabízející hvězdná jména jako Philippe Jaroussky či Sonny Rollins a exkluzivní hudební zážitky s originálními žánrovými přesahy. V koncertní nabídce letošního ročníku nelze přehlédnout večer s názvem Potopení Titaniku připomínající letošní 100. výročí ztroskotání obřího parníku. V novém multimediálním provedení představí skladbu jednoho z nejuznávanějších minimalistů současnosti – Gavina Bryarse. A to je pro letošní dramaturgii Strun podzimu příznačné: během všech devíti festivalových večerů spojuje silné autorské či interpretační jméno a téma.

[block background=“#e5e5e5″]10% sleva na exluzivní vstupenky na festival Struny podzimu

Tato nabídka platí na omezený počet vstupenek objednaných on-line dle instrukcí na voucheru v časopisu Harmonie 5/2012. [/block]

„Je pravdou, že sledujete-li výhradně kvalitu, ve výsledku vám vedle sebe mohou stát žánrově nesourodé projekty. Všechny, které jsme pro naše publikum letos vybrali, však ohromí silou a originalitou. Slibují i překvapení, neboť v několika případech půjde o české premiéry,“ říká Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu. Jeho slova nejlépe dokládají úvodní a poslední večer. 23. září vystoupí v pražském Rudolfinu obdivovaný francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky a 31. října ve velkém sále Lucerny letošní sedmnáctý ročník Struny podzimu uzavře legenda jazzového saxofonu Sonny Rollins.

Mezi těmito daty se představí sedm dalších vynikajících hudebníků nebo formací z nejrůznějších částí světa i žánrů – klasické hudby, sofistikovaného crossoveru, world music i jazzu. Struny podzimu tak během září a října rozezní energický fusion jazz japonské pianistky Hiromi, jazz v kombinaci s latinskoamerickými rytmy v podání přední brazilské skladatelky a písničkářky Joyce Moreno, intimní sólový recitál brilantní violoncellistky Alisy Weilerstein, unikátní zpěv jakutských „šamanek“ Ayarkhaan, vážnou hudbu i world music interpretovanou smyčcovým tělesem The Brodsky Quartet společně s hráčem na koru Tunde Jegedem a již zmiňovaný minimalistický multimediální projekt v podání Gavin Bryars Ensemblu. Pořadatelé, vědomi si renomé, jež u hudebních fanoušků Struny podzimu mají, se nezdráhají sáhnout ani mezi mladé talenty. Letos bude reprezentantem nastupující generace umělců kritikou velebený jazzový zpěvák Gregory Porter. Vstupenky na hlavní festivalový program jsou v prodeji od 24. dubna, více informací na www.strunypodzimu.cz.

Ve festivalové nabídce nadále zůstává již zavedený program Struny dětem, který 19. – 21. října proběhne v divadle Minor. Ustálenou podobu získala také klubová noc festivalu Struny podzimu SPOTLIGHT, jež se uskuteční 3. listopadu v Experimentálním prostoru ROXY/NoD. Festivalová platforma SPOTLIGHT bude tradičně věnována mladým talentům ze zahraničí i České republiky. Detailní program obou projektů bude zveřejněn v září. Ve stejném termínu pak bude zahájen i prodej vstupenek.

Předprodej vstupenek

Předprodej vstupenek na hlavní festivalový program začíná 24. dubnem. Struny podzimu letos přicházejí s novinkou v podobě HOMEticket – vstupenkami, které si mohou festivaloví návštěvníci sami doma po zaplacení vytisknout. Vstupenky je dále možné zakoupit ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném tradičně v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11 do 18 hodin. Prodej vstupenek on-line probíhá na www.strunypodzimu.cz. Vstupenky na festivalové koncerty jsou rovněž k dispozici v síti Ticketpro.

Struny podzimu nabízejí opět cenově zvýhodněné abonmá dle jednotlivých programových řad. Také v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu – vstupenky za 100 Kč, které opravňují zaujmout volná místa v sále po třetím zazvonění. Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu [email protected] a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %.


