Na závěr letošní sezony se na brněnské jeviště vrací po třiadvaceti letech Salome, opera, která rozbouřila hladinu operního žánru již při své světové premiéře. Expresivní, krátké a šokující, tak by se dalo ve stručnosti popsat dílo založené na stejnojmenné hře britského dramatika Oscara Wilda.
Salome se v brněnském divadle dočká své teprve čtvrté inscenace a jejím tvůrcem bude režisér David Radok. Po inscenaci Brittenova Petera Grimese v sezoně 2021/22 se vrací spolu se svým týmem – šéfdirigentem Marko Ivanovićem, kostýmní výtvarnicí Zuzanou Ježkovou a nově Draganem Stojčevskim jako scénografem a Andreou Miltnerovou jako choreografkou k již páté režii pro operní soubor NdB.
Příběh o půvabné Salome, nevlastní dceři krále Heroda, a její obsesivní lásce k prorokovi Jochanaanovi, inspirovaný Matoušovým evangeliem, vyvolal při premiéře skandál. Zároveň se dílo plné silné, dramatické hudby a bohatých orchestrálních barev stalo celosvětovou senzací a je jí dodnes.
„Dnes je nahota, krev, useknutá hlava, incest a tak dále v každé druhé hře. V roce 1905 to tak určitě nebylo, a proto musíme najít adekvátní překlad toho, co působilo v roce 1905 jako šok. Šok z lidského jednání, z toho, kam až člověk může klesnout. Přijít pro dnešního diváka, který má v oblasti umění přístup ke všemu, s něčím, co na něj zapůsobí stejně silně. Myslím si, že tu jde o prolomení veškerých tabu. Když Salome svádí Jana Křtitele, není to kvůli tomu, že cítí nějakou erotickou touhu. Ona chce prostě prolomit tabu, jako kdyby chtěla svést papeže. Chce svést to, co je nedotknutelné, co je pro normálního člověka úplně mimo jakoukoliv představu,“ uvedl režisér David Radok.
Náročná role Salome patří ke snům a prubířským kamenům všech dramatických sopranistek, už sám skladatel ji popsal jako šestnáctiletou dívenku s hlasem Wagnerovy Isoldy. V Brně se jí ujme sopranistka Linda Ballová, kterou publikum zná např. jako Taťánu z Evžena Oněgina. Do Janáčkovy opery NdB se vrací Eva Urbanová, tentokrát v roli Herodiady, Heroda ztvární Jaroslav Březina. Jako Jochaanan se představí německý barytonista Birger Radde. Spolu s nimi se diváci mohou těšit na členy brněnského souboru, například Víta Noska v roli Narrabotha či Janu Hrochovou jako Páže.
„Straussův hudební jazyk reflektuje dobu svého vzniku. Krásné melodie a rytmus valčíku se prolínají celou operou a jsou svědectvím i o dobovém estetickém ideálu vyšší společnosti. Strauss ale všechny tyto dobové znaky dovádí do krajností – melodie jsou vypjaté, valčík se deformuje až do zběsilosti, akordy se harmonicky komplikují až k nepoznání. Myslím, že v takovémto popisu dekadence se dají nalézt i znaky dnešní společnosti, a asi i proto je toto dílo tak často hrané i v dnešní době,“ dodal dirigent Marko Ivanović.