STRUNY PODZIMU 2012 – interpreti

23. září Philippe Jaroussky & Venice Baroque Orchestra

30. září Alisa Weilerstein

3. října Hiromi

7. října Ayarkhaan

9. října Gregory Porter

14. října Joyce Moreno

18. října Gavin Bryars Ensemble (Potopení Titaniku)

24. října The Brodsky Quartet & Tunde Jegede

31. října Sonny Rollins


Zářivý kontratenor Philippa Jarousského

O exkluzivní zahájení letošního ročníku se 23. září ve Dvořákově síni Rudolfina postará jeden z nejžádanějších kontratenoristů dneška Philippe Jaroussky. Přednese árie slavného barokního kastráta Farinelliho za doprovodu dynamického italského ansámblu dobových nástrojů Venice Baroque Orchestra. „Jaroussky je mistrem svého řemesla. Jeho přednes je barokním ohňostrojem vášní a dosahuje skutečné dokonalosti. Ve svých 33 letech patří ke špičkovým kontratenorovým pěvcům oslňujícím velkým rozsahem, dokonalou koloraturní technikou, frázováním i jedinečnou barvou hlasu,“ vysvětluje Marek Vrabec. Jaroussky spolupracuje s prestižními umělci pohybujícími se na poli staré hudby, například Ensemble Matheus či Les Arts Florissants a Williamem Christiem, René Jacobsem nebo Fabiem Biondim. Zároveň je uměleckým vedoucím souboru Artaserse, který založil v roce 2002. České publikum jej zná ze společných nahrávek s Magdalenou Koženou. Naposledy se u nás naživo představil před vyprodaným sálem Obecního domu v rámci Letních slavností staré hudby. Koncert se koná za podpory Francouzského Institutu v Praze.

Intimní sólový recitál violoncellistky Alisy Weilerstein

Struny podzimu pokračují v sérii sólových koncertů v jedinečné atmosféře i akustice kostela sv. Anny. 30. září před festivalové publikum předstoupí se skladbami Johanna Sebastiana Bacha, Zoltána Kodályho a Benjamina Brittena fenomenální americká violoncellistka Alisa Weilerstein, jež je považovaná za „ženský protějšek“ slavného Yo-Yo My. „Tato mladá hudebnice si vydobyla oslňující mezinárodní renomé za styl hry, v němž kombinuje přirozenou virtuositu a technickou dokonalost s vášnivou hudebností a spontaneitou interpretace,“ vysvětluje svou letošní volbu Marek Vrabec. Sólově debutovala již v 15 letech ve slovutné Carnegie Hall. Od té doby pravidelně vystupuje s předními orchestry ve Spojených státech i v Evropě a spolupracuje s věhlasnými dirigenty, jakými jsou např. Daniel Barenboim, Marin Alsop, Sir Andrew Davis nebo Gustavo Dudamel. Má exkluzivní smlouvu s prestižní společností Decca Classics.

Virtuózní fusion jazz japonské pianistky Hiromi

„Hiromi má nepřehlédnutelné charisma, její rytmicky oslnivá hra do sebe vstřebává až rockový přístup a její koncerty dýchají katarzní energií. Hiromi svou hudbou tak opravdu neoslovuje jen jazzové publikum…,“ tak hodnotí umění energické pianistky a skladatelky Hiromi časopis Jazz Times. Umělkyně, celým jménem Hiromi Uehara, představí 3. října v Divadle Hybernia společně s bubeníkem Stevem Smithem a baskytaristou Anthony Jakcksonem projekt Voice neboli Hlas. Voice, kritikou vysoce hodnocená nahrávka Hiromi z loňského roku, spojuje invenční hru na akustický klavír, poprockové bicí a baskytaru rozkročenou mezi jazzem a vysokým popem. Hiromi od svého debutu v roce 2003 získala na mezinárodní jazzové scéně respekt díky suverénní kombinaci staršího jazzu se současným, s rockově elektrickou fusion music i s vážnou hudbou. Mimo jiné nahrála CD duetů s Chickem Coreou a odehrála dvě velká turné se Stanleym Clarkem.

Český debut Gregoryho Portera – nové hvězdy na jazzovém vokálním nebi

Pro mnohé jazzové fanoušky bude vystoupení mladého jazzového zpěváka Gregory Portera 9. října v Lucerna Music Baru jistě překvapením. Nad jeho talentem kritika nešetří chválou, časopis Jazzwise jej označil za jednoho z nejvyzrálejších jazzových zpěváků-skladatelů posledního desetiletí. Porter stylově vychází z blues, gospelu a soulu a v mnohém mu jsou blízcí Nat King Cole nebo Donny Hathaway. Jeho hlas obsáhne jak jazzové standardy a balady z tradičního amerického repertoáru, tak i energické, funkově nabité písně. Na pražském koncertě představí za pomoci doprovodné kapely (Chip Porter – klavír, Aaron James – kontrabas, Emanuel Harrold – bicí, Yosuke Sato – saxofon) své letošní album Be Good. Porter se dostal na výsluní hned po vydání loňského debutového alba, za které si vysloužil nominaci na cenu Grammy.

Gavin Bryars připomene 100. výročí potopení Titaniku v multimediálním projektu

Jeden z nejrespektovanějších minimalistů současnosti Gavin Bryars osobně uvede na Strunách podzimu svou výsostnou skladbu Potopení Titaniku (The Sinking of the Titanic). Její multimediální provedení v podání Gavin Bryars Ensemblu nadchne všechny, kteří 18. října zavítají do kina ARTminus Veletržního paláce. Hlavní inspirací pro Bryarsovou první velkou skladbou z roku 1969 je příběh o statečném lodním orchestru na Titaniku, který do posledních chvil před potopením pokračoval ve hře svého posledního kusu – episkopální písně Autumn. Hudba britského skladatele Gavina Bryarse je zvláštním fenoménem vymykajícím se všem kategoriím. Charakterizuje ji zvláštní napětí, přičemž prvním a hlavním dojmem z poslechu jeho skladeb je jistá melancholie, zádumčivost chladná jako vítr na severním pobřeží, nebo chcete-li jak noční vítr na palubě Titaniku. „Jeho skladby umožňují posluchačům ‚zakusit‘ svět běžných zvuků zcela nově – jakoby slyšených ‚třetím uchem‘,“ dodává Marek Vrabec.

Návrat krále – legendární Sonny Rollins po 30 letech v Praze

Koncert saxofonového velikána Sonnyho Rollinse je snad povinností každého jazzového nadšence. Sonny Rollins ve svých blížících se 82 letech je zpět na turné a kritici i publikum nad energií jeho koncertů žasnou. Na den přesně, po dlouhých třiceti letech, vystoupí 31. října ve velkém sále Lucerny před české publikum. S neuvěřitelným elánem Rollins dokazuje, že jeho kariéra zdaleka není u konce. Pro turné se obklopil výrazně mladšími hudebníky a sklízí nadšené ovace. „Sonny Rollins na svých koncertech předává čistou radost z hudby a vzácnou životní rovnováhu osmdesátníka,“ ohodnotil jeho nedávné vystoupení deník Telegraph. Suverénní improvizátor s nepřekonatelnou invencí, který obohatil sbírku klasických jazzových standardů řadou skladeb, natočil zatím své poslední CD Road Shows Vol. 2 v loňském roce. Koncert je pořádán ve spolupráci s P&J Music.

Jakutské šamanky Ayarkhaan, brazilská diva Joyce Moreno a unikátní spojení smyčcového kvarteta a hráče na koru

Struny podzimu opět zamíří na objevnou výpravu za tajemstvím lidského hlasu. Tentokrát v Českém muzeu hudby 7. října vystoupí ženské trio Ayarkhaan z Jakutska. „Trio si vystačí se svými hlasy a nejprimitivnějším nástrojem světa – brumlí, hudebním symbolem mnoha sibiřských národů. V jejich podání vznikají fascinující zvuky dosahující až heavymetalových barev,“ láká na koncert Marek Vrabec.

V intimním sólovém recitálu se českému publiku představí 14. října ve Stavovském divadle jedna z nejlepších zpěvaček a skladatelek z Brazílie Joyce Moreno. Všestranná muzikantka mistrně kombinuje to nejlepší z bossa novy, jazzové tradice i hudby brazilských legend v čele s Antoniem Carlosem Jobimem, Caetanem Veloso nebo Viniciem de Moraes.

Respektovaný smyčcový kvartet The Brodsky Quartet a virtuózní hráč na koru a skladatel s africkými kořeny Tunde Jegede nabídnou 24. října v Pražské křižovatce (kostel sv. Anny) výjimečné hudební setkání. V jejich podání zazní tradiční komorní skladby od Beethovena či Mendelssohna i Jegedeho až po kompozice na pomezí klasiky a world music, jako je podmanivý Tegedeho „Exil“ pro smyčcový kvartet a koru.

odkazy

Struny podzimu

Sdílet článek